Ati hd4650 1gb ddr2 ekran kartı kasma sorunu ?

-net-
28-11-2010, 20:49   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj

Ekran kartını yenı aldım.Her oyunda(kucuk buyuk farketmeksızın)kasma yapıyor . Grafıklerı en dusuk ve en yuksege ayarlıyorum bır sey degısmıyor. Acaba sorun ne yardımcı olurmusunuz?

Sistemım:
Intel pentium d 3.0 ghz işlemci
Ati hd 4650 1gb ddr2 e.k.
gigabyte anakart(ddr 2)
2gb kıngston 800 mhz ram(ddr2)
harddısk 320 gb

.
.
.?

SüRmenaJ KaOSs
28-11-2010, 21:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

Hangi oyunda oluyor acaba ?gta4 ? black ops ?
Sorun yazılımsal olabilir.
Ve hangi çöz. ve detaylarda açıyorsunuz.

layra41
28-11-2010, 21:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

gt3 theft auto oynayıncada aynı sorun varmı : )

-net-
28-11-2010, 21:14   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

fifa 11         pes 11        battlefield bad company 2 şimdilik yüklediğim oyunlar bunlar ve hepsinde de  düşük veya yüksek çözünürlük farketmiyor hep aynı şekilde kasıyor acaba işlemciden mi kaynaklanıyor ?

SüRmenaJ KaOSs
28-11-2010, 21:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,907 mesaj

Google amcaya sor.
patçh ile çözersin belki yazılımsal gözüküyor.

turbocat
29-11-2010, 11:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

fifa 11 pes 11 in korsanının cracki hatalı ve kasmaya  neden oluyor sistemde.sorun tamamen orjinal oyun kullanmamanızla alakalı.(eğer orjinal kullanıp  kasma oluşuyorsa  benim bildiğim kadarıyla fiifa 11 sizin işlemciden daha yüksek işlemci istiyor.
fifa 11 sistem gereksimi;

Minimum Sistem Gereksinimleri :

Intel Core2Duo @ 1.8 GHz on Windows XP / Windows Vista / Windows 7

1 Gigabyte of RAM (2 GB required for Windows Vista / Windows 7)

DirectX® 9.0c destekli 3D hızlandırıcılı 256 MB ekran kartı veya üzeri

(En az Shader Model 3.0)

Önerilen Sistem Gereksinimleri :

Intel Core2Duo @ 2.4GHz on Windows XP / Windows Vista / Windows 7.

1 Gigabyte of RAM (2 GB required for Windows Vista / Windows 7)

DirectX® 9.0c destekli 3D hızlandırıcılı 256 MB ekran kartı veya üzeri

(En az Shader Model 3.0)

ATI RADEON HD 3870. NVIDIA GEFORCE 8800 GT

Rating: E for Everyone, PEGI 3+

------------------------------

Diğer donanımlar :

DirectX® 9.0c destekli Ses Kartı

512Kbps veya daha iyi internet bağlantısı (Online için)

Mouse

Klavye

(16 bit renk desteklenmemektedir)

Yükleme boyutu (Dillere göre değişir):

Kuzey Amerika DD (Eng, Fr, Mx, Br) : yaklaşık 6.5 GB

ve kayıtlı oyunlar için ek alan

Desteklenen İşletim Sistemleri :

Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7

Desteklenmeyen İşletim Sistemleri :

Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows ME, and Windows NT 4.0

Gerekli Yazılımlar :

DirectX® 9.0c

gördüğünüz gibi fifa 11 in kasmasının nedeni belli oldu.çünkü işlemciniz yetersiz minimum istenen işlemciden düşük versiyon.
pes 11 de full high açmanız gerek.çünkü minimum p4 2.4 ghz işlemci isteniyor.onun kasmasının nedenleri;
a)korsan oyun kullanıyorsunuz.bu durumda sorun cracktedir.ayrıca atinin yeni serileri korsan orjinal ayırımı yapar.ati çalışanları oyunların orjinaline göre sürücü yazarlar.korsana göre değil.ancak crack  değiştirebilirsiniz.crack oyunu patch layabilirsiniz.(yama yapabilirsiniz)
b)korsan windows kullanıyorsanız korsan windowsta bu sorunlar oluşuyor.orjinal windowsta korsan oyunlar korsan windowstan daha düzgün çalışabiliyor.ama bu xp için geçerli vista ve win7 orjinal için geçerli değil.çünkü oyunları kıran gruplar win7 ve vistaya göre crack yazamıyorlar.bu yüzden xp de çalışan oyun vista ve win7 de takılabiliyor.(korsanı)
c) directx güncellemesi yapınız.özellikle win7de directx 9 kurmanız gerek.çünkü win7de directx9 dosyaları gelmiyor zaten otomatik olarak directx güncellediğinizde  hepsi yüklenir directx in eski versiyonları ve de direct11 version  dosyaları farklı olduğundan win7 ye direxctx 9 dosyalrı hiç bir zarar vermez.zaten kurulum dosyaları otomatik ayarlıyor.
burdan yükleyiniz;
http://www.microsoft.com/downloa ... 92a3&displaylang=en
d)ekran kartının son catalyst sürümünü sürücüsünü kurunuz. sanırım 10.11 versiyonu idi.ama mutlaka eski versiyonu sistemden temizleyiniz.regedit kayıt defterinde hiç bir ati yazılımları ilgili hiç bir şey kalmasın.
kartla gelen cddeki  sürücüyü kurmayınız.hem güncel değil.hemde yeni oyunlarda sorun çıkartır.pes 2011 de yeni olduğundan eski sürücü hatalı davranabilir. ve bu söylediklerim diğer yeni oyunlar içinde geçerli.zaten üretici firmaların cd de verdiği sürücüler kesin 2009 dan kalmadır 4xxx serisi ati kartlar için.
burdan kurabilirsiniz;
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
        battle field bad company2 ise zaten minimum pentium d 3ghz istemekte işlemciniz bu olduğundan bu işlemciyle yüksek ayarlarda takılma yaşamanız olası.bu oyunda minimum grafik detayda takılma yaşıyorsanız yukardaki söylediklerimi yapınız,deneyiniz.(maddelerle sıraladığım  yerler)
buna rağmen pes 2011 in orjinali olupda takılma yaşıyorsanız  sanırım aklıma daha önce eğer ekran kartınız nvidia ise ve siz format atmadan yeni windows kurmadan ati kartı tanıttıysanız yeni ekran kartınız doğru çalışmaz.
mutlaka  ekran kartı değişimlerinde baştan window kurunuz.(nvidiadan atiye atiden nvidiaya olan kart değişikliklerinde) eğer ati den atiye nvidiadan nvidiaya ekran kartınızı upgrade ettiyseniz eski ekrankartı sürücüsünü kaldırdıktan sonra yeni ekran kartını takınız.sonra yeni ekran kartı sürücüsünü kurunuz.asla eski ekran kartı sürücüsünü temizlemeden yeni kartı  anaboarda anakarta takmayınız.
bende nvidiadan atiye geçtim. format atmadım ve windowsum salaklaştı.(hemen salaklaşmaz siz bunu farkatmezsiniz bile ne zaman oyun kurdunuz o zaman  takılma  ve reset problemleri ile uğraşırsınız.en doğrusu ekran kartı değişiminde  ati-ati nvidia-nvidia bile olsa  sistemi baştan kurunuz.
          son çare oyunun orjinalini deneyip (pes 2011 ki sizin sistemde full high oynarsınız takılma olmadan) yine takılma varsa windowsu baştan kurunuz.en güncel ekran kartı sürücüsünü kullanınız.

