Arada sırada 1-2saniyelik donma oluyor

ilker484
08-11-2009, 22:12   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
38 mesaj

İşlemci özellikleri aklıma gelenleri yazdım.

intel core 2 quad cpu q6600 2.40ghz işlemci
2.40mhz 4gb ram ( xp oldugu için .3.5 olarak görüyor )
Sapphire hd 4800series ekran kartı (4850di sanırım ama 4800series olarak geçiyor driver yüklerken falan...
ZEN 450w psu

1yıl 4 ay oldu pcyi alalı bir süre sorunsuz kullandım 6ay falan ondan sora bu sorun başladı arada sırada 1-2 saniyelik donmalar oluyor media player-oyun- ve skype yada ventrillo açık oluyor genelde pc donduğunda media player we oyun donuyor fakat skypde yada ventrilloda arkadaşlarımla konuşmaya dewam edebiliyorum yada o sırada onların sesi geliyor bu donmalar bazen 4-5saniyelikde olabiliyor... PCden çokda anlamıyorm aslnda pc yi alırken forumlardan falan araştırarak kendim topladım acaba ekran kartı yada psu fanı falanmı yetersiz kalıyor yada power falanmı bu konuda size danışmak istedim Kastamonuda bilgisayardan gerçekden anlıyan bir pcci bulamadım pek doğrusu tek bildikleri format atalım düzelir misali... kendim attım formatı daha sürücüleri kendi cdlerinden kurdum sadece ekran kartını güncelledim diğer sürüceleriinde güncellerini arayıp bulsam sorunum düzelebilirmi? pek böle bi ihtimal oldugunu sanmıyorm sanırım donanımdan kaynaklanıyor yazılımdan kaynaklı olsa bu kadar uğraşmaya birşekilde halledebilirdm fakat donanım hakkında pek bir bilgim yok... oynadıgın oyun falanmı kastırıyor pc yi die sorarsanız oyun oynamadıgım zamanlarda onun yerine msn + internette sörf yaptıgım zamanlardada bu donmalar oluyor ama daha az olarak

TabanSoft
08-11-2009, 22:17   |  #2  
Taze Üye
17 mesaj

windows sistemlerinde sistem geri yükleme aracı bulunur bu araç belli bir noktadan sonra yaptığınız herşeyi kayıt altında tuttuğundan bir süre sonra bu kayıtlar şişer ve donmalara neden olur.Donanımınıza baktığımda gayet iyi bir donanımınız var. kullandığınız işletim sistemi,antivirüsünüz bu tür şeylere neden olabilir.

ilker484
08-11-2009, 22:22   |  #3  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Format atalı 20gün oldu dediğinizin olması için daha uzun zaman geçmesi gerekmezmi? virüs programı olarak kaspersky kullanıyorum kapattığımdada hiç bir değişme olmuyor

Toxic
08-11-2009, 22:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

ccleaner ve tuneup programları ile sisteminizdeki gereksiz dosyaları silebilir kayıt defteri temizliği yapabilirsiniz

Toxic
08-11-2009, 22:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

norton 2009 programı ile sisteminizi tarayın hemde vista 64bit kurmanızı öneririm 4gb ram i boşu boşuna almadınız

ilker484
08-11-2009, 22:28   |  #6  
OP Yeni Üye
38 mesaj

ccleaner format atmadan önce kullanmıştım fakat bir düzelme olmamıştı oyüzden format attım bir düzelme olmadı yine fakat tekrar kurup denerim bir tuneup hiç kullanmamıştım onada bakıcam ilk fırsatta ama ben yinede sorunun donanımdan oldugunu düşünüyorum hala...

Toxic
08-11-2009, 22:31   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

ısınma olabilir everest programıyla işlemci ısınıza bakmanızı öneririm

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 22:34   |  #8  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Kaspersky veya Combofix Deneme Sürümünü İndirip Bilgisayarınıza Kurun Ve Ardından Bilgisayrınızı Güvenli Modda Açın

Ardından HDD'nizin  (Harddisk) Büyüklüğüne Ve Doluluğu İle Paralel Olarak ZAman Uzayacak/Kısalacaktır ...

