Basit Program Nasıl Yapabilirim ?

peskingpatch
03-07-2012, 00:46   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhabalar, ben 7. sınıfım ve Bilgisayar Mühendisi olmak istiyorum. Ve şimdiden basit programlar yapmak istiyorum. Bana yardım eder misiniz?

Son Düzenleme: peskingpatch ~ 03 Temmuz 2012 00:47
ProFCJ
05-07-2012, 11:07   |  #2  
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
78 mesaj

Basit programlama dili diye bir şey yoktur bana göre sadece basit ve anlaşılır anlatım vardır. Sana önerim büyük ve gelişmiş diller arasında JAVA öğrenmen. Piyasada C#, Visual Basic, .NET falan bilenler çok fazla ama JAVA bilen kişi sayısı çok az ve oldukça güvenli olmasından dolayı öneririm sana. Ayrıca java ile web programlama ve mobil programlama da yapabilirsin. Öğrenmesi biraz zor ama "herbert schildt" amcanın yazdığı herkes için Java kitabı kalın ama  çok sade ve anlaşılır bir dille yazılmış. Hiç uzaktan yakından alakası olmayan birisi bile bu kitapla java yazabilir. Kitap alfa yayınlarından sanırım baskısı durduruldu yani bulman biraz problem ama bulursan çok faydasını görüceksin. Bende var bir tane ve inanılmaz işe yarıyor.

Son Düzenleme: ProFCJ ~ 05 Temmuz 2012 11:11
eralper
23-07-2012, 08:25   |  #3  
eralper avatarı
Yeni Üye
22 mesaj

Merhaba,

Bir programlama dili öğrenmelisin, bu Java, C# ve VB.NET olabilir. C# ve VB.NET için Visual Studio ücretsiz sürümlerini kullanabilirsin.

Bunun yanında SQL ve veritabanı mantığını yerleştirmelisin. Ben Microsoft geleneğinden geldiğim için yine sana SQL Server ücretsiz sürümlerini tavsiye edeceğim.

Bir de ve belki de ilk önereceğim web ortamında programcılık için HTML ve Javascript olacak. HTML5 ile web programcılığı çok değişiyor. Mobil uygulamarda geliştirebiliyor olacaksın aynı zamanda. Ben son günlerde HTML5 e biraz ağırlık verdim ve kendi sitem Kodyaz.com da öğrendikçe basit uygulamar paylaşıyorum. HTML5 tutorials kısmında basit örnekler bulabilir bunları kolayca uygulayabilirsin.

Özellikle web geliştiriciliği eğlenceli ve bir o kadar da basit gelebilir sana. Yaptıkça daha karmaşık şeyler için isteğin olacaktır.

Yine bir Microsoft geliştiricisi olarak Visual Studio 2012 'yi indirip denemen için sana tavsiye edebilirim. Başta zorlanabilirsin ama yavaş yavaş kullanmaya başlayınca her türlü programı (web, Windows, SQL) orada geliştirip test edebilirsin.

nacker
23-07-2012, 12:26   |  #4  
nacker avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
285 mesaj

başlangıç olarak programlama mantığını anlaman için visual basic 6

sonra php öğrenmeye başla.

sonra kendin karar verirsin. ama basit program yazmak için vb ile başla.

krkrtl
12-10-2014, 21:16   |  #5  
Taze Üye
2 mesaj

ilk olarak python la başla sonra c++ ve java öğren bununla ilgili kaynak ararsan coğu kitapçıda türkçe kitap bulabilirsin ama kitapları direk pratik yaparak kullanmalısın