Aveanın verdiği Nokia 5800 ve Kararsızlık

beckahma
22-02-2010, 22:32   |  #1  
beckahma avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,052 mesaj

Arkadaşlar Avea kampanyayla 5800 satıyor bildiğiniz gibi. Ben bu kampanyadan da yararlanarak belki bi tane alabilirim. Ama ben daha önce k750i kullandım ve gerçekten daha önce kullandığım Nokia'larda o kadar iyi performans alamamıştım rahatlık açısından. Şimdi düşündüğüm telefonsa benim kullanmaya pek alışamadığım marka olan Nokia ve ayrıca dokunmatik. Çok yabancı kalmaktan korkuyorum. Samsung Jet kullandım ama sanırım 5800 dokunmatiği o kadar iyi değilmiş sorunlar falan var diyor herkes. Bende yorumları değerlendirince bi kaç telefon arasında kaldım. Aslında telefonda wi-fi istiyorum çünkü bi çok yerde internete ulaşım önemli. Ayrıca mesaj yazarken birkaç mesaj sonra yavaşlama oluyor demişler 5800 için eğer öyleyse kullanım gerçekten sabır işidir. G705 Sony Ericsson'un şu anda piyasadaki uygun fiyatlı ve wi-fi'ı olan bir telefon onun dışında w995 var onun da fiyatı 1000 tl civarında. Sizden 5800 hakkında olumsuz olumlu yorumlarınızı istiyorum arkadaşlar. Ayrıca g705 veya herhangi bir başka wi-fi lı çok yüksek bi fiyatı olmayan başka telefonlar hakkında bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden Teşekkürler.

_hEro
23-02-2010, 01:33   |  #2  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

İnternette onlarca yorum var.Keza hepsini okuduğunuza eminim.Bende çok tereddüt yaşamıştım alırken ama en sonunda bi cesaret gittim aldım telefonu.Dokunmatiği ve hızı sizi kesinlikle korkutmasın.Daha önce Iphone kullanmadıysanız gayet hızlı gelecektir ;)Wi-fi konusunda ise ister Nokia'nın kendi tarayıcısı isterse alternatif programlardan yararlanabiliyosunuz.Beni tek üzen Navigasyon olmuştu.Çünkü çok uyduya bağlanma çok hızlı değil.Zaten tek sorun ilk bağlanışta.Yaklaşık 5-10 dk sürüyor.Ama bağlandıktan sonra ise hiç kopmuyor. Ama zaten bunun bir telefon olduğunu düşünürsek fazla bile ;) Üstelik navigasyon bedava. Bu fiyata bu telefon oldukça uygun.

mancukya
23-02-2010, 23:59   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Nokia 5800 v3 v4 firmware ile oldukca iyi halde bir tel.
Bedava vmenu kurarsan dokunmatigi ucusada geciyor tavsiye ederim.

spungej
24-02-2010, 16:54   |  #4  
Üye
82 mesaj

Hemen aydınlatayım seni dostum..

Başta bende telefona alışamadım, bir çok sorunum vardı.. Ne biliyim; oyun bulamıyordum, mesaj yavaş yazılıyordu, her videoyu oynatmıyordu, yavaştı vb.. Ancak Nokia'nın son güncellemesi ve chiponline forumdaki arkadaşların yardımıyla tüm sorunlarımı çözdüm ve şu an telefondan çok ama çok memnunum.. Dediğin gibi mesaj yavaş yazılıyordu, kasıyordu ama güncellemeden sonra süper oldu.. Ayrıca dokunmatiği Iphone gibi sıcağa duyarlı değil tabiki ama telefonu çekemeyenler dokunmatiğine kötü diyor.. Dokunmatiğinde bir sorun yok, rahat kullanılabiliyor ve en son Kinetik Kaydrıma teknolojiside eklendi.. Telefon müthiş oldu ..Ayrıca WLan ağıda var,istediğin gibi bağlanabilirsin internete ve taryıcısıda kaliteli.. Bana sorarsan Iphone almayacaksan(ki bir çok kişi Iphone'den memnun değildir), alacağın telefon 5800 olmalı.. Ekranının büyüklüğü, çözünürlüğü, kullanılabilirliği, şarjı, MÜZİĞİ ve STEREO ÇIKIŞLARIYLA, dokunmatiği kısacası her şeyiyle iyi telefon.. Sadece sensörlerini sevmiyorum.. Oda problemli olduğundan değil, sensöre alışamadığımdan .. :)  Nokia'dan şaşma derim.