Taramayı Yarıda Kesmeyiniz ...

Ardından System Care'yi İndirin Ve Bilgisayarınızdaki - Kayıt Defterinizdeki Sorunları Onarın Ardından System Care Sekmelerinden CCleaner'i İndirin Ve Kurun (Virüs Temizlemeden Sonrası Normal Moddadır) Ardından Bilgisayarınızdaki Boşa Duran Verileri Kaldırın Ve Ardından Bilgisayarınızın Çalıştır Bölümünden " msconfig " Yazın Ardından Gelen Pencerenin Seklemelerinden " Başlangıç " Sekmesine Gelin ve Oradaki Başlangıçda Bilgisayarınızı Yavaşlatan Programların Sol Tarafındaki Tikleri aldırın Ve Onaylayın Onayladıktan Sonra Size " Bilgisayrınız Yeniden Başlatılsın mı " Diye Sorar Ve Siz Orada YES'i Seçiniz ...

Bilgisayrınız Yeniden Başladıkdan Sonra Sorununuz %80 Düzelecektir ...

Eğer Düzelmez İse Bilgisayarınız Aşırı Isınıyor Olabilir ...

Eğer Dediğim Gibi Isınıyorsa Yan Paneli Açın Ve İşlemci Fanınızı Sökün ve Güzelce temizleyin Ardından Termal Macununuzu Yenileyin Ve Anakartı Pırıl Pırıl Yapın, Ekran Kartı da Dahil :) ramlarıda Yapın Pırıl Pırıl Olsun ... Düzelecektir ...

Süleyman.
08-11-2009, 22:45   |  #9  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Windows 7 kurun o sisteme, satın alıp. Sürücüler CD'lerden yüklenmemeli, her zaman güncel olanları internetten indirilerek kurulmalıdır. Format sonrası ilk olarak güvenlik yazılımını kurun, NIS 2010 veya KIS 2010 gibi sağlam yazılımlar olsun. Donanım sorununuz olduğunu sanmıyorum.

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 22:48   |  #10  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Süleyman Abinin ÜZerine Laf Söylemek Bize Düşmez :) ...

Toxic
08-11-2009, 22:53   |  #11  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

evet :)

Süleyman.
08-11-2009, 22:55   |  #12  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj

Olur mu gençler öyle şey yahu. Siz de fikrinizi elbette söyleyeceksiniz. Hem yanılıyorsam ne olacak? :)

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 22:58   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Olur mu gençler öyle şey yahu. Siz de fikrinizi elbette söyleyeceksiniz. Hem yanılıyorsam ne olacak? :)
Estağfuruulah Herkes Nokta atışı Yaptığını Biliyor Süleyman Abi :) ...

ilker484
08-11-2009, 22:58   |  #14  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Gerçekten çok güzel bir siteymiş bu kadar hızlı cevap geleceğini hiç tahmin etmezdim :) yardımlarınız için öncelikle teşekkür ediyorum şuan başladım uğraşmaya Eveerest kurdum fakat nasıl kullancağımı anlıyamadım :/ ısı testi nasıl yaptırabilirim yada nerden bakabilirim...Dediğiniz gibi format atasıya direk kis2010 kurdum ve sora diğer yazılımları kurdum.Şuan hala kurulu taramayıda yeni yaptırdım.Sorunun donanımdan olduğunu düşünmemin sebebi kasanın kenarı açık duruyor kapattığımda daha sık donma yaptığını düşünüyorum ama emin deilim belkide psikolojiktir :) çünkü gerçekden herşeyi denedim hertürlü virüs programı ile tarattırdım dediğim gibi yeni formatladım.
Ağ bağdaştırıcıları: Realtek RTL81668/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC
Ses : ATI Function Driver for high Definition Audio - ATI AA01
Realtek High Definition Audio
Ekran kartını ztn güncelledim bu sürücüleride güncellemem gerekirmi nerden bulabilirim ve başka hangi sürücüler güncellenmesi gerekir ?
Bilgisayarın şuan sadece 45gb yeri dolu pek bi atık olduğunu sanmıyorm ama şuan CCcleanerida kuruyorum :)

