Ati &-physx

M_C
04-06-2009, 12:58   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
231 mesaj

http://www.tgdaily.com/content/view/38137/135/

ilk olarak 1983 senesinde sinclair zx spectrum ile bilgisayar dünyasına giriş yapmıştım. sonra amigalar filan derken 1996 senesinde ilk x86 mimarili işlemcimi aldım ve 2002 senesinde de ilk defa kendi bilgisayarımı topladım. bu 2002 senesinden beri hobi olarak donanım piyasasını askerlikteki süreyi dışarı atarsak aralıksız takip ederim. ama 6 sene içersinde bu son 3 haftadır gpu larda yaşanan gelişmeler kadar heyecanlı ve eğlencelisini görmedim. hergün dahada acayip haberler almaya başlıyoruz

önce nvidia intel kavgası başladı, yeni kartlar çıktı, ati 4850 ile fiyat performans işinin çıtasını iyice yükseltti, sonra eski kartların fiyatları düşürüldü, 9800gtx+ açıklandı arada nvidia için physx desteği açıldı, ati 4850+ ını duyurdu filan derken en son bomba bugün ATI deki physx desteği ile ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi Nvidia physx işi için aegia yı satın aldıktan sonra physx'i kendime saklamayacağım isteyen lisanslıyıp kullanabilir demişti. ATI daha lisanslamayı yapmadı ama her an lisanslıyabilirim diyerek 3870 lere physx desteği koymayı ihmal etmemiş.NGOHQ.com dan  Eran Badit Nvidia nın CUDA sı ve physxi ile biraz oynayarak 3870 de physxi çalıştırmayı başarmış. ATI nin yeni kartları 4850 ve 4870 haricinde büyük ihtimalle 3850 lerde de physx desteği var. Sorun ise ATI nin lisanslama işlemini yapmadan bu desteği driverlarında veremiyecek olması. Bir ümit daniel_k nın creative için yaptığı gibi birileri çıkıp driverları modlayabilir ama buda ne kadar mümkün belli diil.

Öyle veya böyle bu haber ile ATI nin de physx işini desteklediğini öğrenmiş olduk. iki büyük çip üreticiside physx desteklediği için physx destekli oyunların  sayısının umduğumuzdan hızlı artabileceğini gösteriyor (tabii ATI ile Nvidia nın anlaşma durumunada bağlı). ayrıca nvidia nın elindeki önemli kozlardan birininde esasen çokta geçerli bir koz olmadığınıda gösteriyor.

YasinC
04-06-2009, 13:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj

Yav varya o kadar konu uçtın sırf bu physx için ne edip ediyon Ati ye montelemeye çalışıyon bu physx i arkadaşım kabul et AMD havok destekiyecek birde şunu kafandan çıkart ATİ nvidia nın physx  desteklemeyecek

eros1247
04-06-2009, 14:24   |  #3  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

zaten koca ati physx e çözüm getirip daha gelişmiş bir şey yaratamıyorsa yazık bencede.desteklememsi doğru arkdaaşa katılıyorum bide koca ati rakibiyle neden anlaşma yapsın anlamış değilim tüketiciler bile atici nvidacı olarak bölünmüş boş iş bence bunlar

M_C
04-06-2009, 14:44   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
231 mesaj
YasinC
Yav varya o kadar konu uçtın sırf bu physx için ne edip ediyon Ati ye montelemeye çalışıyon bu physx i arkadaşım kabul et AMD havok destekiyecek birde şunu kafandan çıkart ATİ nvidia nın physx  
zaten physcx desteği hazır kartların bazılarında creative deki arkadaş gibi bazı uzmanlar ati istemesede kendileri yazılımı modlayıp physx i kullandırabiliyorlar...anlaşabilirler dedim sadece haber gözüme çarptı yazyınladım..Hemen gerilmeye hazırsın yasin..

GRC8213
04-06-2009, 15:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
762 mesaj

Bence böyle bişey olması inkansız nvidia atiye günahını vermez physcx i ölse vermez chipsetinide koydurmaz bunlara en iyi cevap THE WAY İT'S MEANT TO BE PLAYED...

Ahmet_79
04-06-2009, 19:46   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Nvıdıa bir ara ciddi ciddi niyetlendi Physx'i Ati'ye vermek için ama öyle kaldı herhangi bir gelişme yok şimdilik, tabi şunu da unutmamak gerek, Nvıdıa öpmeyeceği tavuğa yem vermezSinsi

YasinC
05-06-2009, 15:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
2,472 mesaj
M_C
zaten physcx desteği hazır kartların bazılarında creative deki arkadaş gibi bazı uzmanlar ati istemesede kendileri yazılımı modlayıp physx i kullandırabiliyorlar...anlaşabilirler dedim sadece haber gözüme çarptı yazyınladım..Hemen gerilmeye hazırsın yasin..
Arkadaşım ne kadar yazılımla mod yaparsalar yapsınlar nvidiadaki performansa erişemezler
Nvidia sırf pahysx için
Fazladan 256MB bellek koyuyor
GPU ların içine PPU koyuyor.
Fazla sert olduysam özür dilerim..

Son Düzenleme: YasinC ~ 05 Haziran 2009 15:12