Asus Anakartların Bios güncellemesi hakkında bilgi

Fatih_ARMAĞAN
04-09-2008, 15:18   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

ASUS UPDATE program tanıtımı ve bios güncellemek !!!

İndirme linki

-Asus Update ‘i Başlat >>> Programlar >>> ASUS >>> ASUSUpdate >>> ASUSUpdate yolunu izleyerek çalıştırıyoruz.

[img][/img]

ANAMENÜ

Asus Update anamenü aşağıdaki gibi karşımıza geliyor ve menüden istediğimiz bölüme next ile geçiyoruz.

[img][/img]

Asus Update ile aşağıdaki işlemleri yapabiliyoruz.

• Save the current BIOS to file --- Mevcut BIOS’u dosya olarak kaydetmek.
• Download BIOS from internet --- BIOS Dosyasını internetten indirmek
• Update the BIOS from file ---- PC’deki mevcut bios dosyasını kullanarak güncellemek
• Update the BIOS from the Internet --- İnterneti kullanarak bios güncellemek
• Check BIOS information --- Bios hakkında bilgi
• Options --- Update ile ilgili bazi degisiklikler yapilir.

ASUS UPDATE İÇERİK

Save the current BIOS file

Kullandığımız BIOS sürümünü belirlediğimiz ad ve klasöre kopyalar.
Anamenüden Save the current BIOS file seçeneğini seçip next butonunu tıklarız. Aşağıdaki resimde bulunan ad kısmına bios dosyasına vermek istediğimiz ismi ve uzantıyı yazıp ,kaydet butonuna tıkladığımızda bios dosyamız oluşur.

[img][/img]

Download BIOS from internet

Anakartımızla ilgili BIOS sürümlerini , Asus server’a bağlanarak bilgisayarımıza indirmemizi sağlar. Anamenüden Download BIOS from internet seçeneğini seçip next butonunu tıklarız. Açılan pencerede indireceğimiz sunucuya bağlanarak bios sürümlerinin listelenmesini sağlarız. İstediğimiz bios sürümünü seçip bilgisayarımıza kaydederiz.

Update the BIOS from file

Bilgisayarımızda daha önceden bulunan bios dosyasını güvenli bir biçimde yazdırmamızı sağlar.

ADIM 1 >>> Anamenüden Update the BIOS from file seçeneğini seçip next butonunu tıklarız.

[img][/img]

ADIM 2 >>> Açılan pencerede bilgisayarımızda bulunan bios dosyasını seçerek , -AÇ- butonuna tıklarız.

[img][/img]

ADIM 3 >>> Açılan pencerede bulunan FLASH butonuna tıklayarak yazma işlemini başlatıyoruz.

[img][/img]

ADIM 4 >>> Başarı ile dosyamızı yazdıysak bir uyarı almadıysak ,aşağıdaki ekran görüntüsü oluşur.

[img][/img]

Update the BIOS from the Internet

Anakartımızla ilgili BIOS sürümlerini , Asus server’a bağlanarak BIOS’u yazmamızı sağlar.

[img]ADIM 1 >>> Anamenüden Update the BIOS from the Internet seçeneğini seçip next butonunu tıklarız.

[img][/img]

ADIM 2 >>> İlgili sunucuyu seçip next butonuna tıklarız

[img][/img]

[img]ADIM 3 >>> Anakartımızla ilgili bios sürümleri karşımıza çıkar ve buradan next butonuna tıklarız

[img][/img]

ADIM 4 >>> Açılan pencerede bios dosyamızı seçip, SAVE butonuna tıklarız.

ADIM 5 >>> BIOS yazma işlemi tamamlanır.

Check BIOS information

Bios ve anakartımız hakkında bilgi verir.

[img][/img]

Options

2 secenek vardir.

BIOS Downgradable : Düşük BIOS sürümleri yüklenmesine izin verir.

Launch MyLogo application to replace system boot logo before flashing BIOS : BIOS yazılırken my logo uygulaması korunmaz.

[img][/img]

DİKKAT :

ASUS UPDATE ile yapılan bios güncelleme işlemini güvenli kılmak için.

1. Her zaman en güncel sürümü kullanılmalıdır.
2. Bios güncelleme süresince işlemci veya sistem o/c yapılmamalıdır.
3. Bios güncelleme yapılmadan önce bios ayarları sıfırlanmalıdır.
4. NT veya XP işletim sistemlerinde yönetici olarak oturum açılmalıdır.
5. Windows altında çalışan tüm programlar kapatılmalıdır.
6. Çalışan Anti-virus uygulamaları kapatılmalıdır.
7. Bios güncellemesi tamamlandıktan sonra PC yeniden başlatılmalıdır.
8. Bilgisayar açılırken default bios ayarları yüklenmelidir.

