AutoRun problemi.

Pennyland
20-04-2007, 15:47   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

Arkadaşlar,

Bazı bilgisayarlarda CD(müzik,film,data) taktığımızda Autorun ekranı gelip Ne yapmak istersiniz (media player, open folder ) gibi seçeneklerin olduğu ekranı çıkıyor. Bazı makinalarda ise bu ekran çıkmıyor? o neden kaynaklı?

Yardım edermisiniz?

Teşekkürler...

PcMaKeR
20-04-2007, 16:03   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Sorun o bazı makinalarda Autorun özelliği devre dışı bırakılmıştır yada başka sorundan kaynaklanan birşey. Windows Xp ve üzerinde geliyor dediğin ama Windows Xp altında Gelmez. Gelmesi için CD içinde autorun.inf dosyası bulunmalı. Autorun.inf dosyası içeri ise otomatik başlatılacak program belge vb bilgiler yer alır.

Bak mesela bu

[autorun]
Open=autorun.exe

Bu Open satırındaki yol cd içindeki autorun.exe dosyasını otomatik olarak çalıştırmasını sağlıyor. Yukarıda da dediğim gibi autorun devre dışıysa bu işlev geçersiz kalır.

Pennyland
20-04-2007, 16:12   |  #3  
OP Üye
55 mesaj

peki nasıl devreye alacağım?

Pennyland
20-04-2007, 16:20   |  #4  
OP Üye
55 mesaj

iyi niyetin için teşekkürler ama..
biz bence farklı şeylerden bahsediyoruz. Bu cd ile alakalı birşey değil çünkü o ekranın geldiği cd lerin içinde autorun.inf dosyası yok...
Autorun nasıl devre dışı olabiliyor ki? benim şuana kadar kullandığım bütün XP lerde hep bu ekran gelir şimdi firmada bir laptop ta bu sorunu yaşıyorum...

Pennyland
20-04-2007, 16:32   |  #5  
OP Üye
55 mesaj

tamam buldum arkadaşlar saolun... bilmeyenler içinde paylaşmakta fayda var... bende yeni öğrendim çünkü. DVD veya CDROM un üzerine sağ tıklayıp properties, autoplay tabsheetinde ayarı yapılabiliyor.