Avast, Nod32, Clamwin ve CHIP' teki yazılımlar

hotmailplus
25-12-2006, 18:42   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj

Merhaba. Bilgisayarımda şu anda 3 tane antivirus yazılımı var. Bunlardan ilki Avast. Eşzamalı koruma için ayarladım. Türkçe olması benim için başlı başına bir avantaj. Diğerleri Nod32 ve Clamwin; bunları ise sadece tarama amaçlı ayarladım. Nod32 gerçekten iyi bir antivirus yazılımı özellikle bilgisayarın açılış ve kapanışlarında çok fazla sorun yaratmıyor. Daha önce Bitdefender i denemiştim ama sistemi çok fazla yorduğu kanısındayım. Sizlerin de görüşünü merak ediyorum. Acaba sizce Kurduğum antivirus kombinasyonu doğru mu ? Eksikleri var mı? Katıldığınız ya da yanlış bulduğunuz noktalar nelerdir?
İkinci bir konu da CHIP in bu ay CD sinde verdiği antivirus ve antispy yazılımları... Bunları denediniz mi? Denediyseniz hangilerini tavsiye edersiniz. Aşagıda CHIP in bu ay verdiği antivirus ve antispy yazlımları var:

Anonymizer Anonymus Surfing 6.1
Hide IP Platinium 3.3
McAfee Site Advisor Plus 2.1.2.25
Powerfull Cookies 3.0.7
Steganos Internet Anonym VPN 1
Spy Hunter 2.7.1009
Window Washer 6.0.2.411

Daha önce başka bir dergide antivirus kombinasyonları yapılabileceğini fakat kurulum sırasında çok dikkatli olmak gerektiğini; eş zamanlı olarak birden fazla antivirus kombinasyonları kurmanın sistemi çökerteceğini okumuştum. Buna katılıyor musunuz? Lütfen katıldığınız ya da yanlış bulduğunuz noktaları yazın. Saygılar sunarım...hotmailplus

tolga2207
25-12-2006, 19:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

Bence birden fazla antivirüs yazılımı kullanmak gereksiz. Şayet iyi bir antivirüs + antispy + firewall kombinasyonu en etkili güvenlik önlemi sayılabilir.
Ben;
NOD32 + Comodo Personal Firewall + Spyware Doctor kullanıyorum ve girdiğim çoğu crack, serail, warez sitesinden zarar görmeden çıkıyorum.

hotmailplus
25-12-2006, 19:27   |  #3  
OP Taze Üye
19 mesaj

Yanıtın için teşekkür ederim tolga2207. Fakat benim başıma geldiği için söylüyorum. Bit Defender'in bulduğu 3 virüsü Nod32 bulamamıştı. Bir antivirüs yazılımının "virüs ansiklopedisinde"ki bütün virüsleri tanımaması gibi bir durum söz konusu. Yanılıyor muyum ?

BOOMFUNKMCS
25-12-2006, 19:33   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

güvenilir bir antivirüs+güvenilir bir güvenlik duvarı+güvenilir bir temizlik aracı veyahut bunların tümünü bünyesinde bulunduran tek bir programla sağlam bir kapın olmuş olur.

2 ayrı virüs tarayıcıyı kurmak sistemde ağırlık ve çöküş yaratabilir.AYRICA SENİN KULLANDIĞIN 2 AYRI VİRÜS PROGRAMININ  SEZGİSEL TARAMALARI  VAR.yani kasıntılı olmaması bir mucize!bir tanesi dosyanın bir ucunu diğeride diğer ucunu tutar çekiştirirler bence bunları dikkatli kullanmanda fayda var arkadaşım.

Son Düzenleme: BOOMFUNKMCS ~ 25 Aralık 2006 19:36
hotmailplus
25-12-2006, 19:51   |  #5  
OP Taze Üye
19 mesaj

Yanıtın için teşekkür ederim BOOMFUNKMCS. İki antivirus taratıcıyı aynı anda çalıştırmanın çöküşe neden olacağını sanıyordum. Nod32 yi manuel olarak kurdum. Yani ben istediğimde tarıyor. Virus girdiğinde ne yapar bilmiyorum. Ama Nod 32 nin pek birşey yapacağını da düşünmüyorum. Çünkü kurulum sırasında "Custom" u seçtim. Virus girdiği zaman Avast bulup temizler (ya da temizleyemez) gibime geliyor. Yanılıyor muyum?

BOOMFUNKMCS
25-12-2006, 19:56   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,373 mesaj

NOD32 nin en güzel özelliği zaten sezgisel taramadır.bu orjinaldir kapatılamaz diye biliyorum ama full tarama elbetteki istenildiğinde yapılabilir,farklı özellikler bu 2 si.

avast ı hiç kullanmadım ve çeşitli formlarda da hakkında yapılan yorumlara bakınca gözüm tutmadı.NORTON VE KASPERSKY benim gözde programlarım.

hotmailplus
26-12-2006, 16:00   |  #7  
OP Taze Üye
19 mesaj
BOOMFUNKMCS
güvenilir bir antivirüs+güvenilir bir güvenlik duvarı+güvenilir bir temizlik aracı veyahut bunların tümünü bünyesinde bulunduran tek bir programla sağlam bir kapın olmuş olur.
Bu 3 özelliği de birarada taşıyan yazılımlara örnek verebilir misiniz. Ücretsiz olan tercihimdir.

McAfee SiteAdvisor hakkında bilgisi olan arkadaş var mı? Bu bir antivirus yazılımı mı?

BOOMFUNKMCS
26-12-2006, 16:25   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,373 mesaj

3 ü yada 4 ü bir arada antivirüs programı olupta ücretsiz olan varmı zannetmiyorum,epey ücretlidirler bunlar.

bu yazdığın McAfee SiteAdvisor ün de çeşitli amaca uygun versiyonları var.kullanmadığım için güvenilirliği hakkında yorum yapamam.

hotmailplus
26-12-2006, 16:34   |  #9  
OP Taze Üye
19 mesaj

McAfee SiteAdvisor hakkında küçük bir araştırma yaptım. Aşağıdaki vereceğim linke girerseniz orada sağ üst kısma gireceğiniz linki yazıyorsunuz. Biraz meşakkatli bir iş ama gireceğiniz siteyi sizin için test ediyor. Üstelik hiçbir download da gerekmiyor. Güvenli bir yöntem bence...

http://www.siteadvisor.com/sites/sourtimes.org

asimileci
20-03-2007, 13:31   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,996 mesaj

NOD32 iyidir.