AV-Test Ev Kullanıcısı Temmuz-Ağustos 2013 test

nevrans
20-09-2013, 00:55   |  #1  
nevrans avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
390 mesaj

Av test link burda arkadaşlar http://www.av-test.org/en/tests/home-user/windows-7/julaug-2013/

black_flood
20-09-2013, 22:57   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

comodo uçmuş vaziyette testte bitdefender full çekmiş ama şunu belirtmekten kaçınmamak adına belirteyim sistemin kökünde olan windowsun içerdiği sürücülere ait olan klasöre bulaşan virüslere müdahale edemiyor bu noktada kaspersky çok daha başarılı konumda. comodonunda gerçekte 20 dolarlık paralı sürümü yok artık dedirten türden koruma sağlıyor free olanı maalesef paralı olanı kadar atak değil kısmi olarak koruma sağlıyor ve paralı kadar iyi koruyabileceğini düşünmüyorum.

padisah
20-09-2013, 23:16   |  #3  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: black_flood  
comodo uçmuş vaziyette testte bitdefender full çekmiş ama şunu belirtmekten kaçınmamak adına belirteyim sistemin kökünde olan windowsun içerdiği sürücülere ait olan klasöre bulaşan virüslere müdahale edemiyor bu noktada kaspersky çok daha başarılı konumda. comodonunda gerçekte 20 dolarlık paralı sürümü yok artık dedirten türden koruma sağlıyor free olanı maalesef paralı olanı kadar atak değil kısmi olarak koruma sağlıyor ve paralı kadar iyi koruyabileceğini düşünmüyorum.
  Comodoya yapılan bir test vardı you tubede 2-3 yıl kadar oldu izleyeli linki bulamadım paranoyak modda iken çalıştırılan bir keylogger'i kaçırmıştı yani keylogger comodo'nun bünyesindeki bir açığı kullanarak sisteme girmiş ve tıkır tıkır log tutmuştu. Yani çok fazla güvenilirmi emin değilim. Ya yine benzeri bir daha açık bulunursa ne olur?
Hatırladığım bir kaç ayrıntı keylogger kurulurken ekranda "comodoya sokuluyor" yazmıştı, test sanal olmayan bir makinede windows vista veya vista temalı xp ile yapılmıştı.

Aynı testin zemana antilogger için olanıda mevcuttu ve zemanada keylogger'i tespit edememişti zemananın bu testten sonra çıkan sürümündede aynı açık vardı.

İlgili açıkların şu an kapatılıp kapatılmadıkları hakkında bilgim yok.

Sanırım chip dergisi geçen yıllarda 1 yıllık zemana lisansı dağıttığı aydan 1-2 ay sonra seyretmiştim.

Son Düzenleme: padisah ~ 20 Eylül 2013 23:21
nevrans
21-09-2013, 00:15   |  #4  
nevrans avatarı
OP Yıllanmış Üye
390 mesaj

Comodo complete lisanslı kullanıyorum pc çok stabil nette sörf hızına sisteme ve download hızına hiç bir etkisini görmedim black food dediği gibi lisanslı sürüm çok daha sağlam koruma açısından ve virüs database eskisi gibi değil bende önceleri tereddüt ediyordum ama av testteki sonçların aynısını gördüm ama dediğim gibi lisanslı olan comodo tabiki koruma açısından çok daha iyi Alttaki virüs database comododan alıntıdır

Total Definitions:

23975451

Son Düzenleme: nevrans ~ 21 Eylül 2013 00:17
black_flood
21-09-2013, 00:57   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: padisah  
  Comodoya yapılan bir test vardı you tubede 2-3 yıl kadar oldu izleyeli linki bulamadım paranoyak modda iken çalıştırılan bir keylogger'i kaçırmıştı yani keylogger comodo'nun bünyesindeki bir açığı kullanarak sisteme girmiş ve tıkır tıkır log tutmuştu. Yani çok fazla güvenilirmi emin değilim. Ya yine benzeri bir daha açık bulunursa ne olur?
Hatırladığım bir kaç ayrıntı keylogger kurulurken ekranda "comodoya sokuluyor" yazmıştı, test sanal olmayan bir makinede windows vista veya vista temalı xp ile yapılmıştı.

