bi türlü kurtulamadım şu reset olayından.........

black_eternity
02-06-2007, 13:57   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
57 mesaj

arkadaşlar selam önce sistem özelliklerini vererek başlayayım konuya:

Windows xp sp2
Pentium D 820 2.8 işlemci
160 gb Samsung 7200 rpm harddisk
1 gb twinmos 667 mhz ddr2 ram + 512 mb 667 mhz ddr2 ram
ati x200 vga (onboard)
Creative audigy sound blaster ses kartı
floppy sürücü
LG DVD-RW GSA-H22N
LG CD -RW GCE-8520B
15" CRT monitor
350w kont power supply..(görünürde öyle ama o kadar olduguna inanmıyorum)

ayrıca usb flash disk,webcam ve klavye kullanmaktayım..
şimdi probleme gelince..
arkadaşlar sormadıgım kimse kalmadı hatta kasayı kucaklayip bilgisayarciya bile götürdüm tanıdık bilgili birisidir fekat o da bişey bulamadı..

bilgisayar anlamadıgım nedenlerden dolayı özellikle flash diski taktıgımda veya msn den webcam açmaya kalktıgımda veya başka uygulamalarda (oyun oynarken)resetlenmeyle karşılaşıyorum..bildigim herşeyi yaptım ramleri test ettim..driver ları kontrol ettim tekrar yükledim..hatta bilgisayara defalarca format attım..bilgisayarda 4 tane usb girişi var onları da kontrol ettim acaba sorun usb den mi kaynaklanıyor diye..ama o da degil..acaba aşırı ısınmadan mı yapıyor dedim..belki olabilir ama emin degilim..yane kısasca mesele bu saydıgım uygulamalarda ve benzerlerinde kitlenme oluyor ve bilgisayar resetleniyor hiçbir şekilde müdahale edemiyorsunuz ve kendini yeniden başlatıyor.(özellikle flash bellek ve msnde kamera açarken yapıyor bunu).(başlangıcta bilgisayar yeniden başladıgında sistem ciddi hatadan kurtarıldı diye mesaj alıyordum ama şimdi öle bir mesaj da çıkmıyor bilginize..
firefox 2.0.0.4 kullanıyorum (onda çalışırken birkaç saniyeliğine ekran donuyor sonra kendine geliyor sonra tekrar donuyor gün boyu sık sık bunu yapıyor fakat bu sadece firefoxta oluyor)
hiçbir şekilde çözemedim yukarda dedigim gibi bilgisayarcıya götürdüm arkadaşımdır o da birşey bulamadı..ramleri test ettirdim onlarda sorun yok eminim çünkü ramde problem olsa zaten bilgisayar açılmaz siz arkadaşlar da bunu iyi biliyorsunuz..aklıma son çare power supply daoldugunu düşündüm acaba besleme yapamıyor mu veya anakartta problem olabilir mi veya power supply yetmiyor bu bilgisayara diye düşündüm sordugum bir arkadaşım degiştir dedi..götürdügüm bilgisayarcı arkadaşım da power supply da problem yok çalışır onla alakası oldugunu zannetmiyorum dedi.şimdi size soruyorum arkadaşlar aklınıza ne geliyor ben power supply dan veya anakarttan şüpheleniyorum..inanın artık gına geldi bıktım..ya bu bilgisayarı satıcam ya da pencere yakın oradan  
da aşağı atabilirim yani..:D:D:D

öneri getirecek arkadaşlar lütfen diğer şeyleri söylemesin zaten onları yaptım gerçekten gına geldi.power supply veya anakart diyorum ben diğer yerlerde sorun olduguna inanmıyorum eger sorun olsa mutlaka bir yerde kendini belli eder ama herşey normal gözüküyor..öneri getirirken bunlara dikkat edilmesini rica ediyorum...

saygılar.....

Son Düzenleme: black_eternity ~ 02 Haziran 2007 14:00
benersince
02-06-2007, 14:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,283 mesaj

şimdi ben ram diyecem uyumsuzluk yapıyor olabilir sen ram leri test etmişsin ama birde sadece birini kullanarak dene bakalım ne yapıyor eger bir uyumsuzluk varsa bunu böyle anlarsın ram lerin saglam olabilir
ram lerini tek olarak tak ve o şekilde test et

psu nun gücü yetmayabilir ancak  birde ısınmadan dolayı reset atabilirdiye düşünüyorum ama zayıf bir ihtimal

bunu anlamak için arkadaşının psusunu bi dene

kolay gelsin

black_eternity
02-06-2007, 14:40   |  #3  
OP Üye
57 mesaj

hocam tek tek denedim test ettim gene aynı şeyler olmaya devam etti fakat hala ikilemdeyim psu mu yetmiyor anakartta mı problem yoksa aşırı ısınma mı?bi türlü anlayamadım çözemedim psu bulursam başka yerden deneyecem saolsın fakat yazmaya unutmuşum başka bişey daha var o da cpu fanı çok hızlı ve biraz gürültülü çalışmaya başladı son zamanlarda acaba pc başında çok zaman geçitdigimden dolayı yapabiliyor olabilir mi??

