Arada sırada 1-2saniyelik donma oluyor

ilker484
09-11-2009, 00:37   |  #26  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

Yan paneli açtım fanları kontrol ettim hepsi sorunsuz çalışıyor ekran kartınınkide.fakat hiç bir etkisi olmadı ekran kartının ısınmasında everestde hala aynı gözüküyor ısısı... acaba ekran kartında arıza falan olabilirmi? yoksa ayrı bi fan taktırdığımda kesin çözüm olurmu

Erhan Tiryakioğlu
09-11-2009, 00:40   |  #27  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Fan Tak Isı Düşr Ama Yakın Olsun Ve Üzerine Hava Basssın ...

ilker484
09-11-2009, 01:44   |  #28  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Arkadaşla pcler aynı sadece kasa farklı onun smilodon benim Akasa diğer parçaların hepsi birebir aynı...

[URL=http://img121.imageshack.us/i/magice.jpg/][/URL]

aynı programdan onada test yaptırdım sonucları burda işte görüntüde sanırm benm soğutma sistemim daha iyi gibi duruyor fakat nedense ekran kartım benim çok daha fazla ısınıyor onun bu oyundaykenki hali benimki 90-92C yi buluyo...Hala anlamadım bunun sebebini fakat bi fan taktırıp güzelce bi temizletcem ekran kartı ile kasayı

OSMAN BAĞÇEVAN
09-11-2009, 01:56   |  #29  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

Sorunu donanımsaldan önce yazılımsal olmadığını anlamak lazım..
1-2 saniye diyorsunuz sizde bunun neyden kaynaklandığını ne yapmak gerektiğini saptamak zor..Kasayı getir bakalım dicem de :P

4gb ram ile siz windows 7 yi  yükleyin..Sonrasında onun da kasıp kasmadığına bakın..Sürücüleriniz , bios , programlarınızın güncel olup olmadıklarına tek tek kontrol edin..

Bios u default a getirmeyi unutmayın..

Bunun yanısıra ati catalyst control center de refresh rate diye bir ayarı var..o ayarı yükseltin veya düşültün..sorunun düzelip düzelmediğin gözlemleyin..

Banned
09-11-2009, 03:41   |  #30  
Banlandı
300 mesaj

Bios u güncelle-bios u güncelle-bios u güncelle...Bios ayarlarını default yap sonra güncelle.güzel bi format çak sonra ekran kartının ingilizce olan hani şu 48 mb lik olanı yükle  türkçe olanı sakın  yükleme.Yine takılma olursa gel burda yüzüme tükür hadi eyvallah..

ilker484
09-11-2009, 18:48   |  #31  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Bios güncellemede çok dertli iş ya disket sürücüm yok ve hiç denemedimde daha önce bide format atmakla uğraşmam gerekicek tekrar sanırım :S en sağlam çözüm gidip bir bilgisayarcıya ekran kartına baskı yapacak bir fan taktırıp biosu güncellettirmek olacak. böyleside baya masraflı ve yorucu bir iş olucak ama okadar para verip oyun için bi bilgisayar topladım onuda takılarak kullanmaktansa uğraşmak daha iyi

caaylak
09-11-2009, 21:23   |  #32  
Taze Üye
7 mesaj

daha önce bende buna benzer bir sorunla karşılaşmıştım ekran kartının orjınal sürücülerini yüklediğimde problemim çözülmüştü isterseniz bir deneyin.

ilker484
10-11-2009, 13:50   |  #33  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Bilgisayarcıya gittim sordum bugün kasaya taktırdığımız fanın pek bi faydası olmaz ekran kartına çipleri ısınıyordur dedi. Bios güncelleme ilede düzelceğini sanmıyorm ama hani paran çoksa istiyosan atarız gibisinden bişey söledi tanıdık bi bilgisayarcı pek masraflı bişey deil ama bilgisayarı taşıması sorun oluyor bayağı uzak biyerde.Acaba dediği gibi fan taktırmam işe yaramazmı? yada biosu güncelle düzelir diyen arkadaşlar konuyu tamamen okudularmı bu ekran kartının ısınma problemine falan kesin çözüm olurmu yada daha başka bi önerisi olan warmı :S