Aynı testin zemana antilogger için olanıda mevcuttu ve zemanada keylogger'i tespit edememişti zemananın bu testten sonra çıkan sürümündede aynı açık vardı.

İlgili açıkların şu an kapatılıp kapatılmadıkları hakkında bilgim yok.

Sanırım chip dergisi geçen yıllarda 1 yıllık zemana lisansı dağıttığı aydan 1-2 ay sonra seyretmiştim.

sen artık dinazor olmuşsun 2 yıl önce şu vardı bu vardı sana tek ortak noktayı söyleyim şuanda tüm antivirüslerini hepsini tek kod ile aşmak çok kolay uzantısı olmayan dosyaları tara özelliği açıkken ve açık değilken microsoftum kendi outlok programı ile oluşturulan msg uzantılı dosyasını upload etmek yetiyor sisteme o testte %99.99 alan bitdefender' i bile patlatıyor bu aldatmaca bu durumda o zaman hiç birisine güvenmemek lazım zamanındada zoo uzantılı dosyalar ile ilgili aynı açıktan mevcuttu ve kısa bir dönem boyunca antivirüs firmaları yeni sürüm çıkartana kadar felç ettiydi çoğu sistemi.

ayrıca şuanda kaspersky firması çıkan en son fixlenmiş versiyonu ve 2014 versiyonuna gerekli düzeltme yapıldı bu açık tespitimden sonra 5 farklı firmaya yolladım aynı dosyayı diğerlerinin düzeltme çıkartmaması ve aynı dosya taratıldığında zararlıyı bulamamasıda çok ilginç. istesem yarın comodo ilede görüşürüm bu sorunu çözecek fix' i çıkarttırırım sorun değil ama senin saçma öngörüne istinaden sadece 1 tane ortak açıktan bahsediyorum tüm firmalarda olan diğer açıklarından bahsedecek olsam sayfalar yetmez ve ayrıca ben bu kadarını biliyorsam kötü niyetli kişiler benden yüzlerce kat daha fazlasını biliyordur.

nevrans
21-09-2013, 01:02   |  #6  
nevrans avatarı
OP Yıllanmış Üye
390 mesaj

black food yeni comodo görüşlerin hangi yönde denemediysen denemeni tavsiye ederim.

black_flood
21-09-2013, 10:25   |  #7  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: nevrans  
black food yeni comodo görüşlerin hangi yönde denemediysen denemeni tavsiye ederim.

comodo ile ilgili hiç bir sıkıntım yok yaşamadımda fakat şu emisoft çılgını kişinin karalaması ve ön yargıları iğnelemeleri zıvanadan çıkartıyor işleri görende savunduğu yazılımı çok iyi sanar . ben comodo teknik ekibi ilede görüştüm gayet olumlular ve ayrıca zaman yönünden imkanım yok olsa merkez binalarına gidip birebir görüşmeyi tercih ederim.

murat5038
21-09-2013, 14:35   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

:) comodo Önceki konuların birinde bahsetmiş olmam lazım ama bahsetmedim ise özet bişey yazayım. Geçen sene paronayak bir arkadaşın bilgisayarına zar zor girmeme izin verip COMODO olan antivirüsü kaspersky ile değiştirdiğimde Çok tehlikeli birkaç zararlı tespit etti ve kendi de şaşırdı :) Bilgisayarında zararlı olabileceğini fark ettim zaten dosyaları incelediğimde virüs türü bişey var ise gözümden çok az bir ihtimal kaçar antvirüse normalde gerek yokdu yani bulmak için :) Yükledikden sonra kaspersky'ı şaşkına döndü ve paronayak olduğu için lisanslı antivirüsünü sileyim mi dediğimde, "sil tabi virüs geçiren bir antivirüsü ne yapayım dedi" Ondan sonra Kaspersky kullanmaya devam etti ve ediyor.

