Apple'ın gizli kahramanı ile tanışın!

CHIP Online
01-09-2011, 12:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Belki pek çoğunuz Gerald Wayne adını duymadınız ama o aslında çok özel biri (olabilirmiş!)...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/appl ... -tanisin_28877.html

Resimlerle: Apple'ın ilk on çalışanı!

Belki pek çoğunuz adını bile duymadınız ama Ronald Gerald Wayne, Steve Jobs ve Steve Wozniak ile birlikte Apple'ı kuran üçüncü kişi... Kuruluşta iki Steve yüzde kırkar hisse alırken, Wayne'in payı yüzde 10 olarak belirlenmiş. Ancak Wayne, kuruluştan sadece 1 hafta kadar sonra sahip olduğu yüzde 10'luk hisseyi, sadece 2.300 dolar karşılığında satmış ve şirketten ayrılmış.

Bugün hala elinde olsaydı tam 35 milyar dolar edecek olan hisselerini satan Wayne, şirketten ayrılışının nedeni olarak girişimcilikteki kötü tecrübelerini gösterdi. IBTimes'ın raporuna göre Wayne, Apple'ın o zamanki risk durumu dolayısıyla bu kararı almış ve bir nevi, geleceği belirsiz bir şirketten kaçma yolunu seçmiş.

Bu hafta Bloomberg Television'da Wayne ve diğer Apple kurucusu Steve Wozniak bir araya gelmiş, şirketin ilk günleri hakkında konuşmuşlardı. Wayne'ın programda sarfettiği şu sözler, o zamanlar bu kararı neden verdiğini açıklar gibi: "Tek sorun, liderlik yaptığım büyük bir şirkette kendimi arka tarafta kağıtları karıştırırken görmem. Bu, tam olarak kendim için plandığım bir gelecek değil."

Tüm konu: Apple'ın gizli kahramanı ile tanışın!

Resimlerle: Apple'ın ilk on çalışanı!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Wayne'ın bu kararını yerinde buluyor musunuz?