Bad Sector

HPQ-User
19-05-2009, 12:30   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Barış sormuş:
Laptopumun hard diskinde bad sector oluştu. Bunun tespitini ilk önce bilgisayarın mavi ekran vermesiyle farkettim. İlk önce ramden şüphelendim ama dosya kopyala yapıştır ya da kes yapıştır işlemini yapmaya çalıştığımda mavi ekran veriyordu, bad sector un olma ihtimali daha baskındı artık. Ben de Hireen Boot cd sinin içindeki HDD Regeneration programını denedim. Program 600 küsür bad sector buldu ve kendince tespit edip onardı(yada sona attı). Ama bad sector olayı donanımsal bir sorun oldugu için kesin bir çözüm olmadığını da biliyorum.
Şimdi sorum şu olacak. Laptopu alalı 8 ay oldu ve garantisi de doğal olarak devam etmektedir. Garantide benim bu kurtarmak için kullandığım HDD Regeneration programını bahane edip garanti kapsamı dışına itebilirler mi,ya da tekrar bu bad sectorler tarama yaptırıldığında tespit edilebilinir mi. Çünkü adamlar da bir tespit taramasından geçireceklerdir doğal olarak. Eğer bulamazlarsa oldugu gibi alet sağlam deyip geri de yollayabilirler. HDD rageneration programı kendince sorunu çözdükten sonra bilgisayar açılışta bir uyarı veriyor artık. Smart Hard diskiniz yer değiştirmiştir. Devam etmek için F1 e basınız,diyor. Ben de her açılışta tam boot kısmında bu işlemi yapmak zorunda kalıyorum.
Garantiye göndermeden önce sizce ne yapmalıyım?
Yardımcı olursanız sevinirim....

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Lenovo 3000 N200 Laptop
2.0gh core 2 duo işlemci
160gb hard disk
1gb ram...

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 3.5.21022; .NET CLR 1.1.4322)

Kapalı Hesap (101323)
19-05-2009, 12:38   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,337 mesaj

bad sector düzeltmek istiyorsanız  low level format işlemini yapmanız gerekir yanlız bu işlem uzun bir işlemdir  tüm hdd  sıfırlanır bu işlem  yapılırken elektrik keserse   hdd bir daha kullanılmayabilir

Süleyman.
19-05-2009, 13:12   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Kullandığınız programı bahane edememeleri lazım ama burası Türkiye, herşey olabilir. Yalnız, bilgisayarınızı servise verdiğinizde, ayrıntılı bir rapor tutturun, servisin imza yetkilisi şahsa raporu kaşeletip imzalatın.

Eğer erviste geçecek sürenin size maliyeti fazla olacak ise, bence, sabit diskinizi değiştirebilirsiniz de direkt. Hem böylece sabit diskinizi yükseltmiş de olursunuz.

crixallis31
28-04-2010, 05:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

O programı kullandıktan sonra açılması için f1'e basma problemini bende yaşadım.Bundan sonra birşey olursa low level format atıcam bu programı kulanmayacağım:( O güne kadar hdd'den hiç ses gelmemesine rağmen bu programı kullandığım sırada garç gurç sesler geldi ilk defa program işi bitiremeyip yarım bıraktı.Açtığımda f1 sorunu ardından, vista'da hdd gidici yedek alın gibisinden uyarı verdi o programı kullandığım günden beri vista da bir süre mavi ekran vermeye başladı garç gurç ses çıkarmaya başladı.2-3 hafta sonra anca düzeldi sanırım vista boştayken hdd çalışdığında kafasına göre bilgilerin yerini ayarlıyor hatalı sektörleri çaktırmadan etiketliyor çünkü seslere bakılırsa o donanımsal bir hata vista bunu gizlediydi oluştukça programı kullanınca vistanın düzeni şaştı bilgisayar mallaştı:( Hdd'nin garantisi bitti her an elimde kalabilir ama kullanıyoz napalım.Bad sektör tamiri sırasında bu sesler normal mi programda mı bir sorun var?

Son Düzenleme: crixallis31 ~ 28 Nisan 2010 05:10
turgutozben
27-06-2010, 16:02   |  #5  
Yeni Üye
42 mesaj

Low Level Format atmak bilgisayarın bad sectorleri tanıyıp, oralara yazmaya çalışmamasını kalıcı olarak sağlayabiliyor mu?  HD Tune Pro 4.5 (trial version) ile tarattığımda 120GB lik sabit diskte yaklaşık 40 bad sector buldu, ancak ben hatayı sadece harddiscin sonlarına doğru alıyorum, yine de yeni bir harddisc mi almalı, yoksa bununla idare edilebilir mi?

linda
28-06-2010, 00:07   |  #6  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

hehehehehe

mcafee23 ayrılmıştır
28-06-2010, 00:51   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

düzeltilemez hiçbir şekilde garantiye gönder.
Onlar hiren boot cd'yi bahane edemezler.Çünkü kullandığını anlayamazlar emin ol.
çünkü o program hdd'ye donanımsal birşey yapamaz sadece yazılımsal olarak etiketler
Low level format yaparsanız sadece biçimlendirmiş olursunuz.Başka bir anlamı olmaz.Ya bir daha windows'ta kuramazsanız.

600 sector çok fazla zaman geçirmeyin bence

turgutozben
28-06-2010, 19:09   |  #8  
Yeni Üye
42 mesaj

Cevaplar için teşekkürler.
Benim sabit disc baya eski garantisi yok yani, bu kadar çok hata elektrik kesintileri sırasında kafa vurması ile oluştu sanırım. Yani yeni bir tane bakmak mantıklı bu durumda. İki tane uygun fiyata sabit disk buldum fiyatları aynı 84TL,
                                                                                                        SEAGATE                            500GB 16MB SATA2 Barracuda 7200.12 Harddisk 
ve
SAMSUNG                            500GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK

Benim ana kart ASUS P5GC-MX/1333, kitapçığında internal connectors bölümünde 4 x Serial ATA connectors demiş, bu harddiscler SATA2 olarak görünüyor, bunlar bana uymaz heralde, çok anlamam siz ne dersiniz?

turgutozben
28-06-2010, 19:50   |  #9  
Yeni Üye
42 mesaj

ek olarak bir sorum daha var şimdi baktım sata pek bulunmuyor (çoğunluka sata2 var), tercih imkanı yok, elimde 2.5" taşınabilir bellek var, microbox mascot serisi içinde fujitsu 320gb sata harddisc var, bunu kasaya takıp gidip pqi 500gb taşınabilir disc alıp alsam daha makul olacak gibi  diye düşündüm, ancak bu 2,5 luk diske işletim sistemi kurduğumda sorun yaşar mıyım?

gerçi yeni bir seçenek çıktı:
Seagate 500GB 7200RPM 16MB Sata Sabit Disk ST3500418AS =90TL