Asus P5Q-SE anakartıma ram sorunu

predator1982
17-08-2009, 11:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
162 mesaj

Merhabalar arkadaşlar, ASUS P5Q-SE  bu anakartı faturalı aldığım günden sonra yaklaşık 4 ay kadaroldu, kingston 1GB.DDR2 800mhz.lik 4 adet ram kullanıyorum, yalnızbazen pc yi her power düğmesine bastıktan sonra ekranda görüntü olmuyorpc normal biçimde açılmakta, ben bu sorunu daha önce buraya sorupekranın gelmemesini bios pilini çıkartarak çözmüştüm... (Bios updateyaptım, enson sürümü P5Q SE BIOS 0901 ile güncel)...
Yalnız benyine geçen gün aynı şeyi yaşadım pc açılmakta fakat lcd monitörünegörüntü gelmemekte, yine aynı şeyi yaptım bu sefer ram lerislotlarından çıkarttım tekrar yerlerine dikkatlice yerleştirdim ve pc normal olarak açıldı.... Sürekli bu işlemleri yapmaktan bezdim...  
Şimdi bu ASUS P5Q-SE serisi anakartlar neden böyle bir sorun çıkartıyor,  
2. Bu anakartın sevdiği bir RAM markası varmı,  
3.Bir yerde yanlışlık mı yapıyorum,  
4.Ram frekansları hepsi aynı 800mhz.DDR2.......  
İşletim sistemim : Win.Vista 32bit Premium.....  

OVERCLOK DENEMESİ YAPMIYORUM....

Sorunun çözümünü sizden rica ediyorum, hayırlı günler saygılarımla.

Süleyman.
17-08-2009, 13:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Belki de sorun remlerdedir. "Memtest" ile remlerinizi test edin öncelikle.

GameRMan
17-08-2009, 13:17   |  #3  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

2. Bu anakartın sevdiği bir RAM markası varmı,
 Birkere anakartın Sevdigi Ram Markası Olmaz. Sadece İyi Ram Olur Zaten Onuda Her Anakart Sever.
Bir diğer konu ise, Aynı anakart Yakın arkadasımda var. Sorunsuz kullanıyor. Süleyman. ARkadaşımızın dedigi gibi ramlerde sorun olabilir yada anakartta . Bunu Anlamak icin ise Emaneten yada Baska bir yol ile anakarttaki tüm ram'leri cıkartıp, tedarik edilen ramlerin takılarak PC nin bu şekilde bir kaç gün denenmesii Sorun Devam Ediyor İse de 2. plana anakart alınmalı. Eger anakartsade zaten kesinlikle tekniki destek gerekicektir.

GameRMan
17-08-2009, 13:21   |  #4  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj
Alıntı: Süleyman.  
Belki de sorun remlerdedir. "Memtest" ile remlerinizi test edin öncelikle.

Tabiğkide katılıyorum Ancak, Benim Ramlerim vardı 1gbx2=2 GB 400 MHZ 2 ay boyunca sorunu bulamadık bir sürü ram test programı denedim hepsi 0 failed dedi e öyle diyince benimde ramler aklıma gelmedi en son baska bir arkadastan ram tedarik ettim ki ; Baktım ramlerdeymiş sorun.

Programla degilde manual denenmesini tavsiye ediyorum.

predator1982
17-08-2009, 19:40   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj

arkadaşlar teşekkürler yanıtlarınız için bir de ramleri tek tek denemekte fayda var, birde öyle yapayım bakalım sorun hangisinde....

GameRMan
18-08-2009, 09:42   |  #6  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Herzaman. Nedemek.