spungej
24-02-2010, 16:58   |  #5  
Üye
82 mesaj

Ayrıca şunuda eklemek isterim ben telefonu stokları sınırlı bir marketten 350 liraya aldım; yani kendimi dünyanın en şanslı kişisi hissetmeme yetecek bir sebep bu :) Şu an piyasada 520'den aşağıya bulamazsın.. Bu telefona bu fiyat çok uygun ..

NoteBook
24-02-2010, 21:06   |  #6  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Nokia 5800 XM telefonu Iphone dışındaki dokunmatik ekran telefonlar ile karşılaştırdığınızda,
- Kişileştirilebilirliği
- Program eklenebilirliği / çıkarılabilirliği
- Müzik ve ses özellikleri
- Dokunmatik özelliği
- İnternet hızı özelliği
başta olmak üzere bütün özellikleri diğer telefonlara göre ön planda.
3G,Wifi,Nevigasyon,Mp3 çalar özelliklerini bir arada bulundurup 500 TL gibi bir fiyata sahip olan tek telefon diyebilirim.
Bunun dışında, dokunmatik özelliği, her Nokia telefonda olduğu üzere, sürekli güncel yazılımlar yüklenilmesi ile hiç bir zorluk çıkarmıyor.Bugüne kadar hiç dokunmatik telefon kullanmamış olan bir kişinin eline Nokia 5800 XM yi verdiğinizde ilk başta biraz garip hissedebiliyor kendisini.Çünkü telefonu elinize aldığınızda aklınıza gelebilecek her şey dokunmatik.Menülere giriş , Klavye,mesaj yazımı vs.. Ama özellikle sürekli mesaj yazan bir kişi için , normal tuş takımına sahip olan bir telefon ile mesaj yazdığını düşünürsek, parmaklarında yaşadığı sorunu 5800 XM 'de yaşamıyor.Çünkü dokunmatik klavye özelliği ve telefonun fiziki yapısı birbirine çok iyi uydurulmuş.Telefonu yan çevirip geniş klavye özelliği ile tuş takımı ile örneğin 5 dakika da yazdığınız bir yazıyı dokunmatik klavye ile 1-2 dakikada yazabiliyorsunuz.Ve de parmaklarınız ağrımıyor.Bunun yanında sürekli mesaj yazan kişilerin başlıca sorunu olan telefon tuş takımının ergonomisinin bozulması olayını dokunmatik ekranda yaşamıyorsunuz.
Telefonun ekranının genişliği diğer telefonlara nazaran aynı sayılabilir özellikte.Bununla birlikte telefon ekranının fiziki yapımında kullanılan esnek madde sayesinde telefonun ekranına fiziki darbe gelse bile kırılmıyor ve telefon kullanım esnasında bunu bilmeniz sizi rahatlatıyor.
Müzik ve ses kalitesi olarak Sony Ericsoon kadar bir mükemmellik yok tabiki.Ama gerekli stereo ve ses genişlik ayarlarını yaparsanız %80 e yakın oranda bir müzik kalitesine ulaşabilirsiniz.Bunun yanında herhangi bir mp3 kulaklığı ( creative tavsiye ederim ) ile telefonda müzik dinleyebilir olmanız güzel bir özellik.
İnternette dolaşım sırasında tam ekrana geçebilme ve ekranın konstrast ayarı internet gezintisini rahatlatıyor.Telefonu dik ya da yan tuttuğunuzda anında ekranın da dik ya da yan hale gelmesi büyük bir kolaylık.
İnternet üzerinde Nokia 'nın diğer telefonları için de geçerli olan her türlü programı bulabilme özelliği 5800 için de geçerli.Ki bu büyük bir avantaj.Sony ve diğer telefonlar için 1-2 adet program bulabileceğiniz yerlerde 5800 için yüzlerce program bulabiliyorsunuz.Bu da kullanım kolaylığını getiriyor.
Ve son olarak.Nokia 5800 XM 'nin bütün özelliklerine tam olarak sahip olan diğer telefonların en düşük fiyatlısı 800 TL gibi bir fiyattan başlıyorken Nokia 5800 XM 500 TL. :)

beckahma
24-02-2010, 23:13   |  #7  
beckahma avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

