Balon internet başarılı olabilecek mi?

CHIP Online
05-11-2013, 01:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Google'ın gökyüzünü binlerce balonla donatıp herkese internet sunma projesi hakkında her şey!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/ba ... lecek-mi_42928.html

Resimlerle: 2013 model internet!

Google, balon projesi Project Loon'u Temmuz'da ilk duyurduğunda bunun şirketin ustaca hazırladığı 1 Nisan şakalarından biri olup olmadığını ciddi ciddi düşünmüş, tarihi kontrol etmek için takvimimize bakmıştık.


Gökyüzünde dolaşan binlerce birbirinden haberdar balon, kulağa fazlasıyla uçuk geliyordu. Bu balonlardan aşağıya, internetsiz bölgelere internet gönderilmesi daha da çılgınca bir fikirdi. Ancak her ne kadar çılgın olursa olsun fikrin hala uygulanabilirliği var. En azından küçük ölçekte yapılan bazı testler, Google'ın balon fikrinin çalıştığını ve gerçekten de işe yarayabileceğini gösterdi.


Dünyayı internete bağlamak


Google, dünyanın farklı bölgelerinde 5 ile 6 milyar arasında insanın internete erişemediğini tahmin ediyor. Bağlantıdan yoksun kalmanın nedenleri değişebiliyor. Bazen buna neden fakirlik iken, bazen altyapının eksikliği veya her ikisi birden neden olabiliyor.


Google, Project Loon ile eğitimsiz çocukları eğitmeyi, doktorları yolculuk yapamayan hastaların ayağına getirmeyi ve çiftçilerin işine yarayacak hava durumu bilgileri sunmayı planlıyor.


Loon takımına göre okuma yazma bilmeme, hastalıklar ve kıtlık, yükseklerde uçan, sadece teleskoplarla görünebilen Wi-Fi balonlarıyla çözülebilecek. Google'dan Richard DeVaul, kullandıkları materyallerin son derece ucuz olduğunu söylüyor. "Balonlarda kullanılan plastik, alışveriş torbalarından çok farklı değil. Elektronik parçalar ise tüketici elektronikleriyle hemen hemen aynı. Bu, dünyayı internete bağlamanın maliyet bakımından en etkili yollarından bir tanesi."


Tüm Konu: Balon internet başarılı olabilecek mi?

Resimlerle: 2013 model internet!

Kaynak: www.chip.com.tr