Apple'ın Çin'de yaşadığı sorunlar büyüyor!

CHIP Online
12-09-2014, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Apple'ın ne yaparsa yapsın, bir türlü kurtulamadığı önemli sorun giderek daha da büyüyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/app ... -buyuyor_49427.html

Resimlerle: Apple'ın efsane patronu Steve Jobs

Apple bir kez daha Çin'de yer alan bir fabrikadaki işçilerin çalışma şartlarından dolayı baskı altında. Şikayetlerin ardından Apple bölgeye hızlı bir şekilde bir inceleme ekibi göndermiş durumda.


China Labor Watch ve Green America'nın yeni bir raporu Suqian, Çin'de yer alan ve Apple tedarikçisi Catcher Technology tarafından işletilen bir fabrikada mecburi mesai, yangın ve güvenlik riskleri, düşük tazminat ve zehirli maddelere maruz kalma gibi durumların yaşandığını belirtiyor. CLW'nin söylediğine göre, aynı fabrika 16 ay önce de incelenmiş ve bulgular Apple'a özel olarak bildirilerek harekete geçilmesi istenmişti. Ancak CLW durumun şu anda "daha da kötüleşmiş" olabileceğini söylüyor.


Gizli inceleme geçtiğimiz ay yapıldı ve gruplar geçtiğimiz Perşembe günü son raporlarını yayınladılar. "Apple ve Catcher, güvenlik standartları ve diğer durumların Catcher işçileri için iyileştirilmesi adına çok az şey yaptılar." ifadesini kullanan rapor, Apple'ın işçiler için çalışma şartlarını belirten tedarikçi davranış kurallarına uymasını istiyor.


CLW'nin söylediğine göre, araştırmada 22 çalışma ihlali bulundu. Bu ihlallerin arasında kapalı yangın çıkışları, işçilerin zehirli kimyasallardan korunmak için giysilere sahip olmamaları ve zorunlu mesai gibi durumlar da bulunuyor. Rapora göre, Çin'in çalışma kurallarında fazla mesai süresinin en fazla 36 saat olmasına rağmen, bazı işçiler 100 saate ulaşan mesailere zorunlu bırakılıyorlar ve bu fazla mesai için ödeme almadıkları da olabiliyor.


Apple'ın bu suçlamalara ve rapora verdiği cevapları, haberimizin ikinci sayfasında bulacaksınız...Tüm Konu: Apple'ın Çin'de yaşadığı sorunlar büyüyor!

Resimlerle: Apple'ın efsane patronu Steve Jobs

Kaynak: www.chip.com.tr