bekleme moduna geçemiyorum.driver hatala

HPQ-User
29-03-2008, 23:33   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

seba sormuş:
sorun cözümü uyarısı:blue screen with error code information(for exzample:0x0000001e,kmode_exceptıon_not_handled).................baslat ta bekleme modu devre dışı,,,,tecnical ınformation:how to troubleshoot hardware andsoftware driver problems in windows xp(Q322205)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
windows xp home edition sp2 ,ram512,intel8R9pentium(r) d cpu 2,80ghz,,,bios sürümü.6.00pg

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 3.0.04506.30; .NET CLR 3.0.04506.648; .NET CLR 1.1.4322; MSN Optimized;TR)

Koray Kocaman
30-03-2008, 00:07   |  #2  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Bu makale yeni ve orta düzey bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Bu makaleyi yazdırarak adımları izlemeniz daha kolay olabilir.
Bu Sayfada

Sorunun belirtileri

Sorunu giderme adımları

Daha fazla bilgi

Gelişmiş sorun giderme

Adım 1: Windows XP'yi güvenli modda başlatın

Adım 2: Sürücüye Geri Dön özelliğini kullanın

Adım 3: Soruna bir üçüncü taraf programın neden olup olmadığını belirleyin

Adım 4: Çakışmaya neden olan programı veya yardımcı programı belirleyin

Adım 5: Soruna bir üçüncü taraf hizmetin neden olup olmadığını belirleyin

Adım 6: Çakışmaya neden olan hizmeti belirleyin
Sorunun belirtileri
Windows XP tabanlı bir bilgisayara yeni bir donanım aygıtı veya yeni yazılım yükledikten sonra aşağıdaki belirtilerden biriyle karşılaşabilirsiniz:• Bilgisayar sürekli olarak yeniden başlatılır.
• Mavi ekranda bir hata iletisi alırsınız.  

Üste

Sorunu giderme adımları
Adım 1: Yeni donanımları sökün

Yeni bir donanım aygıtı taktıysanız, aygıtı sökün ve Windows XP'yi yeniden başlatmaya çalışın. Aygıtı söktükten sonra Windows XP'yi başlatabilirseniz, güncelleştirilmiş sürücüler edinmek veya diğer bilinen sorunlar hakkında bilgi edinmek üzere aygıt üreticisine başvurun.

Adım 2: Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliğini kullanarak bilgisayarı başlatına.  Bilgisayarı başlatın.
b.  Başlatılacak işletim sistemini seçin iletisini gördüğünüzde F8 tuşuna basın.
c.  Windows Gelişmiş Seçenekleri menüsü görüntülendiğinde, OK tuşlarını kullanarak Bilinen Son İyi Yapılandırma (çalışan en son ayarlarınız seçeneğini belirleyin ve ENTER tuşuna basın.  
d.  Bilgisayarınızda başka işletim sistemleri çalıştırıyorsanız, OK tuşlarını kullanarak Microsoft Windows XP'yi seçin ve ENTER tuşuna basın.  
Notlar• Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliğini kullanarak, bilgisayarınızın donanımına uygun olmayan yeni yüklenmiş sürücüler gibi yapılandırma sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Bu özellik eksik veya bozuk sürücüler ve dosyalar nedeniyle oluşan sorunları gidermez.
• Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliği bilgisayarınızı son kapattığınız sırada kaydedilen bilgileri kullanır. Bu bilgiler, kayıt defteri ayarlarını ve sürücüleri geri yüklemek için kullanılır. Bu nedenle, bu özelliği yalnızca bilinen son iyi yapılandırmayı kullanarak bilgisayarı geri yüklemeden önce bilgisayarı başarılı biçimde başlatabilirseniz kullanabilirsiniz.
• Bilinen Son İyi Yapılandırma özelliğini kullanarak bilgisayarı başlattığınızda, son başarılı başlatmadan sonra yaptığınız değişiklikler kaybolur.
Adım 3: Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanın

Yöntem 1: Windows XP başlatılmazsaa.  Bilgisayarı yeniden başlatın ve ilk başlatma sırasında F8 tuşuna basarak bilgisayarı bir komut istemiyle Güvenli Mod'da başlatın.

