ATI Vpu Recover Hatası

Elhamdulillah
27-03-2009, 05:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Öncelikle herkese merhaba. Sorunumu yazmadan önce şunu belirtmeliyim en son çarem sizsiniz.

Sorunum ise

Asus EAH 3650 Series (ATI Radeon HD3600) Bir ekran kartım var 1 GB. Son bir haftadır Bazı oyunlarda VPU recover hatası alıyorum. İnternette araştırdım ve bir çok yöntem buldum,

Örneğin;
Ekran kartını güncellemek
ATI kontrol panelini software yapmak,
VPU'u devre dışı bırakmak (ki bunu denemedim zararlıymış)

ve bunların hepsini uyguladım. Defalarca format atıp defalarca ekran kartını yeniden yükledim ama sorunu gideremedim. Şimdi Harici bir fan alıp kasaya monte etmeyi düşünüyorum çünkü pasif soğutma sistemine sahip ekran kartı ve aşırı ısınmadanda kaynaklanıyo olabilirmiş. Sizden ricam bu sorunu kökten halletmenin bir yolu var mı,

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla

Az daha unutuyordum ola ki merak edersiniz aldığın hata ne diye;

VPU recover artık grafik sürücüsü komutlarına yanıt vermeyen grafik hızlandırıcınızı sıfırladı

Son Düzenleme: Elhamdulillah ~ 27 Mart 2009 05:24
fablethelost
27-03-2009, 13:02   |  #2  
Yeni Üye
41 mesaj

Güc kaynağın yeterli olmayabilir.HD 3650 cok bişey istemez ama yani en azından 350 watt veya 300 gercek güc kaynağı olsa iyi olur

Elhamdulillah
27-03-2009, 15:48   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

400W güç kaynağı var. anlamıyorum ki bu hata neyin nesidir

sercan_210
27-03-2009, 15:51   |  #4  
Yeni Üye
46 mesaj

internette bende arastırdım ama aynı sonuc cıkıyor birde yukledigin drıver yenımı yoksa pc ıle gelen ılk drıver cd sınden mı yukledın.son cıkan drıverlerde böyle sorunlar oluyormuş..

Elhamdulillah
27-03-2009, 15:55   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Şimdi format attım dediğin gibi ilk verdikleri cd den yükledim sorun aynı, sonra güncelleme yaptım ekran kartını yine aynı. Direcxt yükledim yine aynı yazılımsal olarak yüklemedğim bir şey kalmadı, ATI kontrol panelinin software yazılımına kadar her bir şeyi indirdim ama yazılımsal olarak çözemedim

Süleyman.
27-03-2009, 23:55   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Ekran kartınız arızalı olabilir. Servise de baktırın, eğer çözemezseniz.

Mustafa@PC
28-03-2009, 00:11   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

chipset driverini kaldır tekrar yükle...yada güncellini...ekran kartı ısısını kontrol et..

monster_ksk
28-03-2009, 00:40   |  #8  
Üye
82 mesaj

arkadaşım sana kötü bi haberim var ayn sorum benımde basıma ati ekran kartıyla geldi senın gibi uygulamadıgım yöntem kalmamıştı sorunu düzeltemedim ve bi kaç gün sonra ekran kartı sustu yani bozuldu ve çalışmadı bi daha
iyi haber ise garantiye gönderdim ve 1 hafta sonra yenisini gönderdiler kutusunda :) garantin devam edıyosa gönder bence bi baksınlar senın yapabilecegın bısey kalmamış artık

Mustafa Akın
28-03-2009, 20:36   |  #9  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj

Ekran kartınız fazla ısınıyor olabilir, ya da overclock yapılmış da olabilir.

GitarMan
05-11-2009, 08:54   |  #10  
Taze Üye
8 mesaj

Evet bendede asus p5kpl-se anakart ve Asus eah3450 ekran kartından 2 şer tane var ve bu hatayı sistemi topladım toplayalı alıyorum arkadaşında dediği gibi denemediğim yol kalmadı ama bu hatada gimiyor asusun modelini bilmediğim bi ekran kartını denedim oda ati chipsetliydi 512 mb 128 bitlik bir ekran kartıydı onda aylarca kullandım sorun almadım fakat eah3450 de bir türlü çözemedim. İşin garip yanı şu aynı sistemden arkadaşımında bilgisayarı var herşeyi aynı kasasının woltuna kadar aynı onda hiçbir sorun yok aylarca uğraşıyorum çözemedim şunuda belirtiyim işlemce ve anakart çipset ısısı gayet normal bir nokta daha var bende bulunan iki tane asus p5kpl-se anakartın ikiside garantiye bios kurulumuna gitti ve ben bu problemin biostan kaynaklandığına inanıyorum bios ile bilgisi olaran arkadaşkar varmı buna bir çözümünüz.

GameRMan
05-11-2009, 09:34   |  #11  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj
Alıntı: Elhamdulillah  
Öncelikle herkese merhaba. Sorunumu yazmadan önce şunu belirtmeliyim en son çarem sizsiniz.