benersince
02-06-2007, 14:46   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

sanmam beni bilgisayarım 7 24 açık 2 yıldır böyle ve sadece birkez psu degşimi yaptım eger sıcaklıktan şüpeleniyorsan everesti kur sıcaklıga bak form içinde ararsan everesti nerden bulacagın yazıyordur

eger psu eskiye oranla çok ses yapıyorsa tozlanmıştır  ama çok hızlı dönmesini anlayamadım ben de şimdi psudan şüphelendim ...

bi psuyu dene bakalım olmassa gene yazarsın :)

black_eternity
02-06-2007, 15:08   |  #5  
OP Üye
57 mesaj

bilader çok çok özür dilerim yaw benim kafa iyice dagildi bu aralar neden diceksin zaten bende everest kurulu yaa..:D:D:D:D

kızma saskın dalgınlıgıma gelmis vallahi ordan sıcaklık degerlerine baktım şimdi degerleri ortalama olarak sölüyorum sana.. : cpu voltajı 1.2 - 1.3
         sogutucu fanlar (cpu)genelde 4.3
         harddisk 42 derece civarı
         cpu sıcaklıgı degisiyor şuan en yogun calistigim ani yazayım o da en yüksek 52 derece.
         anakart sıcaklıgı o da 35-40 arası degisiyor gördüklerim bunlar dostum..

bu arada psu ses yapmıyor cpunun üzerindeki büyük fan var ya sogutuculu ondan ses geliyor ve normalden daha hızlı dönüyor galiba bi zorlanma var gibi psu gürültü yaparsa nası anlicam bilmiyorum ki ulen bi psu bulabilseydim iyi olacaktı....:D:D

benersince
02-06-2007, 15:43   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

yaz aylarında 32 ila 50 derece normal kabul edilir
55 60 bildigim kadarıyla pek hayra alamet degildir
hdd sıcaklıgı ise 40 derece saglıklı bir sıcaklık olarak algılarız

spun emin ol sana gürültü yaptıgını hatırlatıcak kadar ses yapacaktır :)

black_eternity
02-06-2007, 16:11   |  #7  
OP Üye
57 mesaj

yane ana fikir ne hocam şimdi psu mu sıcaklık mı nedir?? :D:D

benersince
02-06-2007, 16:16   |  #8  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

her ikiside olabilir ancak sıcaklık degerleri sınırda degil
ama psu için şüpeliyim....
en azından kontrol etmemiz gereken 2 nedenimiz var :)

black_eternity
02-06-2007, 16:19   |  #9  
OP Üye
57 mesaj

peki psu yu değiştirip başka takarsak anlarız heralde sorunun ondan kaynaklanıp kaynaklanmadıgını..peki sıcaklık degerleri nasıl halledilir ki?

illa odaya klima falan mı taktırmak lazım:D:D:D neyse işin şakası yane ekstra fan mı almak gerekebilir mi pc ye??ama onu da düşündüm şimdi böyle bir durumda ekstra fan demek ekstra güç ihtiyacı demek....hay bu pc nin ben....:D:D

benersince
02-06-2007, 16:30   |  #10  
Yıllanmış Üye
2,283 mesaj

klimaya gerek yok şaka tarafı
sıcaklıktan ise zaten fanını degiştirirsin ama bir hatırlatma kasanın yan kapagını açma  bu sogutmana yardımcı olmaz aksine hava sirkülasyonunu engeller

psu bul bakalım biyerden ama şimdilik gidipte para verme boşuna bi arkadaşından vb .....sorun ozaman çıkacaktır ortaya

black_eternity
02-06-2007, 16:55   |  #11  
OP Üye
57 mesaj

vaaay harbiden mi diyosun demek kasayı açmak da zararlı ilginç oki..biz de açmayız o zaman..tabe dostum para vermek enayilik olur önce bi sorunu tam olarak tespit etsek..ondan sonra ne ihtiyacı var bu meretin alırız yani sorun değil..:D:D

ettu
04-06-2007, 01:31   |  #12  
Yıllanmış Üye
134 mesaj
black_eternity
vaaay harbiden mi diyosun demek kasayı açmak da zararlı ilginç oki..biz de açmayız o zaman..tabe dostum para vermek enayilik olur önce bi sorunu tam olarak tespit etsek..ondan sonra ne ihtiyacı var bu meretin alırız yani sorun değil..:D:
Merhaba black_eternity
Güç kaynağını değiştir. Ve kasanın içine bir tane ilave fan taktır sorunun çözülecektir.
Aynı durumla bende karşılaştım. Çözümü bu şekilde buldum.
Saygılar

Atahanzzz
04-06-2007, 18:34   |  #13  
Taze Üye
17 mesaj

grafik kartin eski gibi onu değiştirbilirsin veya güç kaynağin 350 walt yetmiyordur değiştirebilirsin :D