Asus ama hangisi?

bilgisayamazki
06-02-2009, 03:36   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Bir asus anakart alacaksanız hangisini tercih edersiniz?

p45 mi

x38 mi

600liraya kadar vermeyi de gözden çıkarmışsanız?

Ahmet_79
06-02-2009, 07:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

cross  mu yoksa slı mı? 1336 soket mi yoksa 775 mi? ddr2 mi ddr3 mü? bunları belirmemişsiniz, ama bir kaç örnek vereyim.

Son Düzenleme: Ahmet_79 ~ 07 Şubat 2009 01:00
manager817
06-02-2009, 11:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Ayrıntılar yazıyor, seçimi siz kendi pc kullanım durumunuza göre belirleyeceksiniz. İncelemenizi öneriyorum.

ASUS P5B Serisi Anakartları ile Benzersiz Üç Yenilik var
Üstün Performans, Minumum Ses ve Maksimum Güç Tasarrufu
ASUS, Intel® P965 çipset uyumlu anakartı P5B serinin öne çıkan en önemli özelliği ASUS'a özgü benzersiz 3 performans geliştirici aracı bir arada sunuyor olması: AI NOS™, AI Gear ve AI Nap . Ayrıca Thermal Solutions, Crystal Sound ve EZ DIY gibi benzersiz AI Lifestyle serisi özellikleri ile de kullanıcı dostu bir çalışma ortamı sağlıyor.

AI NOS™, AI Gear ve AI Nap
Patentli AI NOS™ (Non-delay Overclocking System) teknolojisi sistem yüklenmesini otomatik olarak belirleyerek en çok ihtiyaç duyulan uygulamalar için otomatik performans ayarlaması yapar. Sistem performansı ve sessiz çalışma ortamını dengelemek için AI Gear kullanıcılara CPU frekansını ve vCore voltajını ayarlayabilecekleri farklı profiller sunar. Böylece güç tüketimi ve ses minumum düzeyde tutulmuş olur. AI Nap sayesinde kullanıcılar herhangi bir uygulamayı sona erdirmek zorunda kalmadan PC'lerini rahatlatabilirler. Kullanıcılar geçici olarak makine başından uzaklaştıklarında, sistem minumum güç ve ses ile çalışmaya devam eder. Uyuyor olsanız bile uygulamalarınız oldukça sessiz bir şekilde sizi rahatsız etmeden çalışmaya devam eder.

Intel® P965 çipset ve Intel® Core™2 işlemci desteği
P5B serisi; 8GB çift kanal DDR2 800/667/533 bellek mimarisi ve multi-core CPU destekleyen en yeni Intel® P965 çipset üzerine yapılandırılmıştır. P965 çipset; erişilebilir bellek genişliğini kullanımını mükemmel şekilde optimize eden ve bellek erişimi gecikmesini kısaltan Intel® Fast Memory Access teknolojisine sahiptir. P5B Deluxe LGA775 paketindeki yeni nesil Intel® Core™2 işlemcilerle de uyumludur. Yeni Intel® Core™ mikromimari teknolojisi ve 1066/800MHz FSB'ye sahip Intel® Core™2 işlemci, P5B serisi anakart ile birlikte olağanüstü performans ve etkin kullanım sunuyor.

8 Aşamalı Güç Tasarımı
ASUS 8-Aşamalı Güç Tasarımı ile CPU ve güç modülü risk altında olmaktan çıkarak, daha uzun ömürlü ve daha güvenilir hale gelir. Daha etkin çalışarak normalden daha az ısı oluşmasını sağlar.

Fan-sız Tasarım - Isı Boruları ile Soğutma Çözümü
Fansız tasarım serin çalışma ortamı sağlamak için özel olarak yapılmıştır. Isı borusu, ısı kanalları ve stratejik kart düzeni en etkin soğutmayı sağlamak için tasarlanmıştır.

Stack Cool 2
Stack Cool 2 sadece ASUS'a özgü fansız ve sessiz soğutma teknolojisidir. Kritik bileşenlerde oluşan ısıyı özel şekilde tasarlanmış PCB'nin (printed circuit board) diğer tarafına etkin bir şekilde transfer eder.

ASUS Crystal Sound
P5B serisi anakartlar, mükemmel ses filtreleme fonksiyonları sunan ADI® high definition audio CODEC özelliği sunar. Ses Filtresi, kayıt sesnasında, bilgisayar fanı gibi tekrarlayan sesleri ve rahatsız eden diğer arkaplan seslerini elimine eder. P5B Deluxe WiFi-AP sürümü; diğer yönlerden gelen sesleri elimine ederek sadece alıcıdan gelen sesi kaydeden Superbeam Array Microfon ile birlikte geliyor. Bu mekanizma sayesinde oldukça temiz kayıt yapılabiliyor.