Banned
10-11-2009, 14:37   |  #34  
Banlandı
300 mesaj
Alıntı: ilker484  
Bilgisayarcıya gittim sordum bugün kasaya taktırdığımız fanın pek bi faydası olmaz ekran kartına çipleri ısınıyordur dedi. Bios güncelleme ilede düzelceğini sanmıyorm ama hani paran çoksa istiyosan atarız gibisinden bişey söledi tanıdık bi bilgisayarcı pek masraflı bişey deil ama bilgisayarı taşıması sorun oluyor bayağı uzak biyerde.Acaba dediği gibi fan taktırmam işe yaramazmı? yada biosu güncelle düzelir diyen arkadaşlar konuyu tamamen okudularmı bu ekran kartının ısınma problemine falan kesin çözüm olurmu yada daha başka bi önerisi olan warmı :
Anakartın markası ne ?

ilker484
10-11-2009, 14:41   |  #35  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Gigabyte s-series ga-p35-s3g

OSMAN BAĞÇEVAN
10-11-2009, 14:43   |  #36  
Denetmen
6,606 mesaj
Bilgisayarcıya gittim sordum bugün kasaya taktırdığımız fanın pek bi faydası olmaz ekran kartına çipleri ısınıyordur dedi. Bios güncelleme ilede düzelceğini sanmıyorm ama hani paran çoksa istiyosan atarız gibisinden bişey söledi tanıdık bi bilgisayarcı pek masraflı bişey deil ama bilgisayarı taşıması sorun oluyor bayağı uzak biyerde.Acaba dediği gibi fan taktırmam işe yaramazmı? yada biosu güncelle düzelir diyen arkadaşlar konuyu tamamen okudularmı bu ekran kartının ısınma problemine falan kesin çözüm olurmu yada daha başka bi önerisi olan warmı :
tanıdık, tanıdığı ... :P

Aşağıdaki yazılımlar sayesinde BIOS'larınızı Windows üzerinden kolayca güncelleyebilirsiniz.

Banned
10-11-2009, 14:47   |  #37  
Banlandı
300 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
tanıdık, tanıdığı ... :P

Aşağıdaki yazılımlar sayesinde BIOS'larınızı Windows üzerinden kolayca güncelleyebilirsiniz.
https://www.chip.com.tr/forum/win ... e-video_t85718.html

gigabyte bi,os güncelleme programını burdan indir bu işlemi yapmadan önce bios ayarlarını default yapmayı unutma.
Bilgisayarcı avucunu yalasın.

Banned
10-11-2009, 15:26   |  #38  
Banlandı
300 mesaj

Ne yaptın bios F5 versiyonunu yükledin mi?cevap bekliyorum

ilker484
10-11-2009, 15:40   |  #39  
OP Yeni Üye
38 mesaj

atbios programını indirip kurdum netten update et dediğimde hata weriyor siteden indirin diyor :S f5 versiyonunu indirdim masaüstüne çıkarttım  autoexec, flashsp1, P35S3G.F5 bu 3dosya çıktı disket sürücüm yok bunları masaüstünden yüklemeye başlatabilirmiyim? sanırım P35S3G.F5 bu dosyayı seçmem gerekiyor deilmi ?

Son Düzenleme: ilker484 ~ 10 Kasım 2009 15:46
ilker484
10-11-2009, 16:08   |  #40  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Bikaç kez denedim update etmeyi sonunda oldu f5b sürümüne yükselttimbiosu fakat ekran kartı sıcaklığı hala 90derece olarak gözüküyoreverestten baktığımda sanırım bir değişme olmadı :S

OSMAN BAĞÇEVAN
10-11-2009, 16:41   |  #41  
Denetmen
6,606 mesaj

Ekran kartını alıp , fanını temizlediniz mi ?

Banned
10-11-2009, 16:53   |  #42  
Banlandı
300 mesaj
Bikaç kez denedim update etmeyi sonunda oldu f5b sürümüne yükselttimbiosu fakat ekran kartı sıcaklığı hala 90derece olarak gözüküyoreverestten baktığımda sanırım bir değişme olmadı :
Masaüstünde sağ tıkla ati catalyst e gir ati overdrive sonra oraya gir temperature var ordaki sıcaklığa bak.
9.10 sürücüsü yüklümü pc çalışırken ekran kartı fanı çalışıyomu emin misin kontrol et 90 c imkansız benim kart 38 c de.

Son Düzenleme: dante-1985 ~ 10 Kasım 2009 16:58
ilker484
10-11-2009, 17:15   |  #43  
OP Yeni Üye
38 mesaj

[URL=http://img338.imageshack.us/i/atig.jpg/][/URL]
83derece olarak gözüküyor hiç birşey açık deilken...