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 23:01   |  #15  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: ilker484  
Gerçekten çok güzel bir siteymiş bu kadar hızlı cevap geleceğini hiç tahmin etmezdim :) yardımlarınız için öncelikle teşekkür ediyorum şuan başladım uğraşmaya Eveerest kurdum fakat nasıl kullancağımı anlıyamadım :/ ısı testi nasıl yaptırabilirim yada nerden bakabilirim...Dediğiniz gibi format atasıya direk kis2010 kurdum ve sora diğer yazılımları kurdum.Şuan hala kurulu taramayıda yeni yaptırdım.Sorunun donanımdan olduğunu düşünmemin sebebi kasanın kenarı açık duruyor kapattığımda daha sık donma yaptığını düşünüyorum ama emin deilim belkide psikolojiktir :) çünkü gerçekden herşeyi denedim hertürlü virüs programı ile tarattırdım dediğim gibi yeni formatladım.
Ekran kartını ztn güncelledim bu sürücüleride güncellemem gerekirmi nerden bulabilirim ve başka hangi sürücüler güncellenmesi gerekir ?
Bilgisayarın şuan sadece 45gb yeri dolu pek bi atık olduğunu sanmıyorm ama şuan CCcleanerida kuruyorum :)
Abi Everest Uygulamasının Simgesine Çift Tıkla Ve Gelen Programda Bilgisayarı Seç Ve Algılayıcıya gel Ve Oradakileri Bize Yaz Yada Fotoğraf Çekip Yolla ...

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 23:02   |  #16  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

Ayrıca Chip Online'de 7/24 Saat Sabah 5 de Bile en Az 10 Kişi Bulunur ... :)

En Kaliteli Forumdur Herkes Bilir ...

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 23:05   |  #17  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Abi Ekran KArtı Sürücülerini Güncellemene Pek Gerek Olmaz Diye Düşünüyorum ... Bir Bak Bakalım Görev Yöneticisine Aynı Anda Kaç İşlem Çalışıyor PC'de (Görev Yöneticisi İçin : Görev Çubuğuna Sağ Tıklayın Ve Görev Yöneticisini Çalıştıra Tıklayın Ardından Gelen Pencerede İşlemler sekmesine Gelip Fotoğraf Çekip Yollayın ...)

ilker484
08-11-2009, 23:15   |  #18  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Pcdende okadar anlamıyo değilim aslında yazılımda fena sayılmam ama uzun zamandır online oyunlara dalıp çıkamadığım için böle canıma tak edene kadar uğraşmıyorum pc ile iyice bezdirene kadar :)

[/URL]

[URL=http://img134.imageshack.us/i/sistemr.jpg/]

CCleaner ilede temizlemeyi yaptım

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 23:21   |  #19  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

abi Ekran Kartın Anormal Derecede Yüksek İlerliyor Soğutmasımı Kötü Yoksa ...

Abi Hemen PC nin yan paneli aç egsoz fanı önüne koy derim benimki aylardır öyle :)

Ayrıca Şunu Yaparsan Daha İyi Olur !

Başlat --> Çalıştır --> Gelen Pencereye " msconfig " yazıp Enter'layın --> Gelen Pencerede " Başlangıç " Sekmesine Tıklayın ve Kullanmadığınız Tikleri Kaldırın NE Kadar Kaldırırsan Okadar Hız Sağlar ...

