araştırdım paylaşıom

kamil1212
26-08-2007, 16:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

arkadaşlar yaklaşık 1 haftadır sürekli vista üzzerinde uğraşıorum makalelere baktım sağlamaya çalıştığı kolaylıklara baktım ve KENDİMCE gördüğüm bi kaç aksaklığı sizlerle paylaşiim dedim.

öncelikle vistanın en çok beyendiğim tarafı yardım ve destek merkezinin çoook ama çoook yardımcı olması :D birde grafikleri.Yardım konularında aradığınız neyse kesinlikle onu buluyorsunuz bir konuya bakarken o konunun yardımcı elemanlarını bulabiliyorsunuz.Ayrıca destek merkezinde yapacağınız bazı şeyleri yardım menüsünde sizin yerinize yapmaya hazır ikonlar var.

fakat vistada her işletim sisteminde olduğu gibi başlangıçta hatalarla dolu.Xp de ilk çıktığı 1 yıl çok karmaşıktı ve bir çok hata ve eksikliklerle doluydu.Fakat günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi...

yani vistanında normal bir işletim sistemine dönmesi için en az 1.5 senesi var...

Öncelikle vistanın en büyük eksikliği dos ları desteklemiyor olması...

bazı dos destekli programları kesinlikle açmıyor
vistanın yanıt vermiyor uyarısıda çok gıcık mesela bir klasördeki 200 mb lik dosyayı flash belleğinize atıyorsunuz.eğer aktarma sırasında pc niz kısa bir süre donduysa aktarma işlemi zamn aşımına uğradı uyarısı veriyor ve aktarmayı kapatıyor.Aktarma yapılan klasörde buna bağlı olarak yanıt vermiyor uyarısı veriyor.Vista burada size 3 seçenek sunuyor

programı kapat,programın yanıt vermesini bekle,programı yeniden başlat

bir kere yanıt vermesini hiç beklemeyin vermiyor bu seçeneği tıkladığınızda tekrar klasöre gidiliyor bir kaç saniye bekledikten sora ekran bbembeyaz oluyor mecburen görev yöneticisini açıp klasör ü kapatıyorsunuz.

programı yeniden başlat dediğinizde ise program açılıyor fakat bir süre sora kendi kendine kapanıyor.
programı kapat dediğinzde tekrar o programı açmaya kalkarsanız pc niz donuyor.

oyınlara girerken grafiklerinde sorun oluyor ve çoğu zaman oyunu kapatıyor ve ya donarak oynuyor.Nedeni sie siz oyuun oynarken vistanın grafikleride iş gördüyor bua sizi zor duruma sokuyor.

bir diğer kötü özelliği ise belgelerin ayrımı mesela siz resimlerimde bir resim açtınız ve sonra sildiniz çöp kutusundanda sildiniz.Fakat son kullanılanlar diye bir klasör bulunmakta klasöre girdiğinizde resmin ismine tıkladığğınıda aynı resmi tekrar görebiliyorsunuz.yani istemediğiniz başkalarının görmemesi için sildiğiniz dosyalar tekrar ortaya çıkıyor.program yüklemelerinde sorulan izin ver ve ya verme işlemine gelelim.

programı yüklemek istediğinizde karşınıza daima programın yüklenmesine izin ver/verme diye bir seçenek çıkıyor.Ve eğer programınızı yüklerken sizi izin ver deseniz bile yüklediiniz programlar adware (reklam kodlu) yazılımlar ise kesinlikle yüklemiyor.

Bazı güncelleştrimeleri yapmıyor.Güncelleştrmelerde hata veriyor.

ayrıca bazı programları kullanmak için gereken flash player,directx vb. gibi programlar yüklü olsa bile bazı oyunlarda ve ya programların çalışmasında hata verior.

