AŞIRI SES

HPQ-User
27-06-2007, 09:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

jeremiah sormuş:
Bilgisayarım aşırı ses çıkarıyor,yanında durup da doğru düzgün kullanamıyorum. Ses aldığımdan beri (2004) var ama gün geçtikçe arttı ve dayanılmaz hale geldi. Bu sorunu min masrafla nasıl çözebilirim? Yeni kasa alırken nelere dikkat etmeliyim? Fanlar konusunda da beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
ASUS P4PE-X/TE ANAKART
P4 2,5 MHZ İŞLEMCİ
256 MB DDR RAM
NVIDIA G-FORCE 4 5200 EKRAN KARTI
DVD/CD WRITER
SUPERPOWER ATX KASA

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

Borga-x
27-06-2007, 09:44   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Öncelikle sisteminin kapagını açmalı ve balkona gitmelisin. Eline ufak bır boya fırcası ve elk.süpürgesinin ıtıcı kısmı ile butun tozları dokmelisin. Bu bıraz ugrastırır ve pıs bır iştir.(gerçi ben yaparken zevk alıyorum) gerekırse guc kaynagını yerınden sokup onunda ıcını temızlemelısın ama dıkkatlı ol.. Daha sonra elıne yıldız tornavıda alıp kasanın ıcındekı arka ve ondekı fanlarını sökmelı ve fırca ıle yıne temızlemelısın.Daha sonrasında bu fanların arkalarında etıketler olur onları yavaşça sok ve bır ıkı damla makına yagı damlat. İşlemci fanı farklı sökülür.Eğer bilmiyorsan onu sokmeden temızlemeyı dene.Eğer sökersen termık macuna ıhtıyacın olacak. Elinde varsa dıkkatlıce işlemci fanını sokebilirsin(tabı altındakı sogutucuyla beraber) Bunları temızlıgını yaptıktan sonra ekran kartında fan varsa onuda sokup temızle ama bunun ıcınde termık macunun olmalı
zaten macunun hepsını işlemciye yada ekran kartına kullanamazsın. İşlemcinin veya ekran kartını işlemcisinin uzerıne 1mm kalınlıgında surmen yeterlı olacaktır fazla surmen zıyandan baska bır sey değil. daha sonra bu sogutucu fanları ve bloklarını ıyıce temızledıkten sonra (hem eskı macunu hemde tozlarını)yerıne takabılırsın. En sonunda PSU kaldı eğer sokebilirsen sök kasanın ıcınden yanlız kablolarına dıkat et neyı nereye takıldıgını bılmıyoran sakın sökme. Genelde ne fazla sesı de PSU (guç kaynagı) fanı yapar. Elindeki fırca ıle elk.süp.itici ksımıyla ıcındekı tozları dısarı ıttırebılırsın.

Umarım anladın.Daha kolay bır yolu ıse yenı fanlar almak olacak. www.firebal.net ve www.editorunsecimi.com adreslerınde kasan ıcın uygun fanlar vardır.

asimileci
27-06-2007, 09:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,996 mesaj

en az 2 fanın oomalı 3 tane varsa sorun olmaz zaten ama her kasadan ses geliyor çaresi yok bende yeni temizledim ama yine ses yapıyor bu sıcakta makine ne yapsın biz eridik asfaltlar eriyor

kaplan_xl
27-06-2007, 11:29   |  #4  
Yıllanmış Üye
272 mesaj

aynen benim kasada da artık yavaş yavaş ses gelmeye başladı.kaç defa temizlettim ama yinede oluyor.ilk defa bu sene oldu.ne yapsın bu sıcaklıkta pc..?

asimileci
27-06-2007, 11:33   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

buzdolabına koysam nasıl çalışır :) süper olur.

dondurucuya koysam core2duo E4300 hem overclockta yaparım
dünyanın en hızlı o/c işlemcisi olarak

Son Düzenleme: asimileci ~ 27 Haziran 2007 11:35
Borga-x
27-06-2007, 11:33   |  #6  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

en guzelı performans fanlarından almak, o kadar para verılırmı demeyın gerçekten çok sessız ve kalilteli işçilik ile birleşince harıka fanlar cıkıyor ortaya ee tabı 5 dolara alıcan dandık fan yerıne 15dolar verıyosun o ayrı.

OBA
27-06-2007, 22:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,757 mesaj

fanları zalman gibi kaliteli ve sessiz fanlarla değiştirebilirsin. hem ayrıca fanları temizlemek ve yağlamaktanda kurtulmuş olursun.