Bilg. Kapatıp açınca Windows siliniyor.

HPQ-User
05-07-2008, 11:18   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

GencYönetmen sormuş:
Merhaba, bilgisayarım bir süre önce "Disk boot failure" hatası ile açıldı. Format attığımda her şey düzeldi ama ben bilgisayarı kapatana dek. XP Cd'si içinde olarak tekrar açtığımda yükleme istedi, bir tuşa basmadan devam ettiğimde de bilgisayar kendini yeniden başlatıyor. Format atarsam yine düzeliyor ama kapatılıp açılınca yine aynı problem, Windows'u sürekli silinmiş buluyorum, bios ayarlarından first boot device'ı HDD yapmam sorunu çözmedi.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Intel Celeron CPU 1000MHz 1.00GHz , 128 RAM
Maxtor 2B020H1 Disk Sürücüsü

İnternet Tarayıcı: Opera/9.21 (Windows NT 6.0; U; en)

nida54
05-07-2008, 11:28   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
36 mesaj

hımm sorununun nasıl çözüleceği hakkında bir fikrim yok fakat çok sabırlısınız herhalde ben herdefasında böyle XP yi silinmiş olarak bulsam bilgisayarı atardım diye düşünüyorum...İlk kez böyle bir sey duydum yardım olabilen varsa olsun belki Gencyönetmen arkadaşımızın başına geldiği gibi bizimde başımıza gelebilir... :S:S

Son Düzenleme: nida54 ~ 05 Temmuz 2008 11:30
tuncay_geronimo
05-07-2008, 11:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

sanirim hdd de bozuk sektör oluşmuş. diski test etmen lazim hd tune diye bir program var onunla bak.  health kısmında disk durumu detayli gözleyebilirsin. ayrıca error scan ile hatali kısımları bulabilirsin. sonucu yaz. ayrica başka birşey gözlersen yaz belki başka bir problem olabilir. jumper ayarlarinda değişiklik yapmadin umarim.

xRay97
05-07-2008, 11:41   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
506 mesaj

arkadaslar aynı dısk boot failure hatası ben de de oldu ben pc ye format attım düzelmedi ama biosdan hdd ayarlarına düzerlemeler yaptım tabiki bu ayarlar için anakartın kullanma kılavuzundaki seçenekleri işaretledim yani ayarladım ve düzeldi

Banned
05-07-2008, 11:55   |  #5  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Aldığınız hata sisttem çökmesi değil, biosun hdd yi boot etmemesinden kaynaklanmaktadır. Biosta yapılmış değişiklikleri geri alın, sıfırlayın yada biosu güncelleyin. Ayrıca Hdd boot sıralamasına ek olarak master-slave ayarlarını kontrol edin.