bellek red olamadı hatası

HPQ-User
11-02-2009, 12:17   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

bykusak sormuş:
benim pc de bazen bellek red olamdı hatasını alıyorum bir türlü bu sorunu çözemedim bu konu hakkında bilgisi olan atkadaşlar varsa şimdiden çok tşk ederim :)

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
1 gb ram 250 gb hdd, intel pentium 2,00 ghz işlemci

İnternet Tarayıcı: Opera/9.60 (Windows NT 5.1; U; tr) Presto/2.1.1

uGuR.uK
11-02-2009, 14:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

MS'in enteresan çevirilerinden, kime yaptırıyorlarsa artıkGülümseme. o hatanın orjinali "the memory cannot be read" yani "bellek okunamıyor" ki Türkçe meali RAM'lerindeki verilerin o an gereksinim duyan uygulama tarafından okunamaması veyahut aynı hatanın başka bir sebebide uygulamanın bellekte işlem yapabilmesi için gerekli kapasiteyi sağlayamaması(ki bu durumda windows sanal bellek otomatik devreye girip yardımcı olmaya çalışır normalde). XP'lerde arada sırada olur bu hata(tüm donanımlar sağlam olsada, nedenini bende bilmiyorum). eğer nadir oluyorsa çok takma, sık sık oluyorsa ram'lerini bir çıkarıp tozunu toprağını al(tabi kasanında ve ram yuvalarınında) sonra yerine güzel oturtup dene. ayrıca eğer çok eskiyse ram'ler yine böyle teklemeler yapabilir.

küçük bir not: bu hatanın çözümü için bios güncellemesi, windows'un yeniden yüklenmesi ve ram'lerin anakartın chipset'iyle uyumluluğunun kontrolü gibi önerilerde mümkün ama hangisi kesin onu hala söyleyemiyorum, enteresan bir hata, tek tek denersin artıkGülümseme.

Reborn91
11-02-2009, 17:35   |  #3  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

%80 ramler yüzünden aldığın bir hata. Bana kalırsa ramlerinde sorun var. Anakartınla uyumlu başka bir takarak birkaç gün kullan. Bu sırada sorun çıkmazsa sanırım ramlerin vadesini doldurmuş ve yeni bir adet ram alman gerekecek :)

bykusak
11-02-2009, 20:07   |  #4  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

ilginiz için tşk ederim arkadaşlar
sistemi geri yükleme yaptım düzeldi

ama hatanın ram'lardan kaynaklandığını zanetmiyorum çünkü pc yi 5 -6 aydır aldım
ama bu hatanını asıl nedenini hala anlayamadım :(