ASUS EZ DIY
Q-Connector sayesinde tek bir modül üzerinden ön panel kablolarını kolay tek bir adımla bağlayabilir ve çıkarabilirsiniz. O.C. Profile sayesinde kullanıcılar birden fazla BIOS ayarını saklayabilir ve yükleyebilirler. Böylece her kullanıcı kendi overclocking ayarına sahip olabilir ve diğerleriyle paylaşabilir.

WiFi-AP Solo
WiFi AP Solo, access point (AP) ve wireless client modları ile çok yönlülüğü sunuyor. Sistem sleep modunda olsa bile AP modu ile oyunlar, internet erişimi ve yazıcı fonksiyonları için WLAN'daki aygıtlara bağlı olmaya devam eder. WiFi-AP Solo bütünleşilk olarak sunulan bir özellik olduğu için kullanıcıları ayrıca bir AP almaları için eksta bir masrafa girmelerini de engeller.

Teknik Özellikler

P5B Deluxe WiFi-AP Edition
- Intel® Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 / Celeron® D İşlemciler için LGA775 soket
- Intel® P965, Intel® Fast Memory Access Teknolojisi
- Intel® ICH8R, SATA RAID 0,1,5,10 desteği
- 1066 / 800 / 533 MHz Front Side Bus
- 4 x DIMMs, maks. 8GB, Çift Kanal DDR2 800 / 667 / 533 MHz, non-ECC, un-buffered bellek
- 2 x PCI-E x16 (the blue one @ x16 mode, the black one @ x2 or x4 mode)
- Dual Gigabit LAN
- 8 x Serial ATA 3.0 Gb/s port, 1 harici port içerir

P5B
- Intel® Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / Pentium® 4 / Celeron® D İşlemciler için LGA775 soket
- Intel® P965 / ICH8, Intel® Fast Memory Access Teknolojisi
- 1066 / 800 / 533 MHz Front Side Bus
- 4 x DIMMs, maks. 8GB, Çift Kanal DDR2 800 / 667 / 533 MHz, non-ECC, un-buffered bellek
- 1 x PCI-E x16
- Gigabit LAN
- 6 x Serial ATA 3.0 Gb/s port, 1 harici port içerir

Fatih_ARMAĞAN
06-02-2009, 11:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

600 lira gözden çıkmışsanız biraz daha çıkın bunu alın.
700 LİRA

Asus P6T Deluxe X58 6.4GT/s DDR3 S+GL+16X 1366pin

Yeni nesil uygun fiyat olarak da bunuda önerebilirim.

Gigabyte EX58-UD3R 6.4GT/s DDR3 S+GL+1394+16X 1366
480 LİRA

#

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 06 Şubat 2009 11:45
furkant
06-02-2009, 13:16   |  #5  
Yıllanmış Üye
528 mesaj

Gigabyte UD3P çok iyi ve fiyetı da ucuz ;)

bilgisayamazki
06-02-2009, 14:03   |  #6  
OP Taze Üye
3 mesaj

Haklısınız arkadaşlar, pek yardımcı olunması kolay bir başlık olmamış. İlginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Kuracağım sistemle ilgili düşüncelerimi şöyle izah edeyim.

Bilgisayar hiç kapanmayacak!
Oyun oynanmayacak!

Sadece ses ve video işleme programları kullanılacak.

Tercihim intel yongalar ve asus anakartlardan yana olacak.

Uzun vadede rahata kavuşacağım, enerji tasarrufu bakımından tatmin edici bir ürün istiyorum. Biraz uzun vadeli kullanılacak bir sistem olacağından sonrası ürünlerde sorun yaşamak istemiyorum. Bu nedenle DDR3 seçenekleri cazip geliyor.

İstediğim parayla sıkıntı almamak. Şu an kullanmış olduğum sistemi buraya yazmam mümkün değil ama ne bir destek yazılım üretildi, ne de bir güncelleme oldu. Hem ısınıyor, hem yavaş hem de her usb kullanışımda xp bilgisayarımı ciddi bir sorundan kurtarıyor!

Bu düşüncelerle araştırırken p5q3 deluxe wi-fi mantıklı geldi. Tam ona karar vermişken asus p5q deluxe şeklinde bir ürün sundu... Çelişkilere düştüm.

Sakarboy arkadaşımız,
Asus P6T Deluxe X58 6.4GT/s DDR3 S+GL+16X 1366pin

modelini önermiş. Güzel bir seçenek ama benim için gereğinden fazla iyi gibi geliyor. Bunun için epey bi güçlü psu gerekli ki kullanmadığım zamanlarda sadece emulenin aktif olduğu bir sistem olacağından fazla diye düşünüyorum. Soruyu daha tolere ederek

p45 chipsete sahip asus p5q3 deluxe wi-fi belirttiğim konularda bana iyi çözümler sunar mı?

