ASUS MAXIMUS FORMULA Guney Koprusu sorunu

vagabont
16-07-2008, 13:39   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
103 mesaj

Makina ozellikleri
anakart: asus maximus formula x38 asagidaki adreste herseyi super bir sekilde aciklamali gore bilirsiniz

cpu:Intel Core Quad Q6600,Lga 775,2.40Ghz,8 mb L2 chashe,1066 Mhzn Fsb(64 bit teknolojisinide destekliyor)
Ekran karti:Asus nvidia geforce 8800 GT ve ayni modelden bir tane daha var
Ram: 2x2 patriot dimm kit 4gb pc2-6400 800Mhz
Hdd: 320 wester dijital 7200
power supply: ocz game stream 700W

bu makinanin cift cekirdekli olmasi lazim degilmi
nb = north bridge (kuzey köprüsü)
sb = south bridge (güney köprüsü) bu sekilde?

ama ben bunu hala anliyamadim.biostan baktigimda sadece nb yi gosteriyor sb ortalikta yok.
bu sorunu nasil cozebilirim? ne yapmam lazim okadar para veripte tam ozelliklerini kullanma imkanim yokmu benim?
ayni sekilde cpu olsun mainboard olsun 64 biti destekliyor ben bu farkinida hala kesfetmis degilim. 64 bit wista ultimate yuklemek istedigimde bir turlu yukliyemedim.
64 bit ozelligini desteklemiyor diyor
kisaca bu sorunlarin kaynagi nedir?
bioasi update etmedim

frkn_ua
16-07-2008, 14:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

çipsetlerle çift çekrideğin alakası yoktur.celeron destekli kartlarlada da çipsetler vardır.yanii kuzey ve güney köprüsünün biosta görünüp görünmemesi çift çekirdekle alakalı değildir.64 bit olayınıda ayrıntılı olrak açıklarsanız yanii ne gibi sorunlar veriyor, ona göre yardım edebiliriz ancak...

NBF
16-07-2008, 14:14   |  #3  
Üye
86 mesaj

sitelere baktım ama bişey bulamadım bende bir yorum yaoamıcam bios u güncelle derim başkada bişey gelmiyor aklıma

t1m3g21
16-07-2008, 14:47   |  #4  
Yeni Üye
20 mesaj
NBF
sitelere baktım ama bişey bulamadım bende bir yorum yaoamıcam bios u güncelle derim başkada bişey gelmiyor aklı
arkadasa katılıyorum:D

t1m3g21
16-07-2008, 14:48   |  #5  
Yeni Üye
20 mesaj

ama makınan harbi güzelmiş:D

vagabont
16-07-2008, 17:54   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
103 mesaj

hmm anladim bugun Pc Probe II dige bir program yukledim. sicaklik degerlerini gosteriyor.orda nb ,sn dige cikiyor hatta bazen sn nin fazla isinmasindan alarm bile otuyor arastirdim 60,65 derecekadar yolu varmis.ama ben hala ne device manager yada task managerin page file usage history kismiyla biosta goremedim. uyuz ediyor.
64 bit destekleyen hergangi bir yazilim yulemek mumkun olmadi suzamana kadar.xp uzerinden windows vista ultimate 64 bit  yuklemek istedigimde setup can not run on this version of operating system veya win64 desteklenmiyor hatasi veriyor.bende 32 bit lik vista yukledim dedim belki sorun cikmaz , 32 bit lik windows yukledim onun uzerinden kurmaya kalktigimda ise bu sefer verdigi hata;64 bitlik bir sey calistiramazsiniz cunku 32 bit bilmem neyi destekliyor.Burdan cikan benim makina 64 bit mimarisini desteklemiyor mu?okadar yazan sey hikaye mi olmus oluyor?yada sadece banami denk geldi :))
biosu guncellestirincede sorun cok oluyor dediler,eski sekliyle birakmak suan en mantiklisiymis forumlarda yazan yada yorumlarda.bazi uyusmazliklar cogaldigi yada sorunlarin ciktigini yazmislar,bu yuzdende bios olayina girmedim.
insallah nazar deymeden bende su dedigi yazdiklari ozellikleri kullana bilirim.
cevaplar icinde tesekkurler