Ati Catalyst Control Center yüklü ama, açılmıyor.

teknobilim
25-04-2011, 05:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhabalar Chip Ailesi.

Ati CCC ile ilgili bir sorunumu sizlere sunmak ve çözümünü bulmak için buraya konu açtım. Şimdiden yardım edecek, etmeye çalışan herkeze teşekkürler..

Gelelim sorunuma.

Bilgisayarımı formatladıktan sonra, herşeyi güzel bir şekilde kurdum ve sıra geldi ekran kartına...

bu arada ekran kartını kurmadan önce, Net Framework kurdum tabiiki.

Ekran kartını güzel bir şekilde kurdum, kurumlumda hiç bir sorun çıkmadı. Kurulumdan sonra bilgisayarı yeniden başlatmamı istedi. Yeniden başlattım.. FPS oyunlarını oynadığım için CCC'e çok ihtiyacım oluyor..

Tam açıcam CCC'ı, açılmıyor. Sağ clickde görünüyor ama, tıkladığımda hiç bir belirti yok.

Merak ettim, ATİ'nin kuruldugu klasöre girip CCC kurulu mu diye baktım.. Kurulu evet.. Ama açılmıyor...

Bunun nedeni ne olabilir ?

Sistem : XP x86

Driver sürümü : Hem VGA CD'sinden denedim hemde ATİ'nin sitesinden son sürümü indirip denedim bi sonuç alamadım..

D.N : Formattan önce böyle bi sorunum yoktu...

clairvoyant
25-04-2011, 11:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,316 mesaj

Ekran kartı modelini ve xp'nin tam sürüm numarasını verirmisiniz.Sorun format attığınız cd'deki işletim sisteminde olabilir.

SAİNT
25-04-2011, 12:52   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

doğru driver indirdiinize emin olun.
yada yeni baştan kurun ama ilk önce kalıdırın. bu bendede var ama üstün düşmedim şu aralar oyun olmadığı için en son çare olmaz ise driver en son sürümünü indirin.

teknobilim
25-04-2011, 17:38   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: computeraddict  
Ekran kartı modelini ve xp'nin tam sürüm numarasını verirmisiniz.Sorun format attığınız cd'deki işletim sisteminde olabilir.
Öncelikle şunu belirteyim ; Önceki formatlarımda da aynı CD'i kullandım. Ama böyle bir sorunla karşılaşmadım.. Genellikle Ekran Kartı Driverını Orjinal CD'sinden kuruyorum.

Ben yinede vereyim ekran kartının modelini ve xp özetini.

Ekran Kartı : ATI HD 3600 SERIES

Sistem :

Kapalı Hesap (154666)
25-04-2011, 18:35   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Şunları sırasıyla yap.
1 clear-cmos Bios reset
2 Harddiske low-level format.
3 İşletim sistemini kur.
4 Ana kart driverleri sırasıyla intel chipset inf, ses kartı, ilgili DX sürümü (Muhtemelen DX9), lan bağdaştırıcısı.
5 Ekran kartı sürücüsü, ve ekran kartı ,ile ilgili programlar Catalyst control center.
6 Güncellemeleri kapat.
7 Antivirüs programı ve malware programı (spybot-sd)
8 Disk temizliği ve defrag yap.
9 Güncellemeleri aç
10 İşletim sistemi, olası güncellemeleri yükleyinceye kadar bilgisayara program yükleme.
11 Güncellemeler tamamlandığı zaman sistemin eski haliyle sorunsuz çalışacaktır.

teknobilim
25-04-2011, 19:35   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Şunları sırasıyla yap.
1 clear-cmos Bios reset
2 Harddiske low-level format.
3 İşletim sistemini kur.
4 Ana kart driverleri sırasıyla intel chipset inf, ses kartı, ilgili DX sürümü (Muhtemelen DX9), lan bağdaştırıcısı.
5 Ekran kartı sürücüsü, ve ekran kartı ,ile ilgili programlar Catalyst control center.
6 Güncellemeleri kapat.
7 Antivirüs programı ve malware programı (spybot-sd)
8 Disk temizliği ve defrag yap.
9 Güncellemeleri aç
10 İşletim sistemi, olası güncellemeleri yükleyinceye kadar bilgisayara program yükleme.
11 Güncellemeler tamamlandığı zaman sistemin eski haliyle sorunsuz çalışacaktır.

Çok pardon. 1,2,3 ve 5. maddeleri tam anlıyamadım.. Rica etsem biraz açar mısın ?

Acaba tekrar format atmamı mı istiyorsun. Beklemedeyim...

Bu arada önerin için teşekkürler.

Ekleme : "clear-cmos Bios reset" araştırdım ve çok riskli birşey olduğunu söylediler...

Ayrıca CCC açmak istediğimde açılıyor. Nasıl söyliyim, CCC tıklıyorum Görev Yöneticisi'nde işlemlerde görünüyor fakat yaklaşık 20 saniye sonra ordan da gidiyor.. ( Açılıyor derken sadece Görev Yöneticisi-İşlemler sekmesinde açılıyor. Yani açmak istediğimde masaüstünde herhangi bir belirti yok)

Son Düzenleme: teknobilim ~ 25 Nisan 2011 19:47
Kapalı Hesap (154666)
26-04-2011, 11:54   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

clear-cmos yani bios reset. Bios update değil. bios reset masaüstü anakartlarda en basit olarak bios pilinin çıkartılarak yapılması yöntemidir. Bilgisayarın elektirğini çek. bios pilini çıkart ve 1 dk bekle. sonra pili tak.
Harddiskin low-level format olayı biraz karışık. bunu anlamadım diyorsan yapabilmen zordur. Bunun yerine harddiskte bulunan bütün bölümleri silerek yeniden format atmanı tavsiye ederim.
işletim sistemini kurmak demek XP kurmak ya da herhangi bir windows u kurmak demektir.
3. maddeden sonra bahsettiklerim kurulması gereken driver ve programların sıralamasıdır.