Ahmet_79
06-02-2009, 19:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

peki bi şey daha sorayım işlemci olarak hangi modeli kulanmayı düşünüyorsun? bence Q9550 senin işini fazlasıyla görür

nakit 540  tl,

ayrıca anakart olarak benim sana önerim daha uygun ddr3 destekli süper bir anakart ama gıgabyte

bu ikili senin işini fazlasıyla görür.

Fatih_ARMAĞAN
07-02-2009, 00:55   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

hem yeni nesil bişey istiyorsunuz hemde P45 chipset te ısrarcısınız.

sanırım iyi bir sistem istiyorsunuz bence core i7 destekli bir anakart tercih edin mutlaka.  bu yüzden P45 de ısrarcı olmayın bende dede Asus P5Q Deluxe P45 anakart var yaklaşık 3  aylık bir anakart fakatbu model neredeyse 1 yıldır var. P45 i kötülemek değil amacım. demek istediğim P45 serisi artık eskidi eskiyecek bu yüzden P45 yakın zamanda demode kalacaktır sonradan pişman olmanızı istemem. en az X48 yada X58 chipset almanızda kesinlikle ısrarcıyım.

eğer iyi bir sistem istiyorsanız. size tavsiyem bu şekildedir.

Ayrıca Asus P6T Deluxe kesinlikle  P5Q Deluxe de kullanılacak PSU dan çok daha güçlü bir PSU ya ihtiyaç duymaz. kullanacağınızişlemci Eğer Extreme sürüm bir işlemci ise kısmen enerji tüketimi artabilir.

P5q Deluxe de core2duo işlemci takmicaksınız herhalde onada en az bir quadcore takmadıktan sonra o anakartı almanında bir anlamı yoktur bence.

bu yüzden nasıl olsa ciddi miktarda para yatırmanız gerekicek.

bende bu yüzden diyorumki X48 veya X58 chipset anakart modellerini tekrardan inceleyin.

Asus Pahalı geldiyse Gıgabyte ın Asus P5Q deluxe P35 ile hemen hemen aynı fiyatına Corei7 destekli Anakartları var.
Gigabyte da kesinlikle Asusdan aşağı kalır bir anakart değildir. Asus daha kendini piyasaya saydırmaya çalışırken biz Gigabyte anakart kullanırdık. Son zamanlarda tabiki asus un kısmi bir popülaritesi var.
Bende Her zaman Asus u ön planda tutarım ama Gigabyte Asus modellerine göre daha az arıza veriyor bunuda söylemek isterim.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 07 Şubat 2009 01:13
Borga-x
07-02-2009, 01:47   |  #9  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Sakarboya hem katılıyor hemde katılmıyorum. Yenı teknolojı olarak x58 yongası yanında yenı bır işlemci ve DDR3 ram almak gerekecek. Bunlar fıyatı yukarı cıkaran krıterler. Onun yaında P45 yongasını bende kullanıyorum ve 2-3 sene boyunca hıc sorun cıkartmadan kullanılacak bır yonga oldugunu dusunuyorum. Bende de Asus'un P5q3 Deluxe modeli var ve şu anda senin istediğin herseyı yapabılıyorum. Paran varsa son teknolojıyı bende al derim. Ama onun yaınında AMD'de su anda gayet guzel işlemciler var. Bence AMD'de dusunebılırsın. Hem onun gerıye donuk işlemci soketi mevcut.
Upgrade imkanı daha esnek..

Fatih_ARMAĞAN
07-02-2009, 02:18   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Görüşemedik borga kardeş merhaba diyim önce :)

DDr3 ü arkadaş cazip geldiğini söyledi mesajında onun için zaten ben o tip yorum yaptım. DDr 3 alıcaksan  nasılsa p5q deluxe için ciddi bir para çıkıcak madem o kadar para vericeksin mademde ddr 3 almak istoyor almışken bari Corei7 destekli olsun bari diyorum. ileri dönük olsun.
yoksa bende Asus P5Q Deluxe P35 kullanıyorum şuanda Q6600 Go Rev. işlemci ile.

Asus P5Q Deluxe P35 şuanda 400-420 TL civarında 450 TL civarında gigabyte ın çok güzel Ddr3 ve Corei7 destekli oldukca performanslı OC uyumlu anakart modelleri var. çok kısa sürede asus da bu fiyat gubunda bir iki model çıkartıcaktır.
şuanki asus modelleri oldukca pahalı.( 600-700)

madem ddr3 almak cazip geliyor bende P35 in biraz üstüne çıkmak bana ileri dönük olarak daha avantajlı geliyor.