şimdilik görüklerim bu kadar daha bulursam yazarım :)

Son Düzenleme: kamil1212 ~ 29 Ağustos 2007 02:31
bjk_memo
26-08-2007, 17:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
290 mesaj

ben Windows Vista Ultimate 64bit English kullanıyorum bugüne dek senin anlattığın hiç bi sorunla karşılaşmadım........

sistemimde bu:

intel pentium 4 extreme edition 3.6Ghz 1066Mhz 2Mb cache
(Hyper Trading Technology)

Intel Avalon D915GAV ( PCI Express)

ASUS eax1600pro 512 Mb 128 bit DDR2 PCIEXPRESS

1.5 GB Twinmos DDR 400

Seagate 160 Gb 7200 sata

Son Düzenleme: bjk_memo ~ 26 Ağustos 2007 17:05
MR_C
26-08-2007, 17:54   |  #3  
Taze Üye
5 mesaj

Ayrıca program çalıştırırken çıkan izin ver mesajını çıkmasınında iptali gibi bir seçenek var. sorsan söylerdik.

Terms
26-08-2007, 22:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
180 mesaj
MR_C
Ayrıca program çalıştırırken çıkan izin ver mesajını çıkmasınında iptali gibi bir seçenek var. sorsan söylerdik.
Aşağıda açtığım konunun linki var.
Vista ile ilgili bios güncellemesi sordum ama kimse cevaplamadı...
Bilen Yok anlaşılan

Son Düzenleme: Terms ~ 26 Ağustos 2007 22:46
uGuR.uK
26-08-2007, 23:32   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

yaklasık 4aydır vista ultimate 32bit kullanıorm ve dediklerinin hicbiriyle hicbir sekilde karsılasmadım. ne o kitlenmeler, ne dosya hataları, ne program hataları nede güncellemedeki sorunlar.........
sistemimde asagıda(8600gts'yi gecen hafta aldım, onceden 7600gs vardı)
intel PD 3.4ghz
2gb ram
winfast 8600gts

MR_C'nin dedigi gibi sorsaydın keske, boyle yanlıs konularla yanlıs bilgilendirme yapmayalım. vista gayet güzel bi isletim sistemi, o etraftaki uyumsuzluklar falan filanda tamamen onlara ait sorunlar. güncel yazılım ve donanım sürücülerini kullansalar olmaz bicogunda.

(Seff bu arada konuna bi tekrar bak ;))

kamil1212
28-08-2007, 12:07   |  #6  
OP Taze Üye
12 mesaj

arkadaşım ben gördüm gördüklrimi yazdım tyane bnde vista ultimate de 120 gb hard disk 1gb ram 256 lıok ekran katrtı olan bir pc de denedim ben bende çıkanları söyledim size olmamış olabilir

eolos
28-08-2007, 15:19   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

cok güzel bir paylaşım yapmıssın tesekkur ederim kendi adıma

osa_bh
28-08-2007, 15:45   |  #8  
Yıllanmış Üye
335 mesaj

Güzel bi araştırma.Paylaşım için tşk ler..

korsan
28-08-2007, 16:38   |  #9  
Yeni Üye
44 mesaj

mr_c ben soruyom nası kapatılıyo o ekran

4murat
28-08-2007, 17:54   |  #10  
4murat avatarı
Yıllanmış Üye
197 mesaj

bütün bunları vistada yaşadığına göre sen amatör bir kullanıcısın....

uGuR.uK
28-08-2007, 22:16   |  #11  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
STaRviN
arkadaşım ben gördüm gördüklrimi yazdım tyane bnde vista ultimate de 120 gb hard disk 1gb ram 256 lıok ekran katrtı olan bir pc de denedim ben bende çıkanları söyledim size olmamış
bunların donanımlarınla bi alakası yokki, tamamen kullanımdan kaynaklanıo.....
ne karmasıklık var, ne o seni gıcık eden sürekli onay sorularının kapatılamaması gibi bi durum var, ne oyle her program hata verince tekrar hata verip daha kotu duruma dusmesi gibi bi durum sözkonusu, nede oyle uygulamalarda hata verio....