Bazı kişiler Kullandığı antivirüsü iyi sanıp her bulduğu virüsü, kişi virüs olarak tanımladığı için bazı şeylerin de farkına varamıyor :) Bu yüzden bulmadığı virüsleri, kişi virüs yok sanıyor.

nevrans
21-09-2013, 17:05   |  #9  
nevrans avatarı
OP Yıllanmış Üye
390 mesaj

Murat eskiden olsa bende comodoya güvenmezdim fakat bu son sürümü denemeni isterim comodo complete 2013 sürümü gerçekten iyi arkadaşın lisansız comodomu ile denemişse koruması iyi değil lisanslı comodo ile lisansız comodo arasında fark var kullandığım comodo complete sürümde trust conect bağlantıda mevcut ve bu bağlantı ıdm indirme programıyla bütünleşik çalışıyor pcmag test etmiş benim kullandığım sürüme en iyi notu vermiş link burda 

Comodo Internet Security Complete 2013

Son Düzenleme: nevrans ~ 21 Eylül 2013 17:19
padisah
21-09-2013, 20:26   |  #10  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
sen artık dinazor olmuşsun 2 yıl önce şu vardı bu vardı sana tek ortak noktayı söyleyim şuanda tüm antivirüslerini hepsini tek kod ile aşmak çok kolay uzantısı olmayan dosyaları tara özelliği açıkken ve açık değilken microsoftum kendi outlok programı ile oluşturulan msg uzantılı dosyasını upload etmek yetiyor sisteme o testte %99.99 alan bitdefender' i bile patlatıyor bu aldatmaca bu durumda o zaman hiç birisine güvenmemek lazım zamanındada zoo uzantılı dosyalar ile ilgili aynı açıktan mevcuttu ve kısa bir dönem boyunca antivirüs firmaları yeni sürüm çıkartana kadar felç ettiydi çoğu sistemi.

ayrıca şuanda kaspersky firması çıkan en son fixlenmiş versiyonu ve 2014 versiyonuna gerekli düzeltme yapıldı bu açık tespitimden sonra 5 farklı firmaya yolladım aynı dosyayı diğerlerinin düzeltme çıkartmaması ve aynı dosya taratıldığında zararlıyı bulamamasıda çok ilginç. istesem yarın comodo ilede görüşürüm bu sorunu çözecek fix' i çıkarttırırım sorun değil ama senin saçma öngörüne istinaden sadece 1 tane ortak açıktan bahsediyorum tüm firmalarda olan diğer açıklarından bahsedecek olsam sayfalar yetmez ve ayrıca ben bu kadarını biliyorsam kötü niyetli kişiler benden yüzlerce kat daha fazlasını biliyordur.

Bahsettiğim gibi bir açığın hâlâ olup olmadığını geliştiricileri bile fark edemezken nasıl bu kadar emin oluyorsun?
Alıntı: murat5038  
:) comodo Önceki konuların birinde bahsetmiş olmam lazım ama bahsetmedim ise özet bişey yazayım. Geçen sene paronayak bir arkadaşın bilgisayarına zar zor girmeme izin verip COMODO olan antivirüsü kaspersky ile değiştirdiğimde Çok tehlikeli birkaç zararlı tespit etti ve kendi de şaşırdı :) Bilgisayarında zararlı olabileceğini fark ettim zaten dosyaları incelediğimde virüs türü bişey var ise gözümden çok az bir ihtimal kaçar antvirüse normalde gerek yokdu yani bulmak için :) Yükledikden sonra kaspersky'ı şaşkına döndü ve paronayak olduğu için lisanslı antivirüsünü sileyim mi dediğimde, "sil tabi virüs geçiren bir antivirüsü ne yapayım dedi" Ondan sonra Kaspersky kullanmaya devam etti ve ediyor.

Bazı kişiler Kullandığı antivirüsü iyi sanıp her bulduğu virüsü, kişi virüs olarak tanımladığı için bazı şeylerin de farkına varamıyor :) Bu yüzden bulmadığı virüsleri, kişi virüs yok sanıyor.

Evet daha önce yazmıştın.

Muhtemelen yine bana inanmayacaksın ama ben yinede olaki biri inanırda gerçekleri fark eder diye yazayım lisanslı kis kullanırken kaçırdığı zararlıları silmek için başka programlar kullanıyordum. Belki birisi yazımı dikkate alırda sistemindeki (varsa) kaspersky'nin kaçırdığı zararlıları başka programlar ile temizler.