Ama Kesin Şu Soğutmayı Deneyin Çok YÜksek ...

ilker484
08-11-2009, 23:25   |  #20  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Yan panel uzun zamandır açıktı pc masam olmadıgı için düzgün :) yeni pc masası aldım çok dar kasa yeri zaten oyüzden kapatmak zorunda kaldım dediğim gibi daha sık yapıyor sanırım donmaları.. soğutmamın iyi yada kötü olduğunu nasıl anlayabilirim? yada ekleme yapabilirmiym egsoz fanından daha iyi bir donanım falan :D başlangıçta sadece kasper , ctfmon ve msn açık

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 23:31   |  #21  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj

tamam bak egsoz fan dediğim şu Bilgisayarın KAsasının Arkasında En Yukarıdaki Değilde Onun altındaki varya Onu GPU (Ekran Kartı)na Karşı Koy, Yan Panel Hep Açık Olsun ama Gerçekten Anormal Bir Isı ...

zxsel
08-11-2009, 23:39   |  #22  
zxsel avatarı
Yıllanmış Üye
903 mesaj

combofıx ıyı bır sencek bırde sunu ılave edelım dostum ccleaner ıle regedıt temızlıgı yaptıktan sonra sunu nutmayın cclanerı bırdaha acın orda kayıtdefterı yazıyor onu tıklayıp sorunları bul deyıp sorunların hepsını coz deyın ok sadece  temızle demek yetmez bılgınıze bırde tune up gıbı programları dıkkatle kullanın yoksa pc acılmaz nednemı o program dıkkatlı kullanılmazsa bazı ozellıklerı  regedıtte system dosyalarına zarar verır cp hıc acılmaz yada daha cok donar yada hata verır bılgınıze fazla kurcalamayın derım sadece guvenlı modda f5 f8 gını  guvenlı modda acın pcyı oyle guzel guncel bır antıvırus ıle temızle  derım bırde spybot gıbı guncel yazılımlar tara derım  by zxsel

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 23:42   |  #23  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Alıntı: zxsel  
combofıx ıyı bır sencek bırde sunu ılave edelım dostum ccleaner ıle regedıt temızlıgı yaptıktan sonra sunu nutmayın cclanerı bırdaha acın orda kayıtdefterı yazıyor onu tıklayıp sorunları bul deyıp sorunların hepsını coz deyın ok sadece  temızle demek yetmez bılgınıze bırde tune up gıbı programları dıkkatle kullanın yoksa pc acılmaz nednemı o program dıkkatlı kullanılmazsa bazı ozellıklerı  regedıtte system dosyalarına zarar verır cp hıc acılmaz yada daha cok donar yada hata verır bılgınıze fazla kurcalamayın derım sadece guvenlı modda f5 f8 gını  guvenlı modda acın pcyı oyle guzel guncel bır antıvırus ıle temızle  derım bırde spybot gıbı guncel yazılımlar tara derım  by
Yanıtları Okumadan Cevap Vermeyin Sorun Grafik İşlemcide !

ilker484
08-11-2009, 23:42   |  #24  
OP Yeni Üye
38 mesaj

Hala anlamadım Ekran kartının ısınmasından mı sorun yoksa yazılımdanmı? o dediğin şekilde uğraşmak yerine harici fan taktıramazmıyım ? çok pahalı bşey olcagını sanmıyorm ama pekde bi fikrim yok

Erhan Tiryakioğlu
08-11-2009, 23:45   |  #25  
Yıllanmış Üye
4,716 mesaj
Hala anlamadım Ekran kartının ısınmasından mı sorun yoksa yazılımdanmı? o dediğin şekilde uğraşmak yerine harici fan taktıramazmıyım ? çok pahalı bşey olcagını sanmıyorm ama pekde bi fikrim
Abi Şimdilik Benim DEdiğimle İdare Et Ardından GPU nun Karşısına Güzelce Bir Fan Taktır Ancak Gerçekten Çok Anormal Niçin Bu Kadar Isınmış Anlayamadım Okadar Grafikde Kullanmıyor Ha?