Apple'ı utandıracak haber!

CHIP Online
26-04-2011, 10:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Apple hakkında pek çok güzel şey söylenebilir ama bu sefer söylenen pek de güzel değil!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/apple-i-utandiracak-haber_26519.html

Resimlerle: Apple'ın unutmak istediği 9 şey!

Dünyaya ve çevreye duyarlığı olduğu imajını veren Apple, Greenpeace'in çevre dostu teknoloji firması listesinde dibi gördü. The Guardian'ın haberine göre, yeni veri merkezleriyle Apple çevre dostu olmaktan çok uzak.

Greenpeace'in ortaya çıkarttığı listeye göre, Apple Kuzey Carolina'daki yeni veri merkeziyle 80 bin evin tükettiği elektriği tüketecek. Bu büyük enerjinin yüzde 62'sini kömürle sağlarken yüzde 32'sini nükleer enerjiyle giderecek. Greenpeace'ten Gary Cook şunları söylüyor; "Tüketiciler yeni bir video yolladıklarında ya da Facebook durumlarını güncellediklerinde küresel ısınmayı ya da olası Fukushima'ları engellemediklerini bilsinler."

Yeni "Cloud" teknolojisi veri merkezlerine bağlı ve veri merkezleri şu anda dünyanın elektriğinin yüzde 1.5-2'sini tüketiyor. Yeni teknoloji yayıldıkça bu oranın 4 katına çıkması bekleniyor.

Greenpeace'in listesinde yer alan diğer teknoloji firmaları ve enerji tüketimleri ise şu şekilde; Facebook yüzde 53.2 kömür, IBM yüzde 51.6 kömür, HP yüzde 49.4 kömür ve Twitter yüzde 42.5 kömür. Greenpeace'in temiz enerji listesinin başında ise Yahoo bulunuyor, bunu Google ve Amazon takip ediyor.

Tüm konu: Apple'ı utandıracak haber!

Resimlerle: Apple'ın unutmak istediği 9 şey!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Firmaların çevre yaklaşımları sizin onların ürünlerini satın almanızı etkiler mi?