Daha birkaç ay önce kaspersky'nin bulup silemediği zararlıyı Norton internet security ile temizledim.

"Bazı kişiler Kullandığı antivirüsü iyi sanıp her bulduğu virüsü, kişi virüs olarak tanımladığı için bazı şeylerin de farkına varamıyor :) Bu yüzden bulmadığı virüsleri, kişi virüs yok sanıyor."

Yazının bu kısmına katılıyorum bazı güvenlik programlarının fanboyları (bu terimi de ilk kez kullanıyorum) programın zararlıları kaçırdığını fark edemiyorlar.

Murat eskiden olsa bende comodoya güvenmezdim fakat bu son sürümü denemeni isterim comodo complete 2013 sürümü gerçekten iyi arkadaşın lisansız comodomu ile denemişse koruması iyi değil lisanslı comodo ile lisansız comodo arasında fark var kullandığım comodo complete sürümde trust conect bağlantıda mevcut ve bu bağlantı ıdm indirme programıyla bütünleşik çalışıyor pcmag test etmiş benim kullandığım sürüme en iyi notu vermiş link burda 

Yukarıda bahsetiği gibi bir açığın hâlâ olmadığını nereden biliyorsun?

Son Düzenleme: padisah ~ 21 Eylül 2013 20:29
LENO7
21-09-2013, 21:14   |  #11  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Linkteki sadece Windows 7 için.. Windows 8 için güncelleme daha gelmemiş.. Buda Windows 8 için Ocak Şubat ayı testleri https://www.chip.com.tr/forum/win ... rusler_t265801.html

murat5038
21-09-2013, 22:17   |  #12  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ben yeni sürümü için dediğim bişey yok daha deneme ve testleri yapmış değilim :) Bahsettiğim arkadaş Lisanslı kullanıyordu yazıda belirtmişdim. Antivirüslerin IS harici ek alması daha iyi koruduğu anlamına gelmiyor bir diğer konuda bunu belirtmişdim.

Kaspersky Pure almak ile Complete aynı değerleri taşır. IS ürünleri yeterli kullandığın sürümler sadece bir kaç ek özellik alırlar bunlarda bilgisayarın sağlığını korumak için virüsler ile ilgili değil yani. Bakım ekleri alırlar.

nevrans
21-09-2013, 22:25   |  #13  
nevrans avatarı
OP Yıllanmış Üye
390 mesaj

Murat ben cepten dışarda yazmıştım izmir çok güneşli düzgün okuyamamışım arkadaşının comodo lisanslı denediğini bu son sürümü test etmeni çok isterim testten sonra vereceğin cevabı çok merak ediyorum comodo complete 2013 sürümü en üst sürümdür bu sürümü test etmeni isterim

Son Düzenleme: nevrans ~ 21 Eylül 2013 22:29
murat5038
21-09-2013, 22:30   |  #14  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Muhtemelen yine bana inanmayacaksın ama ben yinede olaki biri inanırda gerçekleri fark eder diye yazayım lisanslı kis kullanırken kaçırdığı zararlıları silmek için başka programlar kullanıyordum. Belki birisi yazımı dikkate alırda sistemindeki (varsa) kaspersky'nin kaçırdığı zararlıları başka programlar ile temizler.

İnanmak ile ilgisi yok bunu anlamıyorsun sen En altta yazdığım yazı biraz da senin içindi. Çünkü demek istediğim antivirüsüne güvenip bulduğu virüs'ü virüs olarak görmek doğru değil. Sen kaspersky virüs olarak tanımlamayıp Nortonun virüs olarak gördüğü şeyi norton'a inanarak söylüyorsun. Bende sana söylüyorum ki Nortonun veya başka bir şeyin bulduğu virüsü virüs olarak kafaya direk atma antivirüslerinde virüs olarak tanımladıkları bir zaman bakmışsın başka kimlikde veya hiç virüs olmadıkları ortaya çıkabiliyor. Kaspersky ise bu durumu daha temkinli yaklaşıp her bulduğuna virüs demiyor diğerleri gibi virüs ise virüs diyor fark burada :)[alıntı=""] Daha birkaç ay önce kaspersky'nin bulup silemediği zararlıyı Norton internet security ile temizledim.
Zararlı kimliklerini gösterse idin bakardık zararlı olup olmadıklarına. Kaspersky'ın bulup da silmediği virüs yok şuana kadar. Çünkü kaspersky bu yönü ile de tanınır. Bazı bugda kaldığı zamanlar olabiliyor ancak kapatıp yeniden açıldığında bu durum söz konusu olmuyor.

