Artık tuvaletlerin hack'lenmesi bile mümkün!

CHIP Online
17-06-2014, 19:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Eğer "Tuvaletim hack'lenirse" gibi garip bir takıntıya sahipseniz, bu haber uykularınız kaçırtabilir

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/art ... e-mumkun_47774.html

Resimlerle: Tarihteki en inanılmaz hack'leme girişimleri!

Eğer siz uyurken tuvaletinizin hacker'lar tarafından ele geçirileceği veya rehin alınacağı gibi ilginç bir korkuya sahipseniz, geceleri korku ile uyanmakta haklı olabilirsiniz. Chicago merkezli güvenlik firması Truswave'in söylediğine göre, Japonya'da kullanımı giderek artan Bluetooth kontrollü, internete bağlanabilen "akıllı tuvaletin" kontrolünü ele geçirmek gerçekten mümkün.


Tabii ki bu durum şu anda büyük bir sorunmuş gibi gözükmüyor. Ancak ilerleyen günlerde normal tuvalet alışkanlıklarımızdan vazgeçerek uzaktan kontrol edilebilen, oturma alanı sıcaklığı ayarlanabilen veya sifonu bir komut ile aktif edilen tuvaletleri yoğun olarak kullanmaya başlar isek, önemli bir problem ile karşılaşabiliriz.


Güvenlik firması IOActive'in CTO'su Gunter Ollmann'ın Bloomberg'e söylediğine göre, kullanılan teknolojiler karmaşıklaştıkça, oluşan tehdit sayısı da artıyor. Tabii ki bunun anlamı da "kötü adamların" akıllı ürünler ile dolmuş olan evinize kalıcı bir giriş izni kazanmaları oluyor. Ancak, Ollmann'ın söylediğine göre bu sorunların önüne geçmenin basit bir yolu var: Tuvaletinizi internete bağlamayın!


Sonuç olarak otomatikleşmiş ürünler hayatımızı kolaylaştırsalar da, tuvaletin sifonunu elinizle çekmeniz, o kadar da büyük bir zorluk olmasa gerek...

Tüm Konu: Artık tuvaletlerin hack'lenmesi bile mümkün!

Resimlerle: Tarihteki en inanılmaz hack'leme girişimleri!

Kaynak: www.chip.com.tr