Asus ile kingston sorunu

HPQ-User
06-02-2008, 08:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

gökhan sormuş:
asus m2npv-mx
olan anakartım ilk aldığım 1 gb ddr2 667 mhz kingston ile oldukça sağlam ve kararlı çalışıyordu
sonra aynı seri numaraya sahip bi kingston daha aldım ne olduysa bundan sonra oldu

rastgele zamanlarda sistem mavi ekran vermeye başladı
IRQL esqual or not equal gibi bişeyler yazıyordu
bazen de memory managment yazan mavi ekranlar çıkıyordu

bende gittim yeni bi tane windows kurdum ama yine aynı

ses kartı ADI1986 tümleşik soundmax onun sürücüsü yüklenirken yardımcı yazılımı da yükleniyor onu devre dışı bıraktım ayrıca biostan AI overclock seçeneğini %5 olarak ayarladım...
şu an makina 20 saat açık kalıyor her türlü işlemi yapıyorum hiçbir sorun yok

o mavi ekranlara varsayılan değerde belleklere giden voltaj düşük geldiğinden olabilir mi ? çünkü AI overclockta belleklerde bir kısım voltaj artışı oluyor sanırım bu da eksik gücü tamamlıyor galiba

ses kartının yazılımı bu mavi ekranları çıkarıyor dicem ama normal 1 gb bellek varken sorun yoktu demekki donanımsal sorun var
bu dual moda alınca voltaj yetersiz geliyor %5 oc yapınca da gerekli güç sağlanınca sistem sağlığına kavuşuyor galiba ??

SORU 2:
bazen makinayı açıyorum siyah bios logosundan sonraki ekranda checksum error - default loaded diyor
bios pilimde mi sorun var acaba makinayı toplayalı 10 ay falan oldu daha...dikkat ettim bilgisayarın fişini prizden çektim komple gece yatarken...sabah kalktığımda böyle oldu

teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
asus m2npv-mx
kingston 667 mhz ddr 1 gb x2 bellek (dual)
athlon 64 3200+ am2

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.8.1.11) Gecko/20071127 Firefox/2.0.0.11