Bilgiasyarım Açılırken Ram Saymıyor.

HPQ-User
13-07-2009, 13:37   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Barış Halaç sormuş:
Bilgisayarımı her zamanki gibi temizledikten sonra yeniden kurdum. ilk açıtığımda herhangi bir sorunla karşılaşmadan normal olarak açtım. bir sonraki açışımda makina ram sayma olayını yarıda kesti ve öylece kaldı.

tekar kasayı açtım ramler söküp taktım. bu sefer hiç açılmadı. acaba bios pili ile ilgili bir sıkıntımı var diye yenisi ile değiştirdim. ancak sorunum düzelmedi. makina denediğimde bazen açılıyor, bazen hiç açılmıyor. (hiç açılmıyordan kasıtım bilgsayar açıldığında monitör yeşil ışık yakmıyor, HDD de ses olmuyor.)

açıldığı zaman ise usblerim çalışmıyor. mouse kullanamıyorum ve windows açıldıktan bir süre sonra kitleniyor.

sorunun anakart olduğunu düşünüyorum. bunu aldığım yer (Vatan Bilgisayar) çözebilir mi? evde çözebilir miyim? ya da yeni bir anakart alsam bu sisteme göre bulabilir miyim?

sistemimi değiştirmiyorum çünkü yeni olarak asus N50VN-240 aldım. bu makina ile ilgili yorumlarınızı da eklerseniz sevinirim.

şimdiden teşekkürler. iyi çalışmalar.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İşlemci        İntel                P4 3.0 Ghz LGA 775 800Mhz 1 MB
Anakart        Gigabyte        Intel I865PE Socket775 FSB800 8IPE
RAM                Kingston        512MB 400Mhz PC3200 DDR RAM CL3
RAM                Kingston        512MB 400Mhz PC3200 DDR RAM CL3
HDD                Seagate         120GB SATA 7200RPM
E.Kartı        Asus                Nvidia GEFORCE FX6600TD 256MB 128Bit
CD/DVD        LG                16x DVD / 52xCDRW Combo
DVD-RW        Samsung        16x DVDRW
TV-Radyo        LACONTE        Deluxe TV Radyolu TV kartı Mpeg4
Kasa                Asus                TA250 300W ATX Siyah

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.11) Gecko/2009060215 Firefox/3.0.11

osmanefe
13-07-2009, 16:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

ANakartının veri yollarından biri kpmuş veya hasar görmüş olabilir ramleri dediğinizi göre birden fazla ram var eğer sorun ramdeyse ramleri tek tek takarak deneyin sorunluyu bulursunuz eğer tek tek denerken yine aynı sorunları yapıyor başka bir bilgisayarda ramleri deneyin onda sorun yapmıyorsa bios güncellemesi yapın eğer hala sorun çıkarıyorsa ram slotlarını kontrol edin tozlanmış olabilir hala sorun devam ediyorsa anakartı garantiye gönderin garanti yoksa anakarttan umudu kesin.