murat5038
21-09-2013, 22:31   |  #15  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Murat ben cepten dışarda yazmıştım izmir çok güneşli düzgün okuyamamışım arkadaşının comodo lisanslı denediğini bu son sürümü test etmeni çok isterim testten sonra vereceğin cevabı çok merak ediyorum comodo complete 2013 sürümü en üst sürümdür bu sürümü test etmeni

Şuan müsait değilim test konusunda birkaç ay içinde testlerini yaparım :)

black_flood
21-09-2013, 23:10   |  #16  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Bahsettiğim gibi bir açığın hâlâ olup olmadığını geliştiricileri bile fark edemezken nasıl bu kadar emin oluyorsun?

Daha birkaç ay önce kaspersky'nin bulup silemediği zararlıyı Norton internet security ile temizledim.

"Bazı kişiler Kullandığı antivirüsü iyi sanıp her bulduğu virüsü, kişi virüs olarak tanımladığı için bazı şeylerin de farkına varamıyor :) Bu yüzden bulmadığı virüsleri, kişi virüs yok sanıyor."

Yazının bu kısmına katılıyorum bazı güvenlik programlarının fanboyları (bu terimi de ilk kez kullanıyorum) programın zararlıları kaçırdığını fark edemiyorlar.

Yukarıda bahsetiği gibi bir açığın hâlâ olmadığını nereden biliyorsun?

o kadar çok isteyen varsa gerekli istek doğrultusunda kodu açık olarak paylaşmayı yeğlerim kapalı kapı ardından değil. patlayan patlar sağ kalanda kalır.

black_flood
21-09-2013, 23:12   |  #17  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj
Alıntı: LENO7  
Linkteki sadece Windows 7 için.. Windows 8 için güncelleme daha gelmemiş.. Buda Windows 8 için Ocak Şubat ayı testleri https://www.chip.com.tr/forum/win ... rusler_t265801.html

hmm sanırım Windows 8' i Microsoft değil ios çular üretti ondan olsa gerek ha Windows 8 ha Windows 7 zaten bütün antivirüsler Windows 8 desteğine sahip ayrıca aynı database' e sahip olduğuna göre neyi ne ile kıyaslayacaksın 8 ortamında.

LENO7
21-09-2013, 23:34   |  #18  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

hmm sanırım Windows 8' i Microsoft değil ios çular üretti ondan olsa gerek ha Windows 8 ha Windows 7 zaten bütün antivirüsler Windows 8 desteğine sahip ayrıca aynı database' e sahip olduğuna göre neyi ne ile kıyaslayacaksın 8 ortamında.

Hep derim köpekler her zaman tanımadıklarına havlarlar... Burda boşboş konuşuyorsun... Devam et... İyi gidiyorsun...

padisah
22-09-2013, 01:11   |  #19  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Alıntı: murat5038  
İnanmak ile ilgisi yok bunu anlamıyorsun sen En altta yazdığım yazı biraz da senin içindi. Çünkü demek istediğim antivirüsüne güvenip bulduğu virüs'ü virüs olarak görmek doğru değil. Sen kaspersky virüs olarak tanımlamayıp Nortonun virüs olarak gördüğü şeyi norton'a inanarak söylüyorsun. Bende sana söylüyorum ki Nortonun veya başka bir şeyin bulduğu virüsü virüs olarak kafaya direk atma antivirüslerinde virüs olarak tanımladıkları bir zaman bakmışsın başka kimlikde veya hiç virüs olmadıkları ortaya çıkabiliyor. Kaspersky ise bu durumu daha temkinli yaklaşıp her bulduğuna virüs demiyor diğerleri gibi virüs ise virüs diyor fark burada :)

Zararlı kimliklerini gösterse idin bakardık zararlı olup olmadıklarına. Kaspersky'ın bulup da silmediği virüs yok şuana kadar. Çünkü kaspersky bu yönü ile de tanınır. Bazı bugda kaldığı zamanlar olabiliyor ancak kapatıp yeniden açıldığında bu durum söz konusu olmuyor.

