Backtrack Nedir ? Ne İşe Yarar ?

emirhanbulbul6161
31-07-2015, 23:05   |  #1  
emirhanbulbul6161 avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
34 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2015

Backtrack, Linux güvenlik testleri gerçekleştirenlerin işlerini kolaylaştırma amaçlı geliştirilmiş Linux dağıtımıdır. İçerisinde güvenlik testlerinde kullanılabilecek hemen hemen her program yer almaktadır.

Backtrack’ın eski sürümleri Slackware üzerine kurulu  SLAX Linux dağıtımını, yeni sürümleri ise Debian Linux dağıtımın temel almıştır.

Backtrack Linux Kullanımı

Backtrack Linux iki farklı şekilde kullanılabilir;

1. HazırCD den çalıştırma yoluyla
2. Diske kurulum yöntemi ya da Vmware aracılığıyla.

CD’den çalıştırma yönteminin performansı cd okuyucunun kalitesine ve hızına bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple çalışmalarınız için tavsiye edilen yöntem Backtrack’i Vmware ya daVirtualBox üzerinden çalıştırılmasıdır.

Linux üzerinde KDE ya da benzeri masaüstü kullananlar için Backtrack’in kullanımı oldukça basit gelecektir fakat Backtrack’in asıl gücü masaüstünde değil komut satırındadır. Masaüstü kullanarak erişilebilecek programların çoğu aslında komut satırından çalışan program/scriptlerin düzenli menüler haline getirilmişidir.

Aslına bakarsanız Backtrack çoğunlukla wireless şifre kırmak için kullanılan bir programdır. Ama bunun haricinde bir çok işlem yapılabilen bir programdır. Açık kaynak kodlu olduğu için Linux ile çalışmaktadır.

Kaynak:Backtrack Nedir ? Ne İşe Yarar ?