Güvenli mod hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
315222 (() Windows XP'de Güvenli Modda Önyükleme seçeneklerinin açıklaması
b.  Bir yönetici hesabını veya yönetici kimlik bilgileri olan bir hesabı kullanarak bilgisayarda oturum açın.
c.  Komut istemine aşağıdaki komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
%systemroot%\system32\restore\rstrui.exe
d.  Ekranda görüntülenen yönergeleri izleyerek, bilgisayarı önceki bir durumuna geri yükleyin.
Yöntem 2: Windows XP başlatılırsaa.  Bir yönetici hesabı kullanarak Windows'da oturum açın.
b.  Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin, Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme başlatılır.  
c.  Sistem Geri Yüklemeye Hoş Geldiniz sayfasında, Bilgisayarımı önceki bir durumuna geri yükle seçeneği henüz işaretli değilse işaretleyin. Ardından İleri'yi tıklatın.  
d.  Bir Geri Yükleme Noktası Seçin sayfasında, Bu listede bir geri yükleme noktasını tıklatın listesinde en son sistem denetim noktasını, sonra da İleri'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme'nin gerçekleştireceği yapılandırma değişikliklerini listeleyen bir ileti alabilirsiniz. Tamam'ı tıklatın.  
e.  Geri Yükleme Noktası Seçimini Onayla sayfasında İleri'yi tıklatın. Sistem Geri Yükleme özelliği, önceki Windows XP yapılandırmasını geri yükler ve bilgisayarı yeniden başlatır.  
f.  Bilgisayarda Yönetici olarak oturum açın. Sistem Geri Yükleme Geri Yükleme Tamamlandı sayfası görüntülenir.  
g.  Tamam'ı tıklatın.  
Adım 4: Kullanılabilir bir düzeltme veya geçici çözüm varsa, bu sorunu çözümlemeye çalışmak için "Gelişmiş Sorun Giderme" bölümünü kullanın

Gelişmiş sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz, yardım için bir başkasına danışabilir veya destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Desteğe başvurma hakkında bilgi için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:

(()
Üste

Daha fazla bilgi
Daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
841567 (() Bir PCI aygıtını yüklemeye çalıştığınızda "Bu Donanım yüklenemiyor" veya "Yükleme sırasında hata oluştu" hata iletisi alıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
810882 (() Hata iletisi: Donanım yüklenemiyor. Aygıtın yüklenmesi sırasında bir hata oluştu (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)
319908 (() Windows XP için donanım aygıt sürücüleri hakkında bilgi
883259 (() Windows XP Service Pack 2'de Bluetooth aygıtları nasıl yüklenir ve yapılandırılır
330181 (() Windows XP'de bozuk veya uyumsuz donanımlarla ilgili sorunlar
Burada listelenen makaleler sorununuzu gidermenize yardımcı olmazsa veya bu makalede açıklananlardan farklı belirtilerle karşılaşırsanız, daha fazla bilgi için Microsoft Bilgi Bankası'nda arama yapın. Microsoft Bilgi Bankası'nda arama yapmak için aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:

(()
Daha sonra, aldığınız hata iletisinin metnini veya sorunun açıklamasını Destek Ara (BB) alanına yazın.
Üste

Gelişmiş sorun giderme
Bu bölüm deneyimli bilgisayar kullanıcılarına yöneliktir. Gelişmiş sorun giderme adımları konusunda deneyimli değilseniz, yardım için bir başkasına danışabilir veya destek hizmetlerine başvurabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi için, aşağıdaki Microsoft Web sitesini ziyaret edin:

(()
Adım 1: Windows XP'yi güvenli modda başlatın
a.  Bilgisayarı yeniden başlatın. Boş bir ekran görüntülendiğinde art arda F8 tuşuna basın.
b.  Güvenli Mod'u tıklatın ve sonra ENTER tuşuna basın.
c.  Bir Windows sürümü seçmeniz istenirse, doğru sürümü seçin ve sonra ENTER tuşuna basın.