Olay benim bilgisayarımda değil bir başkasının bilgisayarında oldu kaspersky'nin kendi sitesinden kis2013'ü indirmişti tarama sonucu kis2013 zararlı buldu fakat anlam veremediğim bir şekilde zararlıya müdahele edemiyordu dosyanın konumunu kis ile öğrenip konuma girildiğinde ismi tuhaf abc456dfh... (İsmi tam bilmiyorum böyle karışık bir şey miş.) gibi iki PDF dosyası mevcuttu dosyayı virüstotal'e upload edince kis, nis vs. dosyanın zararlı olduğunu söyledi ve nis yükleyerek zararlıyı temizleyebildik.

Dosyanın konumunun açılması işlemi ve sonrasında orada değildim telefon ile yapılması gerekenleri tarif ettim. 

Nortonunda kaspersky'nin de tespiti trojan olduğu yönündeydi.

Ben yaşadıkları mı anlatıyorum kis'i 1yıl lisanslı kullandım fakat bulamadığı pek çok zararlı oldu kisden çok yanında kullandığım diğer programlar koruma yapıyordu bile diyebilirim neredeyse.

Orijinal kullanırken bir sabah bilgisayarını açtığımda güncelleme sonrası masaüstündeki bir programımı aniden sildi trojan tespit etmiş oysaki o program çok uzun zamandır oradaydı ve kis onu ancak aylar sonra fark edebildi.

Kis'in yanında kullandığım bir ek güvenlik programının yeni sürümü çıktı bende senin gibi kis yeter zannederek güncel sürümü yüklemek yerine programı kaldırdım aradan birkaç ay geçti programı tekrar kurdum sonuç bir dünya yüksek riskli zararlı sistemde kis'in haberi yok.

Ben bunları yaşadıklarından anlatıyorum hepsini tecrübe ettim.

Kis ile alakalımı bilmiyorum fakat lisans sürenin bitmesine kısa bir zaman kalınca kis'i kaldırdım ve yüklediğim program arada bir saldırılar tespit ediyordu ve sadece iki gün sonra bilgisayarı açtığımda windows çökmüştü hiç bir bilinen sebep yokken onarma dahil işe yaramadı format atmak zorunda kaldım  bunu alırken bilgisayarcıda söylemişti bir sene lisanslı laspersky kullandıktan sonra lisans süresi dolunca tüm bilgisayarları çökmüş ama ben dinlemedim yaşadım başına gelmediyse olurmu öyle şey dersin benim gibi başına gelene kadar.

nevrans
22-09-2013, 01:17   |  #20  
nevrans avatarı
OP Yıllanmış Üye
390 mesaj

Sayın padişah Kıs yanında ek program olarak hangi programları kullanmıiştınız

padisah
22-09-2013, 01:24   |  #21  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Sayın padişah Kıs yanında ek program olarak hangi programları kullanmıiştını
 Neden sorduğunu öğrenebilirmiyim?

nevrans
22-09-2013, 01:27   |  #22  
nevrans avatarı
OP Yıllanmış Üye
390 mesaj

kıs kullanırsam yanına hangi programlar kurabilceğimi öğrenmek istedim

padisah
22-09-2013, 01:37   |  #23  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
kıs kullanırsam yanına hangi programlar kurabilceğimi öğrenmek
 Kis'in yanına neredeyse tüm antimalwareleri bazı firewealları HIPS yazılımlarını adı artık az anılan bir antivirüsü kolayca kurabilirsiniz ve çakışma yapmazlar bilmeyen kötü niyetli bir şahısın öğrenmemesi için isim veremiyorum zira güvenlik kombinasyonun bilindiğinde hacker hangi programları geçeceğini bildiği için programlardaki açıklar sayesinde yakalanmadan sistemine girebilir tıpkı zemana ve comodoya yapılabildiği gibi.

