Aynı sürücüde Vista ve Xp

karamurat100
26-09-2009, 01:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba arkadaşlar konu başlığındanda anlaşılacağı gibi bnm sorunum aynı sürücüye 2 farklı işletim sistemi kurdum fakat xp sonradan kurulduğu için vistayı göremiyorum. farklı sürücüde yapılan bu işlem için çözüm yolu var ama ben bnm sorunum için vistayı çalıştırma yolu bulamadım bi bilginiz varmı acaba vistayı nasıl çalıştırabilirim. eğer 2sini aynı anda kullanamazsam vistaya tekrar dönme imkanım varmı acaba.

OSMAN BAĞÇEVAN
26-09-2009, 02:14   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

bir sürücüye nasıl iki işletim sistemi kurulur ki ?

bir sürücü de , xp/vista olarak yazar..bu sürücünün hem xp yi hemde vista yı desteklediği anlamına gelir..
siz karıştırıyor olmayın ?
siz hangi sürücüyü , hangi işletim sistemine kurmak istiyorsunuz?

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 26 Eylül 2009 02:15
karamurat100
26-09-2009, 12:42   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

yok karıştırma değil. aslında bnde vista ultimate 64 bit yüklüydü. bazı şeylerde sorun yasşadığım için 2 işletim sistemi kurmak istedim bilgisayarıma. fakat xpyide c sürücüsüne kurdum farklı bi sürücü oluşturmak sonradan aklıma geldi. ve şu anda pc sadece xpyi çalıştıryor hngsin çalıştırmak istiyorsunuz diye sormuor yani. ama xp yi yüklerken sistemi windows adı aldıtında değilde farklı bi klasör adında kurdum ve vistaya ait herşey duruyo gibi gözüküyor ve ben şu anda ya 2 sini birlikte kullanmak istiyorum olmazsada eski vistaya dönme şansım varmı.

OSMAN BAĞÇEVAN
26-09-2009, 18:29   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

inceleyin :

soulmy
26-09-2009, 18:47   |  #5  
soulmy avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,939 mesaj

Böyle birşeyi ilk defa duyuyorum. İyi de vistanın üzerine xp yi kurunca vistaya ait hiçbirşey kalmaması lazım.

ahmetkürkçü
26-09-2009, 19:24   |  #6  
ahmetkürkçü avatarı
Yıllanmış Üye
809 mesaj
Alıntı: soulmy  
Böyle birşeyi ilk defa duyuyorum. İyi de vistanın üzerine xp yi kurunca vistaya ait hiçbirşey kalmaması lazım.
bence de vistanın gitmesi lazım ancak şu durumda olur yani en son vistayı kurarsanız ve biçimlendirmezseniz vista xp ye ait bilgileri saklar ancak bu şekilde aksi taktirde vistaya dair hiç bi şey kalmaz..soruya gelince easy bcd ve vista boot pro belki işini görebilir..

karamurat100
26-09-2009, 20:16   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
bu yazıyı okudum ama bnm sorunum farklı bn 2sinide aynı sürücüye kurdum xp kurarken bana bi soru sordu windows adında bi klasör zaten mevcut silmek istiyomusunuz yada farklı bi isimde yeni bi klasörmü oluşturmak istersiniz diye.  bn bu şekilde aynı işlemleri yapsam verdiğinz linkteki gibi 2 işletim sisteminide kullanabilirmiyim. kullanamassamda vistaya dönme şansım varmı?

Sorunu çözdüm arkadaşlar saolun.

Son Düzenleme: karamurat100 ~ 27 Eylül 2009 00:27
OSMAN BAĞÇEVAN
27-09-2009, 04:38   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

sorununuzu nasıl çözdünüz , anlatında sizin durumunuzda ki kullanıcılarda sizin anlatıcağınız yöntemle sorunlarını çözsün (+ merak ettim :)    )

karamurat100
27-09-2009, 11:14   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

sizin verdiğiniz linkteki https://www.chip.com.tr/blog/nonp ... ra-kurmak_2316.html metot 2 deki yükleme işleminden sonraki bütün işlemleri uyguuladım ve oldu. ordaki tek fark ben xp yi vistanın olduğu sürücüye kurdum ama kurarken xp nin kulanacağı windowsun adını değiştirmiştim o yüzden vista olduğu gibi bilgisayarda duruyordu belgelerim ve masaüstüde dahil sadece pc açılırken hangi işletim sistemiyle açılmak istediğini sormuyordu.

ilginize teşekkür ederim.

bi not düşeyim 2 işletim sisteminide aynı sürücüye kurmak istiyosanız ( ki tavsiye edilmiyor nedenini bende bilmiyorum :D) 2.ci kurcağınız sistemin windows olarak geçen sistem klasörünün ismini değiştirmeniz olcaktır kurarken soruyor zaten.