-net-
29-11-2010, 15:56   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

Hmm teşekkürler. Ama yazılımsal oldugunu sanmıyorum ve arkadasımda calısan oyun bende kasıyor.Hemde ekran kartım daha iyi ?? Ati nin son surucusunu kullanıyorum...
İŞLETİM SİSTEMİM WinXP SP2 ??

turbocat
29-11-2010, 18:26   |  #8  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

niye sp3 e güncellemediniz xpnizi.bende gerçi sp2 orjinal cdnin üstüne sp3 yüklemektense (çünkü yüklenince sistem sapıtabiliyor.sapıtmanın nedeni ise mutalaka sp3 ü sp2 nin üstüne  sp2 de hiç bir şey yüklü değilken yani sıfır windowsun üstüne yapmanız gerekiyor.bir ton sürücü program yükledikten sonra yaparsanız sistem ayvayı yiyor.hiç bir şey yüklemeden sp3 ü kurmak gerek.(sürücüleri bile)
bende sorunu  kökünden hallettim gittim orjinal sp2 cd sine sp3 entegre ederek yeni orjinal xp sp3 lü cd hazırladım nlite la.böylelikle sorun kökünden halloldu.
pes 2011 sp3 isteyebilir.sp2 de hatalı çalışabilir.diğer yeni oyunlarda öyle.eğer oyunların sistem gereksimlerinde minimum xp sp3 ibaresi varsa oyunlar sp2 de ya çalışmayacak yada hatalı çalışacaktır.birde atinin son  sürücülerinde  eğer xp sp3 isteniyor ibaresi varsa ekran kartınızda hatalı çalışacaktır.microsoft sp2 ye destek vermiyor.ati yazılımcılarında sp2 ye göre catalyst yazacağını  hiç sanmıyorum.sp3 e göre  catalyst yazılıyor.(özellikle son sürüm catalyst driverlar)
bence xpnizin bir yedeğini alıp  acronis true imagela sonra sisteminize  sp3 ü entegre ediniz.daha önce ekran kartı sürücüsünü kaldırınız.sonra sp3 kurunuz.sonra ekran kartı sürücüsünün son versiyonu olan 10.11 i kurunuz.öyle deneyiniz. sorun varsa yedeği geri döndürüp yeni windows kurmaktan kurtulursunuz.

Dolun4y
29-11-2010, 20:22   |  #9  
Yeni Üye
21 mesaj

aynı ekran kartı bende var sorunsuz oynuorum pesi fifayı sistemim quad 2.50 ghz 4 gb 800 mhz ram hd 4650 paylaşımlı 2 gb 128 bit

turbocat
29-11-2010, 21:02   |  #10  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

bana kalırsa yazılımsal bir sorun var.ama bu pes 2011 için geçerli.diğer söylediği oyunlarda  arkadaşın işlemcisiyle kasması normal.arkadaşın işlemcisine bir bakın bir de oyunların gereksimine.
sizde kasmaz çünkü işlemciniz oldukça iyi hatta canavar.

Kapalı Hesap (221311)
28-01-2012, 21:27   |  #11  
Kapalı Hesap
729 mesaj
Alıntı: -net-  
Ekran kartını yenı aldım.Her oyunda(kucuk buyuk farketmeksızın)kasma yapıyor . Grafıklerı en dusuk ve en yuksege ayarlıyorum bır sey degısmıyor. Acaba sorun ne yardımcı olurmusunuz?

Sistemım:
Intel pentium d 3.0 ghz işlemci
Ati hd 4650 1gb ddr2 e.k.
gigabyte anakart(ddr 2)
2gb kıngston 800 mhz ram(ddr2)
harddısk 320 gb

.
.
.?

Ekran kartın en az 128bit gddr3 olmalıydı.
İşlemcinde eski en az 2.8 ghz core 2 duo olmalıydı.