ATI Radeon 9600 Pro ile ilgili sorunum var

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
unbounded_b
08-03-2006, 11:35   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhabalar,
2,5 senedir kullandığım ekran kartım ATI Radeon 9600 Pro (AGP) son 2-3 aydır oyunlarda (Civilization 4' de bile) sorun yaratmaya başladı. Quake veya benzeri çok yoğun 3d grafikli oyunlar oynamıyorum.
Sorunum şu: Bazı oyunlarda biraz oynadıktan sonra bazıların da oyunlarda direk level ilerledikten sonra (oyunu yeni açmama ve fazla zaman geçmemesine rağmen, sadece oyunun level bazıdna ilerlemesinde),önce yavaşlama sonra görüntüde titreme ve kaymalar olduktan sonra direkt bilgisayar oyunu kapatıp Windows masaüstüne geri dönüyor. Uzunca bir süre fazla ısınma veya zorlanma olabilceğinden şüphelendim ve bilgisayarı kapatıp soğumasını sağladıktan sorna sıfırdan çalıştrmama rağmen gene benzer sorunlar yaşadım. Bundan sonra birkaç yere danıştığımda bana farklı bazı şeyler söylediler.
Bunlardan ilki direkt ATI'den kaynaklanan donanımsal bir sorun baş göstermiş olabilir dendi ve zamanında benzer sorunlarla bir çok kartın geri döndüğü söylendi, yani ATI'nin donanımsal azizliği dendi.
Diğer şey ise ATI Catalyst kontrol programında yeralan VPU recovery seçeneğini kapatmam söylendi. Ancak bu da çözüm getirmedi, hatta bu öneriyi yerine getirince oyunlar hiç açılmamaya başladı.
Son söylenen şey de power supply'ın(300 watt'lık bir model var ben de) ekran kartına yeterince güç gönderemediği ve bu yüzden kapandığı 450 watt veya üzeri bir power supply almam tavisiye edildi.
Dediğim gibi yoğun grafik içeren oyunları oynamıyorum, bahsettiğim oyunlar özellikle Civilization 4 gibi oyunlar.
Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler.
Not: Bu arada işlemcim P4 2.4 Ghz

Banned
14-03-2006, 19:55   |  #2  
Banlandı
1,204 mesaj

EKRAN KARTININ CHİP VE BELLEK FREKANSINI BİRAZ DÜŞÜRÜRSEN SORUNUN HALLOLABİLİR.

CU_GS7
14-03-2006, 21:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Benim yaşadığım sorunla benzerlik gösteriyor..
Mesaj Tarihi : 15-02-2006  01:09:13        

Bilgisayarıma son günlerde bir haller oldu:

Özellikle oyunlarda ve bazen bir anda ekran kaymaya başlıyor ve Windows XP Pro. tekrar başlıyor.Ve sistem ciddi bir hatadan kurtalrıldı diyor. Hataya neden dosyalara baktığımda şunları görüyorum:

C:\DOCUME~1\aa\LOCALS~1\Temp\WERa353.dir00\Mini021406-01.dmp
C:\DOCUME~1\aa\LOCALS~1\Temp\WERa353.dir00\sysdata.xml

Mini dosyasındaki son rakam -02,-03,-04 derken en son -07.dmp dosyasından kaynaklandı dedi.
("aa" yerinde adım yazmakta)

Sizce bu hata ve tekrar başlama neden kaynaklanmakta ve çözümü nedir??

Özellikle oyunlara girdiğim zaman bu ekran kayması ve Windowsun tekrar başlaması söz konusu..

Ve ben bu forumlara yazdım önce..Arkadaşların yorumlarını ve önerilerini değerlendirip şu sonuca ulaştım..

Bu ekran kaymaları sonucunda tekrar başlamasının nedenini buldum sanırım en sonunda..
Nedeni: Ekran Kartımın çok çabuk ve çok fazla ısınması bence..
Bellirli bir ısıya ulaştıktan sonra monitörüme görüntüyü ulaştıramıyor ve sitem tekrar başlıyor..
Ekran kartımı çıkardım fanının etrafındaki tozları falan temizledim.Sorun yine devam edince:

Önce işlemcimi,sonra son taktığım donanım:ses kartı ve ses sistemini ve daha sonra da Power Supply `ı suçlamışım..
Sanırım artık ekran kartımı emekliye ayırmanın zamanı geldi.(3 senedir kullanıyordum.) Yaklaşık 1 hafta önceye kadar bütün gün açık dursa bilgisayar ve bütün gün oyun oynasam bile böyle bir sorun olmazdı.Ancak son günlerde yarım saat oyun oynamaya imkan vermeden tekrar başlıyor Windows ve hata veriyor.
Bir de şu bahsettiğim \WERa353.dir00\Mini021406-01.dmp mini dosyası ekran kartımın driver ının bir parçasıymış.

Senin anlattığın sorunun nerdeyse aynısını yapan ekran kartım: Nvidia GeForce 4 Ti 4200 AGP 8X ti. Yeni taktığım ekran kartı ise ATI Radeon..Şimdi eski sorunum yok..

Sonuç mu?
Bence sorun donanımsal ve ekran kartın..
Umarım kısa zamanda çözersin..

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 14 Mart 2006 21:16
m.fırat
15-03-2006, 10:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
115 mesaj

En yüksek driver ı seçmeniz sıcaklığın artmasına neden oluyor.Ati nin düşük version driverleri deneyerek optimum sonucu buluncaya kadar test edin derim.

unbounded_b
18-03-2006, 20:02   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.
Ekran kartında fazla ısınma olduğunu pek düşünmüyorum çünkü daha yeni Zalman V700 soğutucu taktım ısınma sorunu ortadan kalktı. Nahsettiğim sorunda değişen tek şey görüntüde bozulmanın ortadan kalkması ancak oyundan tekrar masaüstüne dönme sorunu devam ediyor. Birkaç aydır ekran kartını yenilemeyi de düşünüyordum sanırım bu önayak olacak :)
Modellerle ilgili önerileri yeni bir konu başlığı olarak soracağım bu konudan bağımsız olarak cevap verilebilsin diye :)