bilgisay açılışta logoda kalıyor

kuruwa
30-05-2011, 11:03   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,438 mesaj

bizim arkadaşa pc gelmıs windows kasıyor diyo windoew yarıda kesmıs kurmayı bios pilini çıkarayım demiş  bu seferde logoda kalıyor hiç bir ilerleme yapmıyor temızlıgıne baktım tozlu yerler tamam termal macuna akdar tamam  hepsını pırıl pırıl temızledım actım yine aynı logoda ilerisi yok del ve tab yazısı bile yok biosta acaba  açılmam dedi kaldı makına acaba ne tur bir problem sergilemekte pc arkadaşlar analart abitin işlemcı p4 478 pin

Tolunay Kaymakçı
30-05-2011, 14:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
479 mesaj
Alıntı: kuruwa  
bizim arkadaşa pc gelmıs windows kasıyor diyo windows yarıda kesmıs kurmayı bios pilini çıkarayım demiş  bu seferde logoda kalıyor hiç bir ilerleme yapmıyor temızlıgıne baktım tozlu yerler tamam termal macuna akdar tamam  hepsını pırıl pırıl temızledım actım yine aynı logoda ilerisi yok del ve tab yazısı bile yok biosta acaba  açılmam dedi kaldı makına acaba ne tur bir problem sergilemekte pc arkadaşlar analart abitin işlemcı p4 478
Bahsettiğiniz logo Windows logosu ise yeniden format atın. Siz söylüyorsunuz yarıda kesmiş kurmayı diye?

Tolunay Kaymakçı
30-05-2011, 14:27   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
479 mesaj

Pardon siz sanırım anakart logosundan bahsediyorsunuz. Yeniden resetlemeyi deneyin. Anakartın kılavuzu varsa orada nasıl kurtarılacağı yazabilir. Bir yerde okudum bilgisayara çok fazla cihaz takılıysa veya takılı cihazlardan(klavye,fare,taşınabilir hdd,ram...) biri hatalıysa olabiliyormuş. Sadece gereken şeyleri takıp çalıştırın.

Alparslananadolu
30-05-2011, 18:50   |  #4  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Bahsettiğiniz hatadan kurtulmak için BIOS pilini çıkartmanız gereksiz. BIOS pilini çıkartırsanız ayarlarınız defaulta gelir ama bunu zaten BIOS menülerinden de yapabilirsiniz.
Açlılış logoso dediğiniz şey eğer BIOS firmasının logosu ise bilgisayarınızda dodanım sorunu var demektir. BIOS logoları ekrana gelse bile arka planda işlemci donanım kontröllerini yapmak için BIOS'a görev verir. Bu sırada donanım bileşenlerinden birinde arıza çıkarsa donma meydana gelebilir.
Eğer Windows logosundan bahsediyor iseniz o zaman diskinize format atıp sistemi baştan kurmanızı öneririm.

kuruwa
30-05-2011, 19:27   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

windowsu kuramayınca arkadaş bios pilini çıkarıyor ve artık anakart logosunda cakılıp kalıyor makıne ilerlemıyor bile işin garibi logoda del ve tab yazan bolumlerde cankı degıl yanı caslımıyor bile jumper bios resitide işe yaramadı malesef anakart logoda kalıyor ama işin garıbı ram çıkar ram yok uyarısı ekran kartı çıkar ekran kartı yok uyarısı yapıyor ama logodan ileri gitmiyoranakartta ne varsa çıkardım sadece anakartı beslıyor power ve hiç bir bağlantıda yok başka vga da taktım yıne aynı çözemedım...Alparslananadolu o zaman işlemci kalıyor bir donanımda acaba ondanmı kı  yazdıgım gibi ne varsa cıktı

Alparslananadolu
30-05-2011, 20:42   |  #6  
Alparslananadolu avatarı
Yıllanmış Üye
642 mesaj

Bilgisayarlar ekran kartsız çalışabilir, ama RAM'sız çalıştıramazsınız. Eğer slotlarınızda birden fazla RAM var ise onları sırayla çıkartıp takın. Teker teker RAM kontrolü yapın. Ekran kartını da tamamen çıkartabilirsiniz. Bilgisayarınızın monitörüne sinyal gelmez. Ama bilgisayarınızın çalıştığını diskin sesinden anlayabilirsiniz. RAM veya ekran kartında sorun gözükmüyor ise işlemcinizde ya da anakartınızda sorun var demektir. BIOS pilini çıkartırken bu hatayla karşılaştıysanız (Umarım BIOS pilini çıkartırken bilgisayarınızın elektrik fişini de prizden çekmiştiniz. Bilgisayarı kapatsanız da eğer elektrik fişini prizden çekmezseniz anakartta elektrik akımı devam eder.) sorunun başlangıcını burada aramak gerekir. Pili çıkarma esnasında anakartınız kısadevre yapmış olabilir (Tabii ki burada bu işi yapan arkadaşınızı suçlamak istemiyorum.) İmkanınız var ise bilgisayarınızı teknik servise götürün. Anakartınızı ve işlemcinizi kontrol etsinler.

hıdeyce
31-05-2011, 10:55   |  #7  
Yıllanmış Üye
133 mesaj

pc kasıyor diye kurulum esnasında bıos pili çıkartılmaz baştan hata, yaptığınız işlemi tekrar yapın kurtarma cd si felan yok mu anakartın...

kuruwa
01-06-2011, 10:10   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
2,438 mesaj

anakartın kurtarma cd si yok zaten anakart acamıyor kurtarma cd si malsef herhangi bir işe   yaramıyor  anakart acamıyor kendı anakart logosunda cakıldı kaldı ne tab neden bios yazısıde silik gorunuyor biosa bile gırılmıyor malesef bana geldiğinde boyle idi arkadaş çıkarmıs bios pilini ve artık anakart acılmıyor bile işin garıbı ram veya ekran kaerını cıakrdıgımızda bu ikisi içinde anakart yok sinyalı veriyor nakart ramın ve ekran kartının olmadıgını anlıyor sinyal veriyor ama açmıyor