asp mi php mi?

sys
23-02-2008, 11:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
118 mesaj

arkadaşlar benb html biliyorum az çok yapabiliyorum bişiler ancak bildiğiniz gibi bunlar yeterli görselliği sağlamıyor ve database çalıştıramıyor . şimdiler de birçok siteye bakıyorum hepsi php ile yazılmış ancak büyük sitelere bakıyorum onlarsa asp ile yazılmış az buçuk c# bilgim olduğu için ilk başta asp düşünmüştüm ancak o da sql database istediği için karmaşık geldi. şimdi sizlere soruyorum sizce php mi asp mi???? yardımda bulunan herkese çok teşekkürler!!!

Jorell
23-02-2008, 11:35   |  #2  
Jorell avatarı
Yıllanmış Üye
621 mesaj

Pek bilgim olmamasına rağmen , php derim ben .. 2 arkadaşımla birlikte biz de kurmuştuk bir ağalanı , php ile .. yazışmalıktı [forumdu] .. phpbb3 kurmuştuk .. Eklentileri çok fazla .. Sürekli yeni eklenti çıkıyor ..

Ancak sen ne için yapacaksın bu ağalanını ?  Yazışmalık mı ? Yoksa başka bir şeyler mi ?

sys
23-02-2008, 11:51   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

valla ben bir sınıf sitesi kuruyorum. online yıllık tarzı bişiler yapamk istiyorum. burda ki düşüncem şu her kişiye bir sayfa yapıp herkesin onlar üzerine görüş yazmalarını sağlamak bunun için herkesin bir üyelik şifresi olacak. üyeliklere mesaj yoluyla onay e postaları gönderilcek falan filan bu şekilde bişi olmasını istiyorum!! sizce hangisini seçmeliyim???

Larethian
23-02-2008, 12:26   |  #4  
Yeni Üye
49 mesaj

asp değil de asp.net kullansan daha iyi olur Ms Access Sql yada MySql veri tabanlarını kullanabilirsin. C# bilgin olduğunu iletmişsin ozaman bu konuda sana çok yardımcı olacaktır. Bi kaç örnek kod görmek istersen http://www.tr-game.com/download.php?list.21 adresinden ulaşabilirsin.

lordvolkan
25-02-2008, 16:59   |  #5  
Yeni Üye
39 mesaj

ben kesinlikle PHP derim ama karar senin

kevin
08-04-2008, 03:41   |  #6  
Yeni Üye
32 mesaj
sys
arkadaşlar benb html biliyorum az çok yapabiliyorum bişiler ancak bildiğiniz gibi bunlar yeterli görselliği sağlamıyor ve database çalıştıramıyor . şimdiler de birçok siteye bakıyorum hepsi php ile yazılmış ancak büyük sitelere bakıyorum onlarsa asp ile yazılmış az buçuk c# bilgim olduğu için ilk başta asp düşünmüştüm ancak o da sql database istediği için karmaşık geldi. şimdi sizlere soruyorum sizce php mi asp mi???? yardımda bulunan herkese çok teşekkürler!!!
C# biliyorsaniz PHP yi oneririm size cunku C# in ana kaynagi C dir ve PHP de C den turemistir. guvenlik ve esneklik acisindan PHP den sasmayin derim...

Selçuk İslamoğlu
08-04-2008, 07:08   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
kevin
C# biliyorsaniz PHP yi oneririm size cunku C# in ana kaynagi C dir ve PHP de C den turemistir. guvenlik ve esneklik acisindan PHP den sasmayin derim...
Hata şurda ki; ASP.NET C# ile yazılabilir. Yani "türeme" değil, bizzat kendisidir.

kevin
09-04-2008, 14:44   |  #8  
Yeni Üye
32 mesaj
Selçuk İslamoğlu
kevin
Hata şurda ki; ASP.NET C# ile yazılabilir. Yani "türeme" değil, bizzat kendisidir.
evet asp.net C# ile yaziliyor bunlarin hepsi framework, yani en temeline inerseniz C vardir...
C# in ve php nin kaynak kodlarina bakarsan ana fonksiyonlarinin C oldugu cok acik ortadadir. buna da tureme adi verilir.

iyi calismalar dilerim.

