Asus A8N5X anakart sorun(ları)

HPQ-User
06-11-2007, 12:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

BLueJOY sormuş:
Değerli Chip yöneticileri ve uzmanları. Bilgisayarımda ses çıkış problemi yaşadım bundan 2 ay önce.Anakart tamire gidip geldikten sonra çok çeşitli problemlerle karşılaştım.Sistem kurulup eve geldigimde bilgisayarı açtığımda anakartın sunumunu yaparken bir anda bilgisayar dondu ve öyle kaldı.Sonra tekrardan çalıştırmayı denedim olmayınca power kablosunu çekmek zorunda kaldım.Sorunlarda bundan sonra başladı.Bilgisayar normal olarak açıldığında pc modemi ethernet kablosundan tanımadı.Modeminiz bağlantıda değil dedi.USB'den tanıtıp bu sorunu giderdim fakat hala ethernet problemim var.Daha sonra garip birşey oldu ve ne zaman bilgisayarı fişten çeksem bios sıfırlanmaya başladı. CMOS Checksum error default loaded hatası almaya başladım. Biosu her fişten çektiğimde sistem saati ve boot menü gidiyor bir de üstüne chip fan dönmüyordu.Sürekli olarak chip fanınız ya dönmüyor yada çok yavaş iletisi alıyordum bilgisayarı açarken.Üzerinde 4 tane ram slotu var. Birinci ve ikinci slotlara takınca sürekli uyarı sinyali geliyor anakarttan. 3. ve 4. slotlara takınca normal çalışıyor. Chip fan'ın dönmesini engelleyen ne olabilir ? Cmos checksum error default loaded hatasını nasıl giderebilirim. ? Birçok kişi cmos jumper'larından kaynaklandığını ve/veya pilin bittiğini söylüyor.Yeni pil alıp taktım fakat sorun hala çözülmedi.Şu anda gerçekten sıtkınlık gelmiş durumda çünki her fişten çektiğimde biligsayarı bios sıfırlanıyor ve ben boot ayarlarını sistem saatini tekrar ayarlıyorum.Ayrica chip fan'ı kontrol ettiğimde gerçektende dönmüyordu. Elimle manuel olarak ilk sefer dönderince tekrar dönmeye başlıyor.Acaba yuvasında bir yere mi takılıyor bunu bilmiyorum fakat bios için yardımcı olursanız çok sevinirim.Bios için neler yapmalıyım chip fan için ne dersiniz.Yeni bir power'a ihtiyacım var mı.Ethernet problemimi nasıl çözebilirim.Yoksa yakalarına yapışıp yeni bir anakart mı isteyeyim ?:)

Saygılarımla , işinizde kolay gelsin...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Amd Athlon 3.000 / 64 K
Asus A8N5X
Asus extreme AX550 Series ( ekran kartı )
512 mb ram
Ses çıkış 7+1 destekli on-board
80 gb Samsung HDD
17" LG Monitor
300 watt power supply
Datron Modem ethernet + usb ( adsl , adsl+2 destekli )

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)

Borga-x
06-11-2007, 12:33   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Bende de aynı anakart var ama bende boyle bır sorun olmadı. Bence yenı bır anakart iste yoksa bu kart elınde patlar.Zaten cok stabıl bır kart değil. Bıos update yapman gerekebılır ama bırak bunu teknık servıs yapsın yada yenısın ıste