Batarya ömrü?

hero111
30-10-2010, 21:33   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
81 mesaj

Merhaba arkdaşlar.Dizüstü bilgisayarımın bataryasının çabuk bozulmaması için fişde takılı kullanırken batarya içinde mi durmalı yok çıkarmalı mıyım?İlk bataryam bozuldu ve sürekli fişde takılı kullanırken batarya da içinde takılı duruyordu.Bunun bir etkisi olur mu?Bazı arkadaşlar batarya doldukça fişten çıkarıp bataryadan kullanıyorlar.Bu yöntem de doğru mudur? Bilen arkaşların yardımlarını bekliyorum.

coskunkolik
30-10-2010, 21:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
382 mesaj

Şu konuyu bin kere forumlarda izah ettik ama hala anlamamakta ısrar edenler var. Laptop fişte iken batarya takılı ise hiçbirşey olmaz. Aksine bataryam uzun gider hesabıyla bataryayı çıkarıp sadece fişten kullananlar en büyük hatayı yapıyor. Herhangi bir elektrik kesintisinde laptobu riske atıyorlar. Benim laptop 3 yıllık ve yüzde 90 hep evde kullanıyorum ve sürekli fişte kullanıyorum. Günde ortalama aralıksız 6-7 saat sürekli fişte. Bazı günler takılı unutuyorum 15-16 saat fişte kalıyor. Daha tık demedi ve ömrü ilk aldığımda 2:30 saat götürüyordu. Şimdide 2 saatte bitiyor. Hiç bişey bilmesenizde Laptopla beraber gelen üretici firmanın kitapçığını okuyun. Orda da şarj etmek için tam boşalmasını beklemenize gerek yok istediğiniz zaman fişe takın, bataryayı daha randımanlı kullanmak adına isterseniz ayda ortalama 1 kez tam boşaltıp şarj edin gibisinden bilgiler yazılı. Üretici firmalar bile diyorki ev gibi sabit bir noktada iseniz bataryanızın kullanım ömrünü uzatmak için sürekli prizden çalıştırın. Bataryayı ne kadar sık kullanırsanız o kadar ömür süresi kısalır. Ortada gerçekler varken millet hala sokak ağzına bakıyor. Yine tutamadım kendimi kısaca yazayım derken uçtuk yine. Damarıma bastınız.

viking20
30-10-2010, 22:49   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Notebook'larda Batarya Nasıl Kullanılmalı ?
http://non-pasaran.blogspot.com/ ... asl-kullanlmal.html

Son Düzenleme: viking20 ~ 30 Ekim 2010 22:51
hero111
31-10-2010, 01:16   |  #4  
OP Üye
81 mesaj
Alıntı: tombfan  
Şu konuyu bin kere forumlarda izah ettik ama hala anlamamakta ısrar edenler var. Laptop fişte iken batarya takılı ise hiçbirşey olmaz. Aksine bataryam uzun gider hesabıyla bataryayı çıkarıp sadece fişten kullananlar en büyük hatayı yapıyor. Herhangi bir elektrik kesintisinde laptobu riske atıyorlar. Benim laptop 3 yıllık ve yüzde 90 hep evde kullanıyorum ve sürekli fişte kullanıyorum. Günde ortalama aralıksız 6-7 saat sürekli fişte. Bazı günler takılı unutuyorum 15-16 saat fişte kalıyor. Daha tık demedi ve ömrü ilk aldığımda 2:30 saat götürüyordu. Şimdide 2 saatte bitiyor. Hiç bişey bilmesenizde Laptopla beraber gelen üretici firmanın kitapçığını okuyun. Orda da şarj etmek için tam boşalmasını beklemenize gerek yok istediğiniz zaman fişe takın, bataryayı daha randımanlı kullanmak adına isterseniz ayda ortalama 1 kez tam boşaltıp şarj edin gibisinden bilgiler yazılı. Üretici firmalar bile diyorki ev gibi sabit bir noktada iseniz bataryanızın kullanım ömrünü uzatmak için sürekli prizden çalıştırın. Bataryayı ne kadar sık kullanırsanız o kadar ömür süresi kısalır. Ortada gerçekler varken millet hala sokak ağzına bakıyor. Yine tutamadım kendimi kısaca yazayım derken uçtuk yine. Damarıma bastınız.
Vay be hakikaten damarına basmışız.Ne bilelim arkadaş 1,5 yıldıır kullanım klavuzu mu kaldı bataryanın :D.Nette bir araştırıyım dedim.Batarya ömrü yazıyorum hep bataryanın şarjının tükenme süresini uzatmak için tavsiyeler çıkıyo.Neyse sağol yine de.

hero111
31-10-2010, 01:17   |  #5  
OP Üye
81 mesaj
Alıntı: viking20  
Notebook'larda Batarya Nasıl Kullanılmalı ?
http://non-pasaran.blogspot.com/ ... asl-kullanlmal.html
Teşekkür ederim.

Kapalı Hesap (154666)
31-10-2010, 02:29   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

çoğu arkadaşın yanıldıkları nokta var
Li-ion pillerin döngüleri düşüktür. Yaklaşık 500 defa
%90 oranında boşalmış bir lityum ion pil tekrar şarja takıldığında bir defa daha şarj döngüsüne girmiş olurlar. bu sebepten dolayı ömründen harcanmış olur.
Ancak bazı kaliteli dizüstü üretimlerinde pil takılı iken eğer şarj durumu belli bir seviyenin altında değilse fişte iken şarj edilmemektedir. Ama bazı üretimlerde ise pil çok az yüzde 1 oranında bile azalmış olsa yeniden şarj etmektedirler. Bu yüzden bazı piller kullanılmasa bile çok çabuk ömrünü bitirmiş olabilmektedir.