Asimo'ya rakip mi geliyor?

CHIP Online
04-12-2011, 20:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Onu ilk gördüğünüzde aşık olacak, yanına gittiğinizdeyse her şeyin farklı olduğunu anlayacaksınız!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/asimo-ya-rakip-mi-geliyor_30641.html

Resimlerle: Geçmişin ve şimdiki zamanın en çekici robotları

Tarihin ilk çağlarından bu yana uzanan bir serüveni vardır teknolojinin... Sanayi devrimi ile çok daha farklı bir hal alan teknoloji, özellikle 2000'li yıllardan sonra düzenli olarak insanoğlunun gelecek hayali olan robotlar üzerinde çalıştı.

Japon'ların bir anda ortaya çıkardığı ve her haber bülteninde gördüğümüz Asimo, robot alanındaki gelişimin nasıl bir noktaya geldiğinin en belirgin özelliğiydi... Fakat artık değil zira Japon'lar her yıl çok daha farklı robot tasarımları üzerine eğiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni robot ise, daha önce benzeri görülmemiş derecede gerçek görünüşe sahip olan bir, "kız arkadaş" robotu.

Şu anda yapım aşamasında olan kız arkadaş robotu üzerinde, görenlerin dudaklarını uçuklatacak düzeyde gerçekçi bir fizik kullandığı gibi aynı zamanda inanılmaz bir doku ile de kaplanmış durumda. Bu cihaz aynı zamanda birçok insan tavrını da kullanabiliyor. Mesela göz kırpıyor, kafasını ve dudaklarını oynatabiliyor ve bunları çok doğal bir biçimde sergileyebiliyor. İşin en ilginç yanıysa, karşında bulunan şahıs ile temel konuşma diyaloglarını gerçekleştirebiliyor olması.

Bu gelişme teknoloji dünyası için inanılmaz bir adım evet, ama insanoğlu için çaresizliğin geldiği noktanın da bir göstergesi mi?


Tüm konu: Asimo'ya rakip mi geliyor?

Resimlerle: Geçmişin ve şimdiki zamanın en çekici robotları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Evleneceğiniz kadının robot olmasını ister miydiniz?