Ben BIOS kurtarmayı biliyorum diyen var mı?

bioyilmaz
01-10-2010, 14:08   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

Öncelikle herkesi selamlıyorum.

Anakartım birkaç gün önce bios update yaparken kaldı sonrada açılmadı. Bios yüklemesi tamamlandı ardından bilgisayar yeniden başladı ancak bir türlü açılmadı. Anakartın resmi sitesinde bios kurtarma işlemi açıklanmış; ancak yine de ben bir bilene sormak istiyorum.

Anakartım seçkin bir modeldir: MSI 790FX-GD70

Bölüm 1
Bios update etmeden önce kullandığım bios sürümü 1.C idi. 1.E sürümü çıktığı için onu yüklemek istedim. Önce bios silindi, ardından yazılma işlemi tamamlandı son olarakta doğrulamasını yaptı ve yeniden başladı. Bilgisayar daha sonra açılmadı. Ekran siyah. Anakart çalışır durumda. Post led ekranında ise FF yanıp sönüyor.

Bölüm 2
Garantisi devam ediyor. Acaba teknik serviste bakarlar mı yoksa garanti dışı diye geri mi yollarlar? 

Bölüm 3
MSI'nin kendi sitesinde AMI BIOS kurtarma durumunu anlatmış.  
http://tr.msi.com/index.php?func=html&name=service_note#recovery 
Aynen yazan:
 AMI BIOS için
1- İstediğiniz AMI BIOS dosyasının adını AMIBOOT.ROM olarak değiştirin ve floppy diske kaydedin.Örneğin: Rename A569MS23.ROM to AMIBOOT.ROM 
2- Floppy diski floppy sürücüsüne yerleştirin. Sistemi açın ve güncellemenin başlaması için Ctrl-Home tuşlarına basılı tutun. Sistem AMIBOOT.ROM dosyasını okuyacak ve BIOS’u A sürücüsünden kurtaracaktır.
3- 4 kez bip sesi duyduğunuzda floppy diski çıkarın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bölüm 4
Forumlarda anlatılanlarda aynı:
 Ami BIOS Kullanan Anakartlar İçin BIOS Kurtarma
AMI BIOS’ lar için genelde ortak bir kurtarma yöntemi var
1. AMI BIOS’u olan anakartınızın markasına ve modeline göre, anakartınızın üreticinizin adresinden yeni BIOS dosyasını çekin. Bu dosyanın ismi şuna benzer bir şey olur : A54MS10.ROM
2. Bu dosyanın ismini, AMIBOOT.ROM olarak değiştirin. Sonra bunu boş bir diskete kopyalayın
3. Diskete sistem dosyalarını transfer ETMEYİN. Diskette sadece ve sadece AMIBOOT.ROM dosyası olacak. Açılmayan sisteme bu disketi koyduktan sonra, CTRL ve HOME tuşlarını nasılı tutarken sistemi açın. Disket Sürücünün ışığı yandıktan sonra elinizi bu tuşlardan çekin
4. Sistem, BIOS Güncelleme olayını yaklaşık 35-40 saniye içinde bitirecek. İşlem bittiğinde birkaç bip sesi çıkacaktır. Daha sonra sisteminizi açabilirsiniz

Bölüm 5
Ancak sorun şu ki benim indirdiğim bios dosyasının uzantısı ROM değil. İndirdiğim bios dosyasının içinden;
 7577v1x.txt
 A7577AMS.1F0
AFUD4310.EXE 
How to flash the BIOS.DOC, 
bu dosyalar çıkıyor. Ben şimdi A7577MAS.1F0 yazanı mı AMIBOOT.ROM yapacağım.

Bios kurtarma konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son Düzenleme: bioyilmaz ~ 01 Ekim 2010 14:12
mcafee23 ayrılmıştır
01-10-2010, 14:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

exe olanı değiştirmen gerekiyor.Ama diyelim ki olmadı diğerini dene zaten 2 veya 3 tane dosyası olur.Doc ve txt'yi denemene gerek bile yok
Ancak bios bu şekilde kurtarılamayabilir o zaman bios çipinizin değişmesi gerekebilir.
Garanti dışı işlem yaptığınızdan cebinizden ödemeniz istenecektir.
Tamiri 100-120 lira gibi bir para istenir.

bioyilmaz
01-10-2010, 14:47   |  #3  
OP Yeni Üye
21 mesaj

Ancak bios update'yi sorunsuz olarak tamamladığımdan eminim. O nedenle garanti dışı olmaması gerekir. Zaten şu an garantide bakalım ne gibi şey olacak. Eğer garanti dışı derseler. Bios updateyi eksiksiz bir şekilde yaptığımı söyleyecem. Update yaparken yarıda falan kalmadı. Tamamlandı. İşlem bittikten sonra 10dakika bekledim açılmadı. Sonra kapattım.

Teknik serviste çalışanlar bana garanti dışı olduğunu nasıl ispat edecekler. Sonuçta bios update'nin sorunsuz şekilde yapıldığını onlarda görecek. Sadece açılmıyor.

mcafee23 ayrılmıştır
01-10-2010, 15:00   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

Bios update garanti şartlarına göre garanti süresince son kullanıcının yapacağı bir işlem değildir.
Garanti bittikten sonra ne istiyorsan yaparsın
Senin yaptığın anakartın çipini söktüm taktım sorunsuz oldu ama bilgisayar açılmıyor demek  ile aynı şeydir

Sana serviste  birşey kanıtlamak zorunda değiller ve isteseler nasıl kanıtlarlar biliyor musun?
Aynı model diğer bilgisayarlarda aynı anakartın üzerindeki bios sürümünü gösterebilirler.
2009 yılında fabrikadan çıkan bir bilgisayarın üzerinde 2010 bios olamaz buradan da yakalayabilirler

Sorunsuz olmuş olabilir ama internetten yüklediğin bios sürümünden servis sorumlu olamaz
Sen bios güncellemesi yaptım sorunsuz oldu ama sistem açılmadı dersen sana elini cebine attırırlar.
Zaten en çok para bilgisayar servislerine gelipte bilmişlik yapanların cebinden çıkar genelde
Sen bence götür garantiye tam bir saf biri gibi bilgisayar açılmıyor de belki anlamazlar.

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 01 Ekim 2010 15:06
bioyilmaz
01-10-2010, 15:04   |  #5  
OP Yeni Üye
21 mesaj

Söylemedim. Birkaç gün içinde belli olur. Ne olacak bakalım.

Kapalı Hesap (172709)
01-10-2010, 15:08   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

dahsi bir suru dosyalar ancak isin uzmaniysan bulursun o dosyalari
 ((( Mcafee23 dedigi gibi aynen katiliyorum. )))
Sana birşey kanıtlamak zorunda değiller ve isteseler nasıl kanıtlarlar biliyor musun?

bioyilmaz
09-10-2010, 22:12   |  #7  
OP Yeni Üye
21 mesaj

Bugün anakart garantiden gelmiştir. Herhangi bir sorun yokmuş. Kartı taktım ve çalıştı. Garantiye gitmeden önce birçok kez denedim ancak açılmadı. Şimdi ne olduysa açıldı. Anakartta herhangi bir sorun görülmediği belirtilmiş. Şu an sorunsuzsa kullanıyorum.

Kapalı Hesap (172709)
09-10-2010, 23:08   |  #8  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

hadi hayirlisi.