beyler bi yardım lazım

lordhayki
05-03-2012, 18:38   |  #1  
lordhayki avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

öncelikle selamlar Hı-level marka ddr 2 2 gb 1066 mhz ram sahibiyim ve yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. şimdi 2 gb daha eklemek istedim ama donanımcı arkadaşım elinde 1066 mhz olmadığını söyledi büyük mağazalarda da durum aynı . Sorum şu elimdeki 1066 yanına 800 takarsam performansı çok etkiler mi ?? yada başka bi öneriniz var mı? cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Erdem_Aydın
05-03-2012, 22:57   |  #2  
Erdem_Aydın avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
1,628 mesaj

1066 olan 800 mhz hızında çalışır bu durumda ama performansta değişen birşey olmaz. İşlemcin 667 mhz destekliyor olmalı...

lordhayki
06-03-2012, 17:03   |  #3  
lordhayki avatarı
OP Taze Üye
14 mesaj

peki performansı etkilemiyosa mhz ne işe yarıo?? anakartım 1333 e kdr desteklio ama işlemci desteklemesi olayını anlamadım

İzmirlifare
07-03-2012, 17:50   |  #4  
İzmirlifare avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
1,391 mesaj

nasıl değişen birşey olmaz :D araban 1066 ile gidiyor yük attın bagaja diyelim 800 km's e düştü hızın. performans gözle görülmesede düşer..işlemcin nedir ?

mustafa2116
09-03-2012, 09:31   |  #5  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: lordhayki  
peki performansı etkilemiyosa mhz ne işe yarıo?? anakartım 1333 e kdr desteklio ama işlemci desteklemesi olayını anlamadı
Biraz karışık olacak açıklama Ama ne demek istediğimi anlayacağını umuyorum.
FBS
 Bilgisayardaki noktalardır. Bu değer nekadar fazlaysa bilgisayarımız o denli hızlı hareket ediyor demektir-Yanlış
Bu değer nekadar yüksekse bilgisayar işlem yürütürken o denli iyi ve kailteli yürütüyordur.Örneğin oyunlarda görsel şenliği düşünün.
Mhz
FBS lerin kaliteli bir şekilde hareket etmelerine imkan veren Değerlerdir. Mhz ile FBS değerlerinin kaliteleri  kontrol altına alınır. Aygıtın kalite değerinin artması hızının artması anlamına gelmez. Bir radio dinlerken 9.67 hz değerlerini dinliyorken radionun hızımı artıyor? Buda Onun benzeri. Ama burda Değerin artması FBS nin de yükselmesine neden olduğundan bilgisayarınızın daha kesin ve kaliteli çalışmasını sağlar. Şöyle düşünün 16 bit renk kalitesiyle 32 bit renk kalitesini bir araya getirin.
VOLT
 Bilgisayarın tüm derğerlerinin yükselmesini sağlayan yapıdır. Dikkat etiyseniz Tüm değerler artıyor FBS mhz ve diğerleri. Bu bilgisayarın belli bir miktar hızlanmasını sağlanır.Ancak burda Bir sınır vardır.
Zurnanın zırt dediği yer burası Her aygıtın belli bir miktar vol değeri vardır Örneğin işlemci 1.2-3.0 arası volt alır. Bunu düşürdüğünüzde  işlemci aksar yükseltiğinizde aşırı ısınır. Ama  aygıtların hepsinde aynı volt değeri yoktur bu nedenle her aygıt hatta aynı türden aygıtların elektirik değerleri bile ayrıdır.
Raido yada radio(tam aklımda değil)
X çarpanının işlemciye yöenlik halidir. Bu değerin türkce karşılığı bilet . Aslında anakarta baktığımızda  bi biletin tam olarak ne işe yaradığını hemen anlayamaıyoruz. İşlemcide bilet niçin lazım sorusunu aynı anda işlem yürütürken işlemde kullanılan hızın değeri olmasıyla anlamış oluyoruz.

sadece bir aygıtın değerini düşürelim  değiştirdik diyelim. Hız sadece volt yerindeki değişiklikte düşer.
diğerlerinde düşmez.

Çünkü aygıtın verdiği değerler işlemleri aynen yapacaktır.  Bunu nemi sağlıyor tüm toplam değer.
Değişenimiz FBS hızından ve kalitesinden ödün vermek olmaktadır. FBS hızının düşmesi yüksek düzeyli işlemlerde kalitenin ve yapının aksaklıklar yaşamasına neden olur.

Önrek vermek  gerekirse maksimum hızı 300 km lik olan iki araç düşünün ikiside aynı hızda hareket edebilemekte biri 400 beygir diğeri 500 beygir.
400 beygirlik araç yüklerde 500 beygirlik araçın hızına çıkmak için biraz daha güç harçayacaktır. Ama her ikiside aynı hızda sınırlanır.

işte MHZ-fbs -volt ve raido  bu iki araç yapısı gibidir. Burda volt beygir gücünü ellemek olduğundan hızı düşürebilirde yükseltebilirde. Diğerleri ise Uyumu ve Gücün şiddetini ayarlar.

lordhayki
10-03-2012, 17:43   |  #6  
lordhayki avatarı
OP Taze Üye
14 mesaj

Intel(R) Core(TM) 2 Duo CPU   E6750  @2.66Ghz  2.67Ghz .. işlemcim bu . Oyunları en yüksek grafik ayarlarında oynamayı seven bi insanım ama yanlış biliosam düzeltin oyun grafikleri için en önemli etken ekran kartı değil mi?? şu an Mass Effect 3'ü en yüksek ayarlarda oynayabiliyorm.Monitörüm 22 inç ekran kartım GeForce 9800 GT 1GB 256 bit .Sistemi geliştirmem için bi öneriniz varsa dinlemeye de hazırım bu arada :) Ama ben RAM konusunda cevabımı alamadım RAM almalı mıyım? alacaksam hangisi olsun??

Son Düzenleme: lordhayki ~ 11 Mart 2012 15:02
mustafa2116
10-03-2012, 20:54   |  #7  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

2 gb ramminiz işletim sistemi ve oyunlar için şu an yeterli düzeydedir standart değildir (2.5gb stanadart). Bende 2 gb ile tüm oyunları full oyun oynuyorum ....