assembly

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
underdark
05-03-2004, 22:39   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
50 mesaj

Ya az çok bilgi edindim c,c++ gibi birçok dil hakkında.Ama neden bir çok kişi bilene en iyi dilin assembly olduğunu söylüyor?(asm)En iyi virüsler yapılır,ağlar çökertilirmiş.Tabi benim derdim bu değil.Örneğin işletim sistemi programlamaya çok elverişliymiş.Vesaire vesaire.Biraz açabilir misiniz bu konuyu?Merkaımı giderebilir misiniz?
Madem assembly diye ayrı alan yok o zaman buraya açayım dedim konuyu.

hasanyasin
06-03-2004, 01:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Assembly en iyi dildir diyemeyiz tabii ki. "En iyi dil" sıfatını hiçbir dil için kullanamayız. Her aracın kullanımının tercih edildiği bir alan var. Assembly de kendi alanında tabii...

Assembly'yi nasıl tanımlayabiliriz..? En güzeli şu: "assembly, makine dilinin sembolik bir ifadesidir." Evet, bu gerçekten de iyi oldu... Gülümseme

Assembly öğrenmek birçok açıdan faydalı. Gerçek bir programcı olmak istiyorsanız eğer, assembly'ye de biraz çalışmanız gerekiyor. Assembly, bilgisayarın nasıl çalıştığını tam olarak anlayabilmenizi sağlar. Assembly aynı zamanda da, hız farkı anlamına gelir: çok hızlı çalışan programlar üretir. Tüm donanıma erişebilmenizi sağlar. Daha doğrusu, en alt seviyeden sistemle iletişime geçmiş olursunuz zaten assembly kullanmakla...

Bununla birlikte, assembly'de bir program yazmayı düşünmeyin sakın. Bu bir kabir azabı olacaktır; emin olun. Assembly'de ancak, kullanmakta olduğunuz dille çözemediğiniz ya da çözümün çok da başarılı olmayacağını düşündüğünüz bölümleri yazabilirsiniz.

definitive
06-03-2004, 22:54   |  #3  
Üye
55 mesaj

ne demek bu .programın bir kısmını bir program da diğer kısmını assembly de mi yazacağız yani?Peki assembly için önerilen en iyi kaynak(KİTAP,CD...) nedir?

underdark
07-03-2004, 14:52   |  #4  
OP Üye
50 mesaj

Assembly için kaynak lazım.

hasanyasin
07-03-2004, 21:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Alın size Assembly:

Bunlar da eşantiyon:

[Linux üzerinde assembly'ye dair pratik]

[Donanıma dair temel bilgiler--programcı olmak istiyorsanız okuyun mutlaka]

Bir de ben ortaokuldayken bir assembly kitabım vardı. Adı 'Assebmly Programlama'ydı sanırım. Üzerinde 286, 386,486 falan yazıyordu. Tam hatırlayamıyorum lisedeyken bir bilgisayar mühendisliği öğrencisine vermiştim, ona hediyem oldu... Kırmızı kapaklıydı. Belki Beta yayınlarıydı. Çok güzel bir kitaptı, bulursanız eğer, yeter size assembly için.

hasanyasin
07-03-2004, 21:47   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

definitive'e cevaben: Programın istediğiniz kısmını istediğiniz dille yazabilirsiniz; tabii parçaları ayırınca, onları birleştirmek için de ayrıca çaba harcamak lazım. Yani yazdığınız program parçalarını, ulaşılabilecek şekilde yazarsınız ve ulaşırsınız.

Assembly'de, inline denen bir yöntem de var: Assembly kodunu doğrudan yazdığınız kod içinde barındırabilirsiniz. Bunun her derleyici için farklı bir uygulanma şekli var. Ayrıntılı bilgi için derleyicinizin dökümanlarına bakabilirsiniz. Yukarıda verdiğim linklerden, linux'ta assembly ile ilgili olanına da bakabilirsiniz, konuyu temel olarak anlayabilmek için...

LaMbaCiNi
31-03-2004, 23:02   |  #7  
Üye
52 mesaj

hangi dili kullanirsaniz kullanın sonuc itibariyle bilgisayar diline yani 1 ve 0 lara cevirecek.o yüzden asm mantıktır bence.windowsu yapabilmek için her çeşitten (3-4 çeşit)dil kullanılmış bildigim kadarıyla.benim merak ettigim o degilde merak ettigim şu C yada C++ yada basic icad eden adam bunu yaparken hangi programlama dilini ve programını kullanmış :-)

hasanyasin
01-04-2004, 01:58   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sevigli LaMbaCiNi, [ismi yazmak da amma zormuş Gülümseme]
Derleyiciler genel olarak assembly'de yazılırlar. Derleyiciyi C'de de yazabilirsiniz. Ya da şu şekilde söyleyeyim: Bir assembler derleyicisini kullanarak, farklı bir assembler derleyicisi derleyebilirsiniz... Yani yumurta, tavuk ve çiftçi...

LaMbaCiNi
03-04-2004, 17:34   |  #9  
Üye
52 mesaj

yumurtamı tavuktan çıkar tavukmu yumurtadan meselesi.onu anladim sevgili hasanyasinde merak işte hangi programı kullanmış marka olarak :-) yanem çok fuzuli bir msj oldu o yüzden bide başka soru soruyorum.
assembly le ilgili türkçe bir site yokmu !!!

fea_nor
21-04-2004, 12:31   |  #10  
Taze Üye
8 mesaj

Evet assembly nin de bir derleyicisi vardır. Assembly dosyalarının (source) uzantısı asm' dir. Eskide n dos işletim sistemi içerisinde ismini şimdi hatırlayamadığım çok güzel bir derleyici geliyordu. Eğer c/c++'a gerçekten hükmetmek istiyorsanız, en azından assembly nin temellerini öğrenmeniz gerekir, çünkü bazı yerlerde gerçekten onu kullanmak gerekiyor.

mmc18
12-05-2004, 18:56   |  #11  
Yeni Üye
48 mesaj

linux icin veya winndows icin veya baska programlar icin yazılmıs virus yada zaralı kodlara bakarsan bnlar assemly i kullanır.özellikle buffer overflow (bellek taşması) problemlerinin oldugu yerde.yani kesinlikler ogrenmeni tavsiye edrim.cunku cok yakın bir zaman once bende senin gibiydim.

proman
10-06-2004, 11:05   |  #12  
Taze Üye
11 mesaj

Her kese merhaba
Ben universitede bu donem assembly gordum (yarin bu dersten finale girecegim)
beki gelecekte asm programcisi olmayacaksiniz ama assembly ogrenmek bilgisayarin icinde neler olup bittigini ogrenmek demek yani bilgisayarin konustugu dili ogrenmek
onun ichin gercekten iyi bir proramci olmak istiyorsunuz assembly sart
Bu arada assembler denince genelde "assembly language" anlasiliyor ama assembler derleyici, yani dilin kendisi assembly language...
Her kese basarilar...