Apple sözünü dinletemiyor!

CHIP Online
08-10-2010, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Apple uyarıyor ama ama yazılım geliştiriciler dinlemiyor: İşte iPhone'un başını ağrıtan numaralar...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/apple-sozunu-dinletemiyor_22817.html

Resimlerle: 10 Birbirinden saçma iPhone aksesuarı!

Günümüzde kullandığımız teknolojik cihazların hemen hepsinde o ya da bu şekilde kişisel bilgilerimiz yer alıyor. Özellikle cep telefonlarında bulunan farklı uygulamalarsa kişisel güvenlik sorununda başı çekiyorlar.

Apple'ın kulladığı iOS, cihazların donanımlarını tanımlamak için, her birisi kendine özel yaratılmış seri numaraları kullanıyor. Yapılan araştırmaya göreyse yaratılan bu numaralar, farklı uygulamalar tarafından kullanılabiliyor. Apple bunun yapılmaması gerektiğini söylese de uygulama geliştiricilerine söz geçiremiyor. Unique Device Identifer yani UDID bir zamanlar Pentium III işlemcilere konulup, yoğun tepki sonucu kaldırılan özel seri numarasına benziyor.

Google'ın Android Market'indeki uygulamalarda da benzer bir gizlilik ihlali var. Ancak iPhone üzerindeki özel cihaz numarası yüzünden kullanıcıların gerçek hayattaki kimlikleri, telefon numaraları, mesajları ve daha fazlası, onların haberi olmadan uzaktaki reklam sunucularına yüklenebiliyor. 3. Parti sitelerle paylaşım da kritik güvenlik ve gizlilik riskleri oluşturuyor.

Tüm konu: Apple sözünü dinletemiyor!

İzleyin: iPhone'la dalga geçen iPhone reklamı!

Resimlerle: 10 Birbirinden saçma iPhone aksesuarı!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu tip haberler, cihazlara bakışınızı değiştiriyor mu?