Aslında çok iyi bi seçim gibi gözüksede aklıma takılan bazı soru işaretleri yok değil onları da paylaşmak istiyorum. Daha önce Samsung Jet kullandım ama Preston,Star falan biraz denemişliğim var. Onlara göre nasıldır dokunmatiği?
Ayrıca bugün Samsung'un yeni bi telefonunu gördüm Corby ve Genoa gibi klavyeli falan ama onunda ekran ufacık LG chocolate 1300müş zaten :O Ayrıca Samsung un programlarda büyük sorunu var çoğu programlarla uyuşmuyo bu da beni nokia ve sony ericsson'a çekiyor, sony ericssonun da kamera ve müzik kalitesi tartışılmaz ama onda da yeni telefonlarda fiyat çıktıkça çıkıyor. Türkiye'ye de dokunmatikleri geldi mi bilmiyorum bile. O yüzden sanırım en mantıklı seçenek nokia olucak bu arada sensörden kastınızı anlayamadım? Birde arkadaşlar herkes sevdiği özellikleri ve sevmediği özellikleri tek mesajda yazsa paylaşsa bilgilensem olur mu? :)

_hEro
25-02-2010, 01:01   |  #8  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Corby ye yanaşma bile :))Şaka gibi bir telefon.Bayan arkadaşlara hitap ediyor bana göre.Fazla makyaj, az işlev.
Sensör, hareket sensörü.Telefonu yana yatırdığın zaman, ekranda boş durmuyor ;) Oda yana  yatıyor.Beğenmessen ayarlarından kapatabiliyorsun.

Benim beğenmediğim tek yanı dış kaplaması.Biraz korkutucu.Ciddi şekilde bir yere kapaklansa ne olur bilemiyorum.Bu şekilde olmasındaki amaçta ucuz olması bana göre.E maliyeti biyerlerden düşürecekler ki, fiyatta ucuzlasın değil mi ?
Mesaj yazarken takılmaymış, dokunmatikmiş, kafan takılmasın.Faso fiso hepsi.

beckahma
25-02-2010, 12:08   |  #9  
beckahma avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

Birde en çok çamur atılan konu kamera yazılımla cam driver falan da geliyo mu? Kamerada ilerleme oluyo mu? :D

_hEro
25-02-2010, 12:58   |  #10  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj
Alıntı: beckahma  
Birde en çok çamur atılan konu kamera yazılımla cam driver falan da geliyo mu? Kamerada ilerleme oluyo mu? :
Yok öyle bişey ;)

NoteBook
25-02-2010, 13:04   |  #11  
NoteBook avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

Cam driver mi :) elinizdeki cihaz cep telefonu yani harici kameraya sahip bilgisayar değil :)

beckahma
25-02-2010, 16:40   |  #12  
beckahma avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,052 mesaj

Ya sony ericssonlarda öyle geçiyodu da ondan dedim bu arada Avea yeni faturalı hat ile vermiyormuş telefonu 6aydır düzenli ödenen faturalı hatlaraymış telefon sitede başka yazıyo bayiler böyle söylüyo açıklayabilir misiniz?

gfbemre1907
25-02-2010, 20:03   |  #13  
gfbemre1907 avatarı
Yıllanmış Üye
222 mesaj

ben 5800 2 ay önce aldım..herkes köü diyodu.. arkadaslarım samsung 5233 ve 5603 aldı..ama pişma oldular bana hergün telefon bozuldumu diolar..kıskanıolar valla.. 5603 üçücük ekranı internee hiçbişi yapamıon..bence en iyi 5800..