Apple Farkı !!!! (GTA 4)

Bersan
05-07-2010, 11:05   |  #1  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
515 mesaj

Arkadaşla elimde MacBook Pro 13 inç 4GB ram ve 2.4 GHz Core 2 Duo 256 MB DDR3 Nvidia Ekran kartı ve 15 inç 4GB ram 2.13 Core i3 1GB ATI DDR2 ekran kartı Packard Bell PC var( satış görevlileri oyun oynamak için ideal demişti)...
ikisindede Windows 7 x64 yüklü tek fark ekran kartı. işlemci MacBooktan düşük ama daha yeni teknoloji...  PC puanları: MacBook 5.3, PC ise 5.6
Yükledik GTA 4 ü oynun grafik ayarlarından MacBook'u olabildiğince yükselttik görünen 311 MB dan 340MB kullandığnı gösterdi. Sonuç...... Kasma donma yok sadece çok dikkatle bakarsanız farkedeceğniz yavaş çekim var o kadar...

Gelelim PC ye grafik ayarlarından herşeyi alabildiğince en yükseğe getirdik yine 1010 MB dan 700 MB kullandığnı söyledi daha fazla yükseltilemiyor ayarlar oyuna dönünce çok kaliteli ama oynanamaz haldeydi yavaş çekimi bırak 2sn lik kasmalar donmalar... ayarları düşürdük 326 MB a indirdik ona rağmen kastığı oldu fakat oynanabilir hale geldi

Sonuç... Mac'lerde %100 donanım uyumluluğu var ve donanımın tamamını kullanıyor fakat PC ler açık kaynak gibi üretildiği için her donanıma uyumu yok ve 1 GB ekran kartına rağmen 300-400 MB mış gibi çalıştı bu neredeyse donanımın %40 ını kullandığnı gösteriyor.
Sadece bu PC ye göre değil başka PC de (ASUS) 512 MB DDR2 ATI de denendi hiç değilse onda uyum daha fazla 512 nin 400 ünü kullanabiliyor :D... Eee ben bunu yaşayarak kanıtladım yorumunuzu beklerim...

Son Düzenleme: Bersan ~ 05 Temmuz 2010 22:29
Hacialioğlu
05-07-2010, 11:30   |  #2  
Hacialioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
294 mesaj

güzel test apple bilgisayar alcaksanm güzelini alcaksan cidden kullanımı güzel kullanışlı sorunsuz olur fakat tamiri oldukça pahalı ve zor ben fotoğrafçıyım mac pc önerdiler o kadar pahalıki alamadım :)

Recep Baltaş
05-07-2010, 12:57   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Beyefendi daha baştan ekran kartlarını bellek miktarlarına göre değerlendirerek PC bileşenleri konusunda bilginizin ne kadar yeterli olduğunu gösteriyorsunuz. Lütfen bilmediğiniz konularda yorum yapmadan önce bilgi edinin.

Bilgi edinmeden konuştuğunu için Mac fanatikliğinden öteye gidemiyorsunuz. Ekran kartları belleklerine göre değil GPU'larına göre değerlendirilir....

Ayrıca MAC'lerin tam güç kullanması diye bir durum söz konusu değil. Ne zamandan beri Mac'lerde Cuda ve Stream desteği var..Gülünç olmayın...

uGuR.uK
05-07-2010, 19:15   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Beyefendi daha baştan ekran kartlarını bellek miktarlarına göre değerlendirerek PC bileşenleri konusunda bilginizin ne kadar yeterli olduğunu gösteriyorsunuz. Lütfen bilmediğiniz konularda yorum yapmadan önce bilgi edinin.

Bilgi edinmeden konuştuğunu için Mac fanatikliğinden öteye gidemiyorsunuz. Ekran kartları belleklerine göre değil GPU'larına göre değerlendirilir....

Ayrıca MAC'lerin tam güç kullanması diye bir durum söz konusu değil. Ne zamandan beri Mac'lerde Cuda ve Stream desteği var..Gülünç olmayın...

benim diceklerimi söylemişsin, şu ekran kartı yorumlama hatası gitmedi insanlardan. hala "kartın kaç mb?" diye soruyor millet.. gerçi onlarda biryere kadar, heryerde satış mağzalarında-dergilerde vs. kartlarında yanında kocaman bellek kapasitesi yazılıp ona göre fiyatlandırılmış gibi duruyor... geçicek inş. birgün :)

Bersan
05-07-2010, 22:25   |  #5  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj

Fakat 1 GB lik ekran kartında oyun bu kadar yavaş olmasının sebebini bugün öğrendim :D sadece bellek değil ekran işlemcisinin hızı ve DDR2/3 olmasıda önemliymiş. Neyse bilgisayarlar konusunda hergün yeni birşey öğreniyorum zaten bilinçsizce bir yazı olduğu için çok özür diliyorum.

Recep Baltaş
05-07-2010, 22:52   |  #6  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Video hazırladık LEVEL ekibi olarak bakın:

Ekran Kartları - LEVELEkran Kartları - LEVEL
LEVEL Donanım Editörü Recep Baltaş ile ekran kartları hakkında konuştuk...
Bersan
05-07-2010, 23:08   |  #7  
Bersan avatarı
OP Yıllanmış Üye
515 mesaj
Alıntı: Recep Baltaş  
Video hazırladık LEVEL ekibi olarak bakın:

Ekran Kartları - LEVELEkran Kartları - LEVEL
LEVEL Donanım Editörü Recep Baltaş ile ekran kartları hakkında konuştuk...
Konuyu çok iyi bağlamış teşekkürler.

infoman
06-07-2010, 00:28   |  #8  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

birincisi kullandığınız çözünürlük çok önemli. 2ncisi Ekran kartında ilk bakacağınız şey GPU dur!!! ikinci bakacağınız şey RAM hızı en son RAM miktarıdır. 1 GB ekran kartı Bu miktarı ne zaman kullanır biliyor musunuz? Bence bilmiyorsunuz 1280 X 800 çözünürlükte oyunu en yüksek ayarlara alsanız kullanacağınız miktar toplasanız oyuna göre 200 - 400 MB ı geçmez:) 1 GB ekran kartı rami neden çıktı dersek HD dönemi başlaması etkili oldu. Oyunu Full HD çözünürlükte ve en yüksek ayarlarda oynasanız ancak belki 1GB Ram kullanırsınız:))) RAM hızı yeni MAP ın yüklenmesini yada oyun açılırken Loading yazısının kısa sürmesine etkilidir:)

Berke Aydın
06-07-2010, 11:13   |  #9  
Berke Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
368 mesaj

Video için teşekkür ederim Recep bey. Ben ileride 2 tane hatta 4 tane ekran kartı alırım diyordum. Ama özellikleri doğru düzgün açamamak berbatmış.

mancınık
06-07-2010, 13:41   |  #10  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

teşekkürler

kirpikral123
07-07-2010, 18:45   |  #11  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

Ben laptop ekran kartlarının nasıl sınıflandırıldığını ve oyunlarda iyi bir performans elde etme için nasıl bir laptop alınması gerektiği uzerinede bir video yada dokuman hazırlanabilirse çok guzel olacağı inancındayım...Şimdiden teşekkürler.