XxXDaRKoXxX
05-09-2008, 22:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

benim anakartın artık bios güncellemesi çıkmıyor. En son beta sürümü çıktı sonra bıraktılar nedense:S

ceydasima
16-09-2008, 08:03   |  #3  
Taze Üye
9 mesaj

anakartım asus p5kpl-c g31/1333/sata/ddr2/lan/pcı.. işlemcim intel dual core 2.0ghz bilgisayarımı yeni aldım birkaç sorum olucak
windows xp yi kurdum
...ilk açılışta "no ide master hdd detected.press f1 to resume" diye mesaj veriyor f1 basınca açılışa geçiyor bu mesaj nedir önemlimi yapmam gereken nedir aydınlatırsanız sevinirim
....hdd pc 3.5 250gb samsung 7200 sata 16mb hard diskim var 3 böldüm (97,6..57,8...77,3) 250 ye tamamlanmıyor kayıplar normal mi ne yapmam gerekiyor
....windows yavaş çalışıyor hızlandırmak için tavsiyeleriniz nelerdir

yardımlarınız için şimdiden teşeşkkürler ayrıca bios güncellemesi de çok işime yaradı teşekkürler

Son Düzenleme: ceydasima ~ 16 Eylül 2008 09:23
Fatih_ARMAĞAN
16-09-2008, 10:21   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj
ceydasima
anakartım asus p5kpl-c g31/1333/sata/ddr2/lan/pcı.. işlemcim intel dual core 2.0ghz bilgisayarımı yeni aldım birkaç sorum olucak
windows xp yi kurdum
...ilk açılışta "no ide master hdd detected.press f1 to resume" diye mesaj veriyor f1 basınca açılışa geçiyor bu mesaj nedir önemlimi yapmam gereken nedir aydınlatırsanız sevinirim
....hdd pc 3.5 250gb samsung 7200 sata 16mb hard diskim var 3 böldüm (97,6..57,8...77,3) 250 ye tamamlanmıyor kayıplar normal mi ne yapmam gerekiyor
....windows yavaş çalışıyor hızlandırmak için tavsiyeleriniz nelerdir

yardımlarınız için şimdiden teşeşkkürler ayrıca bios güncellemesi de çok işime yaradı teşekkü

no ide master uyarısı bazı asus ve asrock anakartlarda olağan bir uyarı master ide hdd ye bağlı bir disk yok diyor ide disk kullanmıyor iseniz ide diskleri anakart dan devre dışı bırakabilirainiz.
diskinizin o şekilde gözükmeside normal 250 hdd yaklaşık 232 küsür olarak gözükmesi normaldir.
reorik olarak 1 mb 1024kb dir fakat üreticiler bunu 1000kb olarak saydığı için toplamda. yakşalık bir 20 gb kayıp normal.
bilgisayarınızdaki yavaşlık konusuna net bir cevap getirmek zor.
bir çok nedeni olabilir. ısı probleminiz olabilir.
donanımlarınız yetersiz olabilir. şuanki sistemlerde 1gb altı ram kullanımı pekte yeterli olmuyor.
windows unuzda bulunan antivis programı yüksek ayarlarda bir güvenlik yapıyor ise kısmen bilgisayarınızı yavaşlatabilir. bilgisayarınıza bulaşam spam. vb virüsler de yavaşlatmaya etken olabilir. güncel bir antiviris programı ile bilgisayarınızı sıkı bir taramadan geçirip donanım sürücüleri güncellemeyi deneyin.

ceydasima
16-09-2008, 14:10   |  #5  
Taze Üye
9 mesaj
sakarboy
no ide master uyarısı bazı asus ve asrock anakartlarda olağan bir uyarı master ide hdd ye bağlı bir disk yok diyor ide disk kullanmıyor iseniz ide diskleri anakart dan devre dışı bırakabilirainiz.
...
bilgisayarınızdaki yavaşlık konusuna net bir cevap getirmek zor.
bir çok nedeni olabilir. ısı probleminiz olabilir.
donanımlarınız yetersiz olabilir. şuanki sistemlerde 1gb altı ram kullanımı pekte yeterli olmuyor.
windows unuzda bulunan antivis programı yüksek ayarlarda bir güvenlik yapıyor ise kısmen bilgisayarınızı yavaşlatabilir. bilgisayarınıza bulaşam spam. vb virüsler de yavaşlatmaya etken olabilir. güncel bir antiviris programı ile bilgisayarınızı sıkı bir taramadan geçirip donanım sürücüleri güncellemeyi deneyin.
hdd pc 3.5 250 gb samsung 7200 sata 16 mb (hd2..) faturada yazan ideyi destekleyip desteklemediğini nasıl öğrenebilirim ayrıca anakarttan ide diskleri nasıl devre dışı bırakabilirim
2gb ram var bilgisayarı dün aldım bugun windows xp kurdum henüz bir spam olamaz norton güvenlik yazılımı yüklü donanım sürücülerinin hepsi güncel internetten güncelledim windows xpyi