murat5038
22-09-2013, 10:48   |  #24  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
 Olay benim bilgisayarımda değil bir başkasının bilgisayarında oldu kaspersky'nin kendi sitesinden kis2013'ü indirmişti tarama sonucu kis2013 zararlı buldu fakat anlam veremediğim bir şekilde zararlıya müdahele edemiyordu dosyanın konumunu kis ile öğrenip konuma girildiğinde ismi tuhaf abc456dfh... (İsmi tam bilmiyorum böyle karışık bir şey miş.) gibi iki PDF dosyası mevcuttu dosyayı virüstotal'e upload edince kis, nis vs. dosyanın zararlı olduğunu söyledi ve nis yükleyerek zararlıyı temizleyebildik.

Dosyanın konumunun açılması işlemi ve sonrasında orada değildim telefon ile yapılması gerekenleri tarif ettim. 

Nortonunda kaspersky'nin de tespiti trojan olduğu yönündeydi.

Ben yaşadıkları mı anlatıyorum kis'i 1yıl lisanslı kullandım fakat bulamadığı pek çok zararlı oldu kisden çok yanında kullandığım diğer programlar koruma yapıyordu bile diyebilirim neredeyse.

Orijinal kullanırken bir sabah bilgisayarını açtığımda güncelleme sonrası masaüstündeki bir programımı aniden sildi trojan tespit etmiş oysaki o program çok uzun zamandır oradaydı ve kis onu ancak aylar sonra fark edebildi.

Kis'in yanında kullandığım bir ek güvenlik programının yeni sürümü çıktı bende senin gibi kis yeter zannederek güncel sürümü yüklemek yerine programı kaldırdım aradan birkaç ay geçti programı tekrar kurdum sonuç bir dünya yüksek riskli zararlı sistemde kis'in haberi yok.

Ben bunları yaşadıklarından anlatıyorum hepsini tecrübe ettim.

Kis ile alakalımı bilmiyorum fakat lisans sürenin bitmesine kısa bir zaman kalınca kis'i kaldırdım ve yüklediğim program arada bir saldırılar tespit ediyordu ve sadece iki gün sonra bilgisayarı açtığımda windows çökmüştü hiç bir bilinen sebep yokken onarma dahil işe yaramadı format atmak zorunda kaldım  bunu alırken bilgisayarcıda söylemişti bir sene lisanslı laspersky kullandıktan sonra lisans süresi dolunca tüm bilgisayarları çökmüş ama ben dinlemedim yaşadım başına gelmediyse olurmu öyle şey dersin benim gibi başına gelene kadar.

Anlattıkların inandırıcı değil çünkü kaspersky ile öyle bişey başıma daha gelmedi virüsler konusunda. Kaspersky'ın yanına bir zararlı tarama aracı firewall kuramazsın kurarsan kaspersky'a suç atamazsın. Dosyayı incelemeden dediklerin bana göre saçmalamadan başka bişey değil. tecrübe ettim diyorsun ancak bir antivirüsün yanına bir firewall kurulmaması gerektiğini bilmiyorsun. Ayrıca kaspersky lisans bittikden sonra çökme gibi bir durum yok her bilgisayar dükkanı açan bilgisayarcı olsa ohoo. Bişeyden anlamayan bilgisayarcıların saçmalığı sadece,

black_flood
22-09-2013, 10:50   |  #25  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
5,190 mesaj

" Leno " tanımaya gerek yok bir zamanlar forumda hatırlarsan tekmeyi bastırıyordum sanada. bastırmadık diye bir hava basıyorsun ki görende bir şey zanneder seni. o kadar meraklı olma geçmişini inceletmeye uzaklaştırma cezanın onaylanmasınıda ben önermiştim ve onaylanmıştı unutma derim bir defa daha istiyorsan söyle tekrar gözden geçirelim.

Son Düzenleme: black_flood ~ 22 Eylül 2013 11:04