sys
10-04-2008, 16:59   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

abi kökene gitmeye kalakrsak öldüğümüzün resmi nası yani dersen c# ın asıl benzediği dil java ne c ne c++ ancak şöyle bir bağlantı var java c++ a benziyor c++ da c nin bir adım ötesi aralarında böyle bir akrabalık ilişkisi var!

kevin
14-04-2008, 03:35   |  #10  
Yeni Üye
32 mesaj
sys
abi kökene gitmeye kalakrsak öldüğümüzün resmi nası yani dersen c# ın asıl benzediği dil java ne c ne c++ ancak şöyle bir bağlantı var java c++ a benziyor c++ da c nin bir adım ötesi aralarında böyle bir akrabalık ilişkisi var!
hayir c# kabaca soylemek gerekirse C nin gorselik katilmis halidir kardesim. ama sen PHP den sasma derim. Ayrica hemen hemen tum dillerin kaynagi C dir.

ab_
14-04-2008, 15:07   |  #11  
Üye
62 mesaj

Açtığınız konu sayesinde değişik fikirler edindik teşekkürler...

Kaos-220
15-04-2008, 02:19   |  #12  
Yıllanmış Üye
284 mesaj

TAmam iyi güzel arkdaşlar
ben AJAX ı merak ediyom o nedir neyi nesi?

canfer_06
15-04-2008, 17:22   |  #13  
Yıllanmış Üye
274 mesaj

ben sana asp diyorum zaten bu işlerle uğraşacaksan hemen hemen hepsinin hakkında bilgin olursa iyi olur, ama asp gayet güzel bir dil ve dediğin gibi büyük siteler onunla kuruluyor...

xelamony
17-04-2008, 22:58   |  #14  
Üye
54 mesaj

Piyasanın çounluğu Microsoft`un elinde meslek olarak yapıcaksan ASP.Net gelecek için faydalı ama sunucuları daha pahalı.Şuda var Php ve Mysql arasındaki uyumluluk ASP.Net sql access vs yok php daha hafif ve hızlı bir dil 2side gözümde eşit.Karar senin iyi yanları kötü yanları bunlar.

mustafa2116
08-05-2008, 19:26   |  #15  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

php yi bilmem ama asp de yerinde kulanımlar sayesinde hızlanılıyor. asp çok pahalı diyemem ama biraz karışık çünkü formalitesi fazla. örneğin bir sayfaya aç komutunu veririken önce o dosyayı açan prog. yazacaksın sonra aç diyeceksin sonra türün gösterceksin enson yerini gösterceksin gibii... karar senin

sw_cedays
04-07-2008, 12:18   |  #16  
Yıllanmış Üye
154 mesaj

bende php taraftarıyım .nereye baksam php yi tavsiye ediyorlar.

akifgüven
24-05-2012, 11:53   |  #17  
Taze Üye
6 mesaj

Javascript'i atlama. Javascript'i de en azından bir üzerinden geç, neyin nasıl olduğunu öğren. Bu bilgi sana programlamada ve Veri tabanı mimarileri oluştururken event(olay) tabanlı modelleme yapabilme yeteneğini, sen farkına varmadan kazandırmış olur.

Dil olarak ilk PHP'den başla daha sonra PHP'de belirli bir uzmanlığa ulaştıktan sonra. C++ ve ardından C# öğren. Bunları bitirdikten sonra 1/2 ayda ASP.NET ile uğraşırsın. DB olarak MySQL,MsSQL,PostgreSQL ve eğer uğraşabilirsen ORACLE'ı öğren.

Bunları tamamladıktan sonra geleceğini kurtarmış oluyorsun ama senin 5 yılına mal olur bunlar. 

Son not: PHP 6'a kadar dil'i ilerlet. PHP 4 mantığında kalırsan. Programlamada ilerlemen zor. Kesinlikle OOP(Nesneye Dayalı Programlama)'e geçmen gerekiyor.

Son bir tavsiye olarakta Python'u önereceğim.  Tabi bunun önceliği Türkiye'de pek yok. Ondan yukarıdaki diyagram üzerinden gidersen senin daha çok işine yarar.

Masaüstünde sadece C# ile uğraş. Daldan dala atlama ve sana Visual Basic düşünürmüsün gel bak diyenleri msn'de engelle. 

Umarım VB hariç geri kalan hepsini öğrenirsin. 

İyi Çalışmalar.