BBC Facebook'u hack'ledi

CHIP Online
02-05-2008, 14:33   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

BBC'nin geliştirdiği bir uygulama ile Facebook kullanıcıların bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/BBC-Facebook-u-hack-ledi_6679.html

Son ayların popüler sosyal ağ sitesi Facebook'ta sorunlar bitmek bilmiyor. Facebook'un yaygınlaşmaya başladığı günden bu yana kullanıcıların güvenliği ekseninde tartışmaların harareti hiç dinmedi ve aynı yoğunlukta devam ediyor. Şimdi de BBC'nin geliştirdiği bir program sayesinde Facebook kullanıcılarının gizli bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor.

Bilindiği gibi Facebook, pek çok uygulamayı profilinize kurmanıza olanak veren bir sosyal ağ hizmeti. Ancak bu uygulamaların hepsinin son derece güvenilir olduğunu iddia etmek maalesef mümkün değil. Bu uygulamalardan bazıları potansiyel olarak kullanıcıların bilgilerini toplamak üzere hazırlanmış, diğer bir deyişle kullanıcıların bilgilerini toplayan bir çeşit zararlı yazılım.

Facebook bile, kullanıcılara uygulamaları sistemlerine kurarken test etmelerini öneriyor. Sonuçta zararlı olarak görülen bir uygulama, yüklendiği gibi yine kullanıcı tarafından kaldırılabiliyor.

Facebook, arkadaş grubunun birbirleriyle iletişimde kalmalarını, resimlerini paylaşmalarını ve ufak oyun ya da quizler (kısa sınavlarla) ile eğlenmelerini sağlayan bir sosyal ağ sitesi. Her geçen gün kullanıcı kitlesini artıran Facebook, aynı zamanda kullanıcıların pek çok bilgisini de sisteminde saklıyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcının özel bilgilerini saklayan Facebook, bu "gizli hazinesi"nden ötürü pek çok kötü niyetli kullanıcının da ilgisini çekiyor.

Facebook hesaplarındaki gizli bilgilere ulaşmak aslında sanıldığı kadar da zor değil. Yeni geliştirilen bir yöntemle artık sizi tanımayan birisi bile bilgilerinize rahatça ulaşabiliyor.

Facebook'un bu denli popüler olmasının en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz profillere kurulabilen sayısız uygulama olarak gösterilebilir. Ufak çaplı oyunlar, kısa sınavlar, IQ testleri ve daha pek çok uygulama Facebook üzerinde pek çok kullanıcı tarafından kullanılıyor. Siz bu uygulamalardan birini kurduğunuzda, diğer arkadaşlarınız da bunu görerek ya da sizden bir davet alarak bu uygulamaları kurmaya cesaret ediyor, uygulamalar da bu şekilde hızla yaygınlaşıyor ve popülerleşiyor.


Tüm konu: BBC Facebook'u hack'ledi


Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Facebook'da kendinizi güvende hissediyor musunuz?

sakin_insan
03-05-2008, 22:14   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
508 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2007

Soru:Facebook'da kendinizi güvende hissediyor musunuz?

Cevap: Tabiki hayır. bu yüzden bilgilerimin hepsini vermedim. ayrıca her önüme gelen uygulamayıda eklemiyorum. Bu benim için bir güvenlik tedbiri...

neverofnever
04-05-2008, 13:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
507 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2008

aynen bende.Bilgilerimin hepsini vermedim vede sadece arkadaşlarıma bakmak için üye olmustum zaten :)

Fattur
07-08-2008, 23:58   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Hayır bu yüzden kayıt bile olmadım zaten gerek te yok benim için :D

Kapalı Hesap (79876)
06-01-2009, 08:48   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
1,252 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

Soru:Facebook'da kendinizi güvende hissediyor musunuz?
Güzel cevaplarım var
Facebook kendini güvende hissediyormu ? soruya soru oldu.
Facebook u hissetmiyorum ki.
Ayrıca güvende olsam ne olur olmasam ne olur. Kaybedecek hiç birşeyim yok şifrem bile. O yüzden Facebook düşünsün. Gizlilik açısından.

TrGenC
07-01-2009, 03:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
113 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Nedir bu facebook cilginligi anlamiş degilim her forum sitelerinde onlarca facebook sonucu her dizide ismi gecen bir yer okadar ileriye gittiki artık her sinema filminde bile ismini duyar olduk.Bize kazandirdigi nedir? neden bu cilginca destek anlamiş degilim