Arkadaşlar bilgisaayarım acaba ne oldu?

XEARS
18-06-2011, 07:57   |  #1  
XEARS avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

Selamun Aleykum arkadaşlar sabah geldim bilgisaarı açtım ve bilgisayar açıldı ama ekran gelmedi kasasına eğildim baktım ve fanlar bi hızlanıyor bi yavaşlıyor ve açma kapama düğmesindende kapanmıyor dit sesi gelmiyor. Sonra birkaç daikika bekledikten sonra (fişini çekip) hiçbirşey olmamışgibi açılıyor ne iş anlamış  değilim daha önce böyle bi sorunla karşılaştım ve bu işlemcinin yanına takılan powerden gelen bi kablo yanmıştı değiştirdimm oldu ama o zamöan böyle bi sorun oldugu zaman bilgisayar açılıyor fanlar düzensiz çalışıyor ama fişini çekip bekledikten sonra açılmıyordu o kabloyu değiştirdim ve oldu acaba neden böyle ozaman böyleydide buzaman açılıyor hiçbişe olmamış gibi yiinemi aynı yerindemi sorun var acaba?

Güney62
18-06-2011, 08:47   |  #2  
Güney62 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
545 mesaj

Bilgisayarınızın virüs sistemi nedir acaba?Şimdilik siz bence bir sistem onarma programı indirin CCleaner veya Advandec System Care gibi...Ondan sonra bir bakarız.

XEARS
18-06-2011, 09:02   |  #3  
XEARS avatarı
OP Yeni Üye
29 mesaj

aviria anti vüris ve bilgisayarımda şuan hiçbir virüs yok ve ayrıntılı tarama yaptırdım  şuan çalışıyor  ertesi gün yine aynı olacağından eminim virüsle ne alakası olacak anlamış değilim ama onarma istemiyor bilgisayar denedim...

firaristt
18-06-2011, 10:01   |  #4  
firaristt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,194 mesaj

Yuhh. Bu soruna virüsü kattınız ya helal olsun. Baya psu ayvayı yemiş. En kısa zamanda psu'nun değişmesi lazım. Yoksa sistem çok dayanmaz öbür tarafa gider. Hatta belkide sistem ayvayı yemeye başlamış bile olabilir. Çünkü CPU'nun güç bağlantısında(dediğinden o anlaşılıyor) sorun varsa anakartta da sorun oluşmuş olabilir... PSU'yu değiştirin. Yoksa daha sonra daha masraflı olur. (Zararın neresinden dönülse kardır)

Banned
18-06-2011, 10:08   |  #5  
Banlandı
556 mesaj

ne virusu kardeşim işkembeden sallamayın adam yazmış kablo değiştiridim diye bende aynı sorun oluyordu ama durum tamamen elektiriksel adam gibi bir pc tamircisine git psu na bir baksın ve ayrıca birde kablo değiştirme işlemi sırasında belki bir donanımı yerinden oynatmış olabilirisiniz bu da bu duruma sebep olabilir.

XEARS
18-06-2011, 14:01   |  #6  
XEARS avatarı
OP Yeni Üye
29 mesaj

gitti pc şuan çalışıyor ama açılmıyor dit seside gelmiyor ekran fln yok en iyisi bi power olmak herhalde başka çarem yok :=(

Boracalin
19-06-2011, 00:07   |  #7  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,591 mesaj

Görünün o ki psu ile alakalı...

Ancak eğer anakartın eski ise benimde başıma gelen başka bir sorun olabilir...

Anakart üzerinde cpu'nun civarında olur genelde 4-5 adet kondansatör vardır...
Bunlar belli bir kullanım ömrüne sahiptirler... Zamanla patlama/şişme dediğimiz olay gerçekleşip hayata elveda derler :)
3-4 ay önce bende de sistem sapıtmaya başladı önce , daha sonra mavi ekran hataları almaya başladım en son dediğin gibi fanlar çalıştı ama ne bip sesi geldi ne de görüntü... Bir baktım 4 kondansatörden ikisi gitmiş :(
Bir iki pc'ci ye sordum anakartın ölmüş ondan hayır gelmez dediler :) (bende içimde ...tir git dedim)
Aldım kondansatör değerlerini o tamirci senin bu tamirci benim aradım... Bulunmuyor meret...
En son nette aynı değerlere sahip 10'lu paket kondansatör buldum tanesi 1 TL den 10 TL ye aldım...

Sonra aldım elime levyeyi eski 4 adet (ikisi patlak zaten) söktüm... Yalnız sökerken baya bir uğratırdı vicdansız :( Taktım 4 yeniyi lehimledim bir güzel...
Şimdi 3-4 aydır canavar gibi... :) Daha bir iki sene götürür diye tahmin ediyorum... Ondan sonra da çöpe zaten direk...

Diyeceğim; psuyu mutlaka kontrol ettir... Ama birde anakarta şöyle bir bak ; kabaran , şişen bir kondansatör var mı ? Zaten gözüne çarpar hemen...

Bu arada birisi virüs demiş... Allah iyiliğini versin güldürdün beni gece gece :))))