kamil1212
29-08-2007, 02:20   |  #12  
OP Taze Üye
12 mesaj

elezıglı kardeşim anlatamıorum herhalde  ben bnm gördüğüm hataları söylüyorum yane bn  1 hafta kullandım böyle hatalarla karşılaştım yazdım fark ettiysen yazının başında 1 hafta kullandım BENDEKİ hataları sizlerle paylşamak istedim dedim.

bu arada teşekkür eden arkadaşlar bnde size teşekkür ederim (bi arki de demiş amatör olmalısın ) ewt vistayı sadece ! HAFTA KULLANDIM bu yüzden VİSTA da amatörüm

turuçi
29-08-2007, 09:12   |  #13  
Yıllanmış Üye
172 mesaj

Bence Vista XP nin başarısını yakalayamayacak  
Microsoft asıl bombayı bi sonraki yazılımıyla patlatacak
Vistanın hatlarını düzeltip daha kararlı bir işletim sistemi çıkaracak Örnek windows 2000 hiç tutulmadı ama ardından çıkardığı
XP beğeni topladı Windows 98 bile 2000 den bügün bile daha çok kullanılıyor.Benim gözümde Vista hatlarla dolu bir ara ürün
halen Beta aşamasında

Son Düzenleme: turuçi ~ 29 Ağustos 2007 09:16
viking20
29-08-2007, 09:24   |  #14  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

hmm,
vista ile henüz tanışmadık ama turuçi arkadaşın yorumu doğrusu hoşuma gitti.

uGuR.uK
29-08-2007, 10:08   |  #15  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj
STaRviN
elezıglı kardeşim anlatamıorum herhalde  ben bnm gördüğüm hataları söylüyorum yane bn  1 hafta kullandım böyle hatalarla karşılaştım yazdım fark ettiysen yazının başında 1 hafta kullandım BENDEKİ hataları sizlerle paylşamak istedim dedim.

bu arada teşekkür eden arkadaşlar bnde size teşekkür ederim (bi arki de demiş amatör olmalısın ) ewt vistayı sadece ! HAFTA KULLANDIM bu yüzden VİSTA da amatörü

baba bende onu diorm iste, sen sadece 1hafta kullanmısın. amatörlügü falan bi kenara bırak, cok kısa süre kullanmısın, eger biras daha uzun kullansaydın ve yardm falan isteseydin o sorunlarının büyük ihtimalle hepsini cozerdik ve sende daha uzun sürede sistemin yeniliklerini veya baska seylerini daha iyi gorebilir ve oyle bi yazı yazabilirdn. 1hafta böyle acıklamalar yapmak icin kısa bi sure, demek istedigim o benim. yoksa nie yazdın, sen daha yenisin, bilmiosan bize sorsaydın falan filan gibi laf atmak veya sırf yazmıs olmak icin yazmadım yani ;)

kamil1212
30-08-2007, 10:18   |  #16  
OP Taze Üye
12 mesaj

yok abi yane hatalar çözülebilecek türden olabilir ama bakarsan yazdıklarımın bazıları forumda diğer başlıklar altındada belirtilmiş zaten en büyüüde oyun oynarken grafik hatları oyuu dondurması yane

ama sen bana hala acemisin dersen ole olalım ;)

zaten bn vistayı hiç beyenmedim yane dediğim gibi vistanın daha oturaklı,kararlı bir işletim sistemi olmasına daha 2 sene var tabe yeni bir işletim sistemi çıkartmıcaklarsa ama bill gatesin vistayı bu kadar sevmesi uzun süre yeni bir işletim sistemi olmıcanı gösterio sanke

uGuR.uK
30-08-2007, 11:36   |  #17  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ben acemisin demedimki kimseye bi lafım yok, begenmeyedebilirsin illa sevcen diyende yok zaten, zevkler ve renkler tartısılmaz:)