ASUS M3A78-EH anakart sorunu (ASUS tan uzak durun)

benanlamam
19-07-2010, 12:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
121 mesaj

bir arkadaşıma yaklaşık 1 yıl önce Asus marka M3A78-EH anakrtlı bilgisayar satmıştım.bi kaç ay sonra anakart arıza verdi ve servise gönderdik.2 hafta sonra filan tamir edildi diye servisten geldi.anakartı monte ettik yine aynı sorun devam diyordu.bizim parçalardamı sorun var diye şüphelendik.başka bi anakartta denedik hespi sağlam.ayrıca sus anakartı üzerine hiçbir komponent takılı değilken çalıştırdığımızdada yine aynı şekilde kendi kendine açılıp kapanıyordu (aynı arıza).tekrar servise gönderdik.2 hafta sonra tamir edildi diye yine geri geldi.1. çalıştırmmaızda yine çalışmadı.aynı sorun devam ediyordu.tam sinir krizi geçirmek üzereyken çalışıverdi :) 5 6 ay güzel çalıştı anakartımız. 1ay önce yine aynı arıza tekrar etti (powere basınca anakart kapanıp açılıyor 1 er saniyelik peryodla) servise gönderdik yine.yine tamir edildi diye geri geldi yine aynı :@  bu sefer servise arkadaşım kendi eliyle götürdü çizgi elektroniğe.2 3 gün sonra bunu aramışlar üzerinde parça değiştik filan anakartınız hazır diye.teslim almaya gittiğinde hayır biz aramadık demişler :) ayrıca diğer parçaların özelliklerini istemişler arkadaştan.ve özellikleri söyledğimizde işlemcinin desteklenmediğini söylemişler.işlemcimiz amd phenom 9550.teknik servisi bu sefer ben aradım telefonla ve amd 780g çipsetin bu işlemciyi desteklememe gibi bi durmun olamıycağını söylediğimde bana support.asus.com dan anakartın cpu support listesine bakmamı istedi.ve baktığımda hakikatende  amd phenom 9150 ve 9350 modellerini desteklediği gözüküyordu.9350 den yukarı işlemci o listede hiç yok yani.bence asus oraya 9350 den üst modelleri yazmayı unutmuş.ayrıca teknik servis elemanına peki şu an anakart tamir edildimi diye sorduğumda bana verdiği cevap şu 'zaten anakartınız çalışıyordu' ...... utanmadan bide yalan söylüyorlar.diğer arkadaşa anakartın üzerindne parça değiştiğini söylemişler.ayrıca anakartı çıplak çalıştırdığımızda yine aynı şekilde 1 er saniye arayla açılıp kapanıyordu.madem işlemciyi desteklemiyor.işlemciyi çıkarınca niye yine aynı davranışı gösteriyor.ve yine ayrıca bilgisayarımızın çalıştığı zamanlarda biosta ve windowsta işlemcimizin modeli ve özellikleri gözüküyordu.yorumu size bırakıyorum.ASUS MARKASINDAN UZAK DURUN

benanlamam
19-07-2010, 12:29   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
121 mesaj

global bi site olan bu sitede destklediği gözüküyor http://www.cpu-upgrade.com/mb-ASUS/M3A78-EH.html

black_flood
19-07-2010, 13:01   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

listede olmayabilir ama bios güncellemeleri ile geliyor genelde destek asusun sitesinde phenom x6 detekleyen adam akıllı anakart yok listelerinde fakat bios güncelleme ile açıyor ne denli sağlam çalışır orasıda muamma. bu cpu deteği konusunda gigabyte firmasının eline su bile dökemez asus çünkü bendede gigabyte var ga-ma770-ud3 normalde desteği yok bios update sonrası açıldı bu özelliği ve yok yok stabil performanslı. asus sadece modası geçmiş işlemcileri detekliyor yeni cpu desteğini çok geç getiriyor.

ayrıca bu sendeki anakartın maksimum 89 wat cpu desteği olmasıda bir diğer kötü yanı sendeki phenom 100 wat üstü.

Son Düzenleme: black_flood ~ 19 Temmuz 2010 13:04
Recep Baltaş
19-07-2010, 13:13   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Anakartın 1 sn açılıp kapanıp tekrar açılması FSB ayarlamasından kaynaklanır. Uygun işlemciye uygun anakart seçmek kullanıcının sorumluluğundadır!

Anakart 1 sn sonra kapanıyor mu yoksa açılıyor mu?

Öte yandan bana sorsanız Gigabyte alın derdim ama ülkemizde Kingston ve Asus gibi bazı markalara tapılıyor :)

benanlamam
19-07-2010, 14:12   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
121 mesaj

1 er saniye arayla power gidip geliyor.anakarta hiç bir parça takılmadığı zmanada aynı.bariz anakart bozuk yani.ama kabul ettiremedik bir türlü.

benanlamam
19-07-2010, 14:14   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
121 mesaj

ayrıca ankart satılırken kutusunda işlemcilerin tek tek modelleri yazmıyorki.amd phenom destekli diyor kutusunda.

black_flood
19-07-2010, 21:16   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

asus bu ne yapsa yeridir piyasayı çarpmada 1 numaradır yeri geldiğinde.

ADEM-KAYA
19-07-2010, 23:34   |  #8  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

Gigabyte alın.