Sorunum ise

Asus EAH 3650 Series (ATI Radeon HD3600) Bir ekran kartım var 1 GB. Son bir haftadır Bazı oyunlarda VPU recover hatası alıyorum. İnternette araştırdım ve bir çok yöntem buldum,

Örneğin;
Ekran kartını güncellemek
ATI kontrol panelini software yapmak,
VPU'u devre dışı bırakmak (ki bunu denemedim zararlıymış)

ve bunların hepsini uyguladım. Defalarca format atıp defalarca ekran kartını yeniden yükledim ama sorunu gideremedim. Şimdi Harici bir fan alıp kasaya monte etmeyi düşünüyorum çünkü pasif soğutma sistemine sahip ekran kartı ve aşırı ısınmadanda kaynaklanıyo olabilirmiş. Sizden ricam bu sorunu kökten halletmenin bir yolu var mı,

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla

Az daha unutuyordum ola ki merak edersiniz aldığın hata ne diye;

VPU recover artık grafik sürücüsü komutlarına yanıt vermeyen grafik hızlandırıcınızı sıfırladı

O, Kartı Yaklaşık 8-9 Aydır kullanıyorum. Bu hatayı benimde aldığım zamanlar oldu ama sappihire sağolsun hiç bir oyunda yüz üstü bırakmadı. Ayrıca özellikle şunu belirteyim Kart, Kesinlikle PASİF , SOĞUTMA'ya sahip değil. %40 O/C ile kullanıyorum. Isınması mümkün degil. Neyse konuya dönersek, Eğer driver larını herşeyini harika bir şekilde düzgün yüklüyorum sorunsuz diyorsanız. Kartınız ne yazıkki arızalıdır. Yapacak bişeyinizde yok.

Son Düzenleme: GameRMan ~ 05 Kasım 2009 09:35
marser
23-08-2010, 02:22   |  #12  
Taze Üye
12 mesaj

Aşağıdaki linki indirip kurmanı tavsiye ederim. bende sorun vardı bunu kurunca sorunum kalmadı.
Not: Daha önce 32 bitliğini kurmuştum bilmeden, ekran kartı falan gitti, sonra 64lük ile hallettim.

http://de1-dl.techpowerup.com/Dr ... xp64_dd_ccc_enu.exe

noyanvurgun
01-06-2011, 17:59   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba karşılaştığınız problemle oldukça sık karşılaşmış biri olarak öncelikle size şunu söylemek isterim. sözkonusu problem farklı sebeplerden olabiliyor. bu problemle ilk karşılaştığımda çözüm yolum eski sürüm bir driver bulup kurmak olmuştu. yani ilk karşılaştığım problem yazılımsaldı. bunun bir de donanımsal olanı var şöyle ki: şu an elimde aynı problemi veren bir pc daha var ve eski driverla hal olmadı. ekran kartının fanı ölmüş ve ateş gibi olmuş durumda. ekran kartını yeteri kadar soğuttuğunuz halde hala aynı sorunla karşılaşıyorsanız eski bir driver bulup yükleyin derim. şunu da belirteyim ki muhtemel tüm olasılıklar da denenmiştir. bir bilgisayarcı olarak hep söyledim yine söylüyorum. ati yerine nvidia tercih etseydiniz bunu yaşamazdınız. elimde aynı fiyata 1.gb 256bit iki adet ekran kartı var. biri nvidia gts250 öteki ati hd3850 neredeyse her gün çeşitli testler yapıyorum ve nvidia hep önde....

dejian
04-09-2011, 12:24   |  #14  
dejian avatarı
Yeni Üye
46 mesaj

Bir Yardım Edin Bende Ayni Hatayi Arıyorum. Ayni şeyler çıkıyor.. Yaptımda Bir işe Yaramadı gene

dejian
04-09-2011, 12:26   |  #15  
dejian avatarı
Yeni Üye
46 mesaj

VPU recover sorununun nedenleri!!!

1-Driver sorunu
Çözüm: en güncel driverları amd.ati.com dan indirebilirsin!!! driver'ı kurarken Net Framework 2.0 kurulu olduğuna dikkat edin!!!

2-ısı sorunu (özellikle ekran akartına yüklenen program ve oyunlarda kartın zorlanıp, soğutmanın yetersiz kalması)
Çözüm: kasa içi havalandırma düzgün mü kontrol edilmeli kablolar karışık ise toplanmalı egzos fanlar yetersizse daha büyük ve güçlüleri ile değiştirebilirsiniz. bunlar çözüm olmazsa, kasanın yan kapağından ekran kartına doğru soğuk hava üfleyecek şekilde bir kasa fanı yerleştirebilirsiniz yada kasa açık kullanılabilirsiniz!!!

3-PSU yeterli gücü sağlamıyordur.(özellikle PC'nin ilk açılışı ve yüksek güç isteyen oyunlarda Psu'nun yetersiz kalması)
Çözüm: sisteminizdeki PSU'dan daha güçlü ve amper değerleri iyi olan bir psu ile deneyin, sorun çözülürse yeni bir Psu alın!!!

4- aşırı O/C nedeniyle; aşırıya kaçılmış O/C sebebiyle kart ısınabilir veya O/C nedeniyle artan güç ihtiyacını iyi olmayan bir Psu karşılamayabilir!!!

5-kart bozuktur,
Çözüm:biraz şanssız birisiniz galiba vakit kaybetmeden garantiye gönderin veya değiştirin!!!

bu arada bazı yanlış bilgiler veren olabilir sana mesela Catalyst Control Center'dan VPU recover'ı kapatmak gibi!!!   

kesinlikle kapamayın çünkü ATI kartlarda VPU recover emniyet kemeri gibidir...  
herhangi bir terslikte devreye girerek kartınızda tehlikeli sonuçlara neden olmadan korumaya alır. Kolay Gelsin.

Sorunun nedenleri ve Cözümleri burada Hepsini denedim. Ayni