Bakandan açıklama: YouTube yasağı bitiyor mu?

CHIP Online
15-07-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Türkiye'nin artık Dünya'ya konu olan YouTube yasağında önemi gelişmeler: İşte bakanın açıklaması...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/baka ... tiyor-mu_13978.html

Resimlerle: YouTube işte burada çalışıyor...

Bir süredir YouTube'un Ulaştırma Bakanlığı'ndan randevu talep ettiği ve erişim engelleme kararının çözüme ulaştırılması için iş birliğine hazır olduğu biliniyor. Ve bu konuda ilk resmi açıklama nihayet Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan geldi...

Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağı ile dün saat 17:00'da Toronto'dan İstanbul'a gelen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 5 Mayıs 2008'den itibaren erişime kapalı olan Youtube'un temsilcileri ve avukatlarının bakanlıktan randevu alıp almadığı yönündeki soru üzerine Bakan Yıldırım, "Randevu talebinde bulunmuşlarsa, gelsinler konuşuruz görüşürüz. Biz çözüm bulunmasına olumlu bakıyoruz. En kısa zamanda biz kendilerini kabul ederiz" dedi.

Youtube'un internet üzerinde reklam yayınlamasına rağmen vergi ödememesiyle ilgili bir soruya da Bakan Yıldırım, "Şartlar şu, eğer burada bir internet hizmeti sağlayan bir kuruluş varsa Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına tabii olması lazım. Bu konuda firmanın biraz daha gayret göstermesi lazım." diye konuştu.

Tüm konu: Bakandan açıklama: YouTube yasağı bitiyor mu?

İzleyin: YouTube'un son gözdesi!

Resimlerle: YouTube işte burada çalışıyor...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: YouTube, Türkiye'deki erişim engelleme kararının kaldırılması için şimdiye kadar yeterli çabayı gösterdi mi?

Blackinred
15-07-2009, 01:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
356 mesaj

Haberin başlığını okuyunca bir an için "acaba" dedirtti ancak gerisi için pek yeni bir gelişme olmuş diyemem. Bakan da klasik bir cümle kurup olayı savuşturmuş zaten pek umrunda olduğunu da sanmıyorum. İlk başta youtube un sileceği 2 tane videoydu sonra bizimkiler fırsat bu fırsat deyip araya maddiyatı soktular ki bu videolardan önce neden böyle bir beklenti içinde değillerdi bilemiyorum. Kısacası bize ne izlememiz, neyi okumamız ve nereye bakmamız gerektiğini söyleyecek kadar hepimizi salak yerine koyan bu zihniyet sona ermedikçe bırakın youtube un açılmasını bu memleket sittin sene aynı yerinde saymaya devam eder..

Selçuk İslamoğlu
15-07-2009, 02:22   |  #3  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Ne vergisi ya? Bu kadar konudan bihaber bir talihsiz açıklama....

Ne yani CHIP online'ı atıyorum Azerbaycan'dan okuyorlar diye Azarbaycan hükümetine de vergi mi verelim biz de yani?

O adam vergisini zaten veriyor sunucularının bulunduğu ülkelerde. Türkiye'de hızlı hostlar olsa, internet bağlantıları ucuz olsa, Türkiye'de de sunucu açar...

Sonuçta işin aslının mahkeme kararı değil; mahkeme kararlarını ranta dönüştürme arayışı olduğunu anlamış bulunuyoruz.

man on the moon
15-07-2009, 02:29   |  #4  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Hergün artan yurtdışı trafiğinin büyük bir bölümünü oluşturan youtube, zaten kısıtlı olan ttnet omurgasına her geçen gün daha fazla yük bindirrmekte... ttnet bu ülkedeki tek altyapı sağlayıcısı olup bize attığı kazıklarla devletin en büyük vergi kapılarından biri olmakta, ttnet içinde bulunduğu topluma asli görevi olan vergi vermeği sorumluluklarıyla yerini getirirken hergün ttneti tokatlayan youtube hiç vergi vermemektedir. ve ttnet ağlayaraktan gider devlet babanın yanına ve yükletir ata'yı youtube'a kapattırdığı gibi siteyi kendi video portalınıda açar ki karı katlansın. işte mahkemenin haklı haksız ayırımı yapmadan devlete vergi verini tuttuğu bu durumda, Türkiye Devleti bir  hukuk devleti olmaktan çıkmış vergi devleti haline dönüşmüştür. Evet Türkiye bir vergi devletidir ne demişti sn. başbakan?
Bizim petrol kuyularımız yok, bizim vergi kuyularımız. var.....

man on the moon
15-07-2009, 02:36   |  #5  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

Öyle kanunda varsa almak için elinden geleni yapar. Hocalarımız diğer derslerden yaptıkları sınavlar gibi vergi hukukundan sınav yapsalar bu karmakarışık dersin hiç geçileceği olmaz. Vergi kanunlar o kadar karma karışık ki bir denetmenin en titiz mükellefin bile burnundan getirmesi işten bile değil. Doğan holdingde olduğu gibi...

Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Ne vergisi ya? Bu kadar konudan bihaber bir talihsiz açıklama....

Ne yani CHIP online'ı atıyorum Azerbaycan'dan okuyorlar diye Azarbaycan hükümetine de vergi mi verelim biz de yani?

O adam vergisini zaten veriyor sunucularının bulunduğu ülkelerde. Türkiye'de hızlı hostlar olsa, internet bağlantıları ucuz olsa, Türkiye'de de sunucu açar...

Sonuçta işin aslının mahkeme kararı değil; mahkeme kararlarını ranta dönüştürme arayışı olduğunu anlamış bulunuyoruz.

cenkog
15-07-2009, 08:32   |  #6  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
66 mesaj

Bilgiye ulaşımın engellenmesi her ne yolla olursa olsun iyidir... Sadece teolojik bilgiye kolay erişim sağlanmalıdır...

ParanoiD
15-07-2009, 09:16   |  #7  
ParanoiD avatarı
Yıllanmış Üye
1,900 mesaj
Alıntı: AdRaMiTi  
Şimdi ben bir şey merak ettim..
Facebook vergi veriyormu Türkiye'ye ?
Bu konuda Bilgisi olan varsa aydınlatır'sa sevinirim.
Face i bilmiyorum ama geçen sene online oyunlar (Knight online) için vergi yasası çıkarılmıştı

Kapalı Hesap (113439)
15-07-2009, 16:08   |  #8  
Kapalı Hesap
464 mesaj

zor arkadaşlar ya mesele youtube falan da değil, zihniyet değişikliği lazım ülkemizde, en büyük sorun orda. milliyette bugun bir yazı var okudunuz mu bilmiyorum. 15 yıl öncede öss.deki başarısızlık aynıymış şimdi de aynı durumda . 150 senedir eğitim sistemindeki köhnemişlik düzelmiyor, her şeyin sınavı var artık, her okula bir başarı-eleme-sıralama sınavıyla giriliyor , yaşını başını almış insanlar 30una gelmiş insanlar oturup çocuk gibi test çözüyorlar devlet memuru veya bir öğretmen olabilmek için. öğretmenlik okuyorsunuz devlet kendi okulundan mezun ettiği adama güvenmiyor senin diplomanın kıymeti yok seni sınava sokacagım diyor , diyelim ki öğretmen olamadınız ee o zaman verilen diplomayı da mantık olarak geri almaları gerekir. üniversitede boşa geçen 4-5 yıl ... dünyanın hiçbir yerinde böyle bir eğitim anlayışı yoktur, kimse bu kadar test çözmez.. ezber yapmaz.. yurtdışından gelen bir öğrenciyle görüşmüştüm yakın zamanda erusmus ile gelen birisi. sizin ülkenizde niye herkesin elinde bir test kitabı var ve herkes test çözüyor diye gülerek hayretler içinde sormuştu da ben de dogru dürüst bir cevap verememiştim. yaa işte eğitimin böylesine bozuk oldugu bir ülkede youtube yasagı falan bunlar normal arkadaşlar ben artık hiç şaşkınlık yaşamıyorum çoğu konuda , internetin fişini çekseler şaşırmam .. saygılar

MSNerkiz
15-07-2009, 17:30   |  #9  
MSNerkiz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
525 mesaj

İnşallah açılır youtube.tünel siteleriyle antisansür le filan uğraşmak zorunda kalmayız.Zaten zor değil girmesi.Ama yasak kalksın yani.Ha bu arada Facebook vergi veriyor galiba.Öyle olması lazım<

DaRWeLL
15-07-2009, 19:23   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

vergi falan..bunlar boş iş..

yüce devletimizin teknolojiye olan bakışını göseriyor..

neyse istedikleri kadar yasaklasınlar.teknolojiden azcık anlayanlar, google a "youtube nasıl girilir" yazanlar rahatlıkla girebiliyorlar.

eğer giremeyende olursa bu forumda her türlü yardımı bulabilir..

dert etmeyin..bu anstrofostik yaratıklar istedikleri kadar engellesin.olan kendilerine oluyor..kendini rezil etmek bu işte..

yakında iran yasalarına dönersek şaşırmayın..