Ekrankartını hiç takıp çıkartmadım hayatımda 1kez ram çıkarıp takacak oldumeski bilgisayarımda takılacak yerini kırdım ondada allahdan yedek 1tanedaha wardı:) Ama demin takılıyken süpürge ile biraz gezindirdimözellikle fanın orda temizlemekden kastın nedir bilmiyormda çıkartmadanyapamazmıyım

OSMAN BAĞÇEVAN
10-11-2009, 17:19   |  #44  
Denetmen
6,606 mesaj

çıkartmadan nasıl temizleyeceksiniz :)

ekran kartında iki tane vida olur..O vidayı tek tek sökün ve çıkartın..elinize alın ve hemen üstünden temizleyin..

anormal sizin yaşadığınız sorun..

ilker484
10-11-2009, 17:29   |  #45  
OP Yeni Üye
38 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
çıkartmadan nasıl temizleyeceksiniz :)

ekran kartında iki tane vida olur..O vidayı tek tek sökün ve çıkartın..elinize alın ve hemen üstünden temizleyin..

anormal sizin yaşadığınız sorun..

1tane vida görebildim arka tarafnda monitör fişinin yanında diğeri nerde olabilir? Baya şanssız bir insanımdır hertürlü binde bir görülen sorunlar bile bulmayı başarıyo beni:) şuan tek sorun sorunun ne oldugunu anlayamam gerçekten çok tuhaf herşeyi denedim ama yinede açığım başka fikiri olan warsada format attım,virüs tarattırdım,bios güncelledim,sürücüler güncel,şimdide ekran kartını temizliyecem hiç düzelceğinden ümidim olmamasına rağmen :)

Banned
10-11-2009, 17:47   |  #46  
Banlandı
300 mesaj
1tane vida görebildim arka tarafnda monitör fişinin yanında diğeri nerde olabilir? Baya şanssız bir insanımdır hertürlü binde bir görülen sorunlar bile bulmayı başarıyo beni:) şuan tek sorun sorunun ne oldugunu anlayamam gerçekten çok tuhaf herşeyi denedim ama yinede açığım başka fikiri olan warsada format attım,virüs tarattırdım,bios güncelledim,sürücüler güncel,şimdide ekran kartını temizliyecem hiç düzelceğinden ümidim olmamasına rağmen :)
Ekran kartı başka bilgisayarda da aynı sıcaklıkta ise garantisi vardır servise götür .

OSMAN BAĞÇEVAN
10-11-2009, 17:50   |  #47  
Denetmen
6,606 mesaj

:)
kasayı açamadınız galiba siz ? :)
biraz bakın şöle etrafa anlarsınız zaten , online kasa açma,ekran kartı açma yeri :D

ilker484
10-11-2009, 18:24   |  #48  
OP Yeni Üye
38 mesaj

içinden baya bi toz çıkarttım pamuk pamuk :) okadar tozla o fan nası dönüyodu hayret ettim walla... ama sıcaklık sadece 75dereceye düştü hala yüksek... :S

ilker484
16-12-2009, 19:45   |  #49  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Yeni konu açmak yerine burdan tekrar yazıyım dedim 1-2 saniye donmalar 4-5 saniyeye çıktı ve artık iyice rahatsız ediyor ekran kartı bios ayarlarından fanı hızlandırdım artık 60-65 derece arası oynuyo ekran kartı sıcaklığı anakartn biosunu güncelledim format attım kspersky yüklü bilgisayarımda kasayı iyice temizledim ramleri , ekran kartını çıkartıp taktım. Daha farklı bir önerisi olan varmı biraz üstün bilgi gerektiren bir sorun sanırım hiç bir şekilde çözüm bulamadım görmeden sorunu anlamak zor biliyorum ama tahminde bulunabilirsiniz denemeye hazırım... Ekran kartı eskiden çok ısındıgı için belki hasar görmüş olabilir diye düşünüyorum fakat böle donma yapması ramden yada işlemciden olabilir diyede düşündürüyor hatta harddiskten bile olabilir bu donmalar sırasında bazen ses kesilmiyor bazen kesiliyor bilgisayar olması gerektiğinden yavaş açılıyor ve açıldıkdan 3-4dk sonra kendine gelebiliyor... Bütün ayrıntılarla anlatmaya çalıştım sorunumu umarım yardım edebilecek bir bilgisayar uzmanı çıkar çk kötü bir sorun gerçekten çaresizim tamamen yapcak daha başka hiç bişey gelmiyo aklıma :S

Yunus. Emre
16-12-2009, 20:03   |  #50  
Yunus. Emre avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,148 mesaj

O sisteme 450w yetmeyebilir birde psu kalitesizse hiç yetmez ondan olabilir