Adım 2: Sürücüye Geri Dön özelliğini kullanın
a.  Aygıt Yöneticisi'ni başlatın. Bunu yapmak için, Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, devmgmt.msc yazın ve Tamam'ı tıklatın.
b.  Sürücüsünü geri yüklemek istediğiniz aygıtı çift tıklatın.
c.  Sürücü sekmesini ve sonra da Sürücüye Geri Dön düğmesini tıklatın.  

Adım 3: Soruna bir üçüncü taraf programın neden olup olmadığını belirleyin
Not Tüm Microsoft hizmetlerini devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatırsanız, Sistem Geri Yükleme yardımcı programı devre dışı bırakılır ve tüm sistem geri yükleme noktaları kaybolur. Bu nedenle, bağlantı sorunlarını giderirken Msconfig kullanarak tüm Microsoft hizmetlerini devre dışı bırakmanız önerilmez.a.  Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.  
b.  Genel sekmesini tıklatın, Seçmeli Başlangıç'ı tıklatın, sonra da Sistem Hizmetlerini Yükle dışındaki tüm onay kutularını tıklatıp temizleyin.  
c.  Hizmetler sekmesini ve sonra da Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle'yi tıklatın.  
d.  Tümünü devre dışı bırak'ı tıklatın.  
e.  Tamam'ı tıklatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
Windows XP başlarsa, 4. adıma geçin. Windows Vista başlamazsa, 6. adıma geçin.
Adım 4: Çakışmaya neden olan programı veya yardımcı programı belirleyin
a.  Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, msconfig yazın ve Tamam'ı tıklatın.  
b.  Başlangıç sekmesini tıklatın.

Listelenebilecek girdilerin sayısı nedeniyle, çakışmaya neden olan programı aşağıdaki eleme yöntemiyle belirlemeniz önerilir:1. Listelenen öğelerin yaklaşık olarak yarısını seçin ve Tamam'ı tıklatın.  
2. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Not Windows XP başlatılmazsa, bilgisayarı güvenli modda başlatın.
3. Çakışmaya neden olan programı belirleyinceye kadar bu eleme işlemine devam edin.

c.  Programını kullanmıyorsanız kaldırmanız önerilir. İsterseniz, programı bilgisayar başlatıldığında başlamayacak şekilde de yapılandırabilirsiniz.

Not Bu yapılandırmayı gerçekleştirme ile ilgili bilgi için yazılım satıcısına başvurmanız gerekebilir.

Adım 5: Soruna bir üçüncü taraf hizmetin neden olup olmadığını belirleyin
b.  Hizmetler sekmesini tıklatın, tüm hizmetleri devre dışı bırakın ve sonra da Tamam'ı tıklatın.  
c.  Bilgisayarı yeniden başlatın.

Windows XP başlarsa, 6. adıma geçin.
Adım 6: Çakışmaya neden olan hizmeti belirleyin
b.  Hizmetler sekmesini tıklatın.  
c.  Listedeki hizmetlerin yarısını etkinleştirin ve sonra da Tamam'ı tıklatın.  
d.  Bilgisayarı normal modda yeniden başlatın.

Not Windows XP başlatılmazsa, bilgisayarı güvenli modda başlatın.
e.  Soruna neden olan hizmeti belirleyinceye kadar bu işleme devam edin. Hizmeti kaldırmanız veya devre dışı bırakmanız önerilir.

Not Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi için programın geliştiricisine başvurmanız gerekebilir.

Alntı.Microsoft