Ben uzmanım diyen gelsin kanıtlasın

HPQ-User
03-02-2010, 21:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Merve sormuş:
Merhaba,

Tarayıcı ile taradığım resimler olduğundan büyük gözüküyor. Ben orjinal boyutunda olmasını istiyorum.

Resimleri cetvelle ölçerek elle boyutlandırmak istemiyorum... Windows'ta iken word'a eklediğim resim otomatik olarak orjinal boyutuna dönüyordu oradan kesip masa üstüne yapıştırıyordum... Bu şekilde çözüm bulmuştum. (demek ki orjinal resim boyutları resim kodlarında bir yerde gizli?)

Resimleri nasıl otomatik boyutlandırabilirim? Örneğin bunu GIMP ile yapmak mümkün mü?

Gimp ile otomatik boyutlandırma yapmayı denemek isteyenler için bir resim taradım. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 200 dpi çözünürlüğünde taradım. Şu anki boyutları 1154x1639 piksel, orjinali 554x787 piksel.

Ben "Save for web" isimli eklentiyi kullanarak da yapmayı denedim ama onunla da beceremedim.

Elle herhangi bir değer girmeden orjinal boyutunu elde edebilen nasıl yaptığını yazsın lütfen.

Bakmadığım forum kalmadı; kimsede tık yok. En son buraya geldim. 10 puanlık grafik sorusudur. Çözebilene helal olsun...

Not: gimp dışında başka bir program da olabilir ama mutlaka Linux'ta çalışan bir program olmalı...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Linux
Sistem Özellikleri:
Normal

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; tr-TR; rv:1.9.2) Gecko/20100115 Firefox/3.6

Craterus
03-02-2010, 21:07   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
881 mesaj

snagit 9 u kullanarak resimlerinizi boyutlandırabilirsniz

Linuxlover
03-02-2010, 21:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
193 mesaj

Internet explorer kullanıyorsanız ;

Opera kullanıyorsanız ;

Chrome veya Firefox kullanıyorsanız ;

CTRL ve 0'a aynı anda basılı tutun klavyeden

bakalım düzelecek mi ?

Craterus
04-02-2010, 12:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
881 mesaj
Alıntı: snbrk  
Internet explorer kullanıyorsanız ;

Opera kullanıyorsanız ;

Chrome veya Firefox kullanıyorsanız ;

CTRL ve 0'a aynı anda basılı tutun klavyeden

bakalım düzelecek mi ?

arkdaş taradığı resşmleri boyutlandırmak istiyor anladığım eğer demek istediği sizn anladığınızsa bu şekilde de olu r evet

Constantine81
04-02-2010, 12:32   |  #5  
Constantine81 avatarı
Yıllanmış Üye
212 mesaj

Çok fonksiyonlu yazıcınızın pc programı içinden ayarları değiştirip sürekli kullanmak istediğiniz ayarları kaydedebilirsiniz. Fazla aramanıza gerek yok biraz kurcalayalım elinizin altındaki bileşenleri lütfen