"Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler"

CHIP Online
02-06-2012, 18:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

iOS ve OS X'i "güzel kristal hapisler"e benzettiler, Apple'ı uyardılar... İşte uyarının sahibi...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/appl ... -gibiler_33961.html

Resimlerle: Apple servetini harcayabileceği 8 şey!

Apple'ın iOS ve OS X gibi işletim sistemleri, bazı açık kaynaklı teknolojilerden faydalanıyor; ancak platformların kendileri için "açık" demek oldukça güç. Apple, mobil ve masaüstü işletim sistemi üzerinde sıkı bir denetim uyguluyor. Apple'ın bu stratejisi şimdiye dek başarılı olmuş olsa da, bazı çevrelere göre Apple'ın başarısını devam ettirmesi için bu denetimleri gevşetmesi gerekiyor.

Konuya eğilen Electronic Frontier Foundation'a göre, (EFF), Apple'ın mevcut başarısını sürdürebilmesi için bu sıkı kontrolü azaltması gerekiyor: "Apple'ın son ürünleri, özellikle de mobil iOS cihazları, güzel kristal hapisler gibiler. iOS'daki kısıtlamalar, donanım ve Apple'ın mobil taşıyıcılar ve geliştiricilerle olan kontratları geniş kısıtlamalar getiriyor." "Sadece cihazlarını 'jailbreak'leyen kullanıcılar, bu kısıtlamalardan kurtulabiliyorlar."

Apple'ın yanında olan çevreler, bu uygulamaların Apple'ı başarıya götürdüğünü düşünüyorlar. Ancak EFF'ye göre tüketiciler, Apple'ın kapalı modelinden zarar görmeye başladılar. Örneğin iOS App Store, sadece Apple'ın izin verdiği uygulamalara erişim izni veriyor ve birçok harika uygulama, mağazaya giremiyor.

Açıklamaların sahibi EFF'den Micah Lee ve Peter Eckersley'e göre Apple'ın ortak kurucusu Steve Wozniak'ın tavsiyelerini dinlemesi gerekiyor. Wozinak, yakın zamanda Apple'dan şöyle bir istekte bulunmuştu: "Hiçbir yer, hiçbir sistem insanların onu değiştirme veya bırakma özgürlüğünü engelleyecek kadar kusursuz olamaz."

Tüm konu: "Apple ürünleri güzel kristal hapis gibiler"

Resimlerle: Apple servetini harcayabileceği 8 şey!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Apple, başarılı olmak için EFF'nin önerilerine kulak asmalı mı?