Bilgisayar Açılmıyor

HPQ-User
12-09-2009, 16:22   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

reverent sormuş:
Arkadaşlar, bilgisayar bir türlü Windows'u açamıyor. Anakart sayfası açılıyor, kapanıyor; kapanıyor, açılıyor... sabaha kadar açılacağı yok. Sorun nedir, bilmiyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz? Bilgisayardan da pek anlamıyorum. Yapmam gerekenleri anlaşılır bir şekilde yazarsanız, çok sevinirim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Windows xp 2003, Anakart; ASUS, 3 GHZ, 512 MB

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; GTB6; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30618; InfoPath.1)

teknohat
12-09-2009, 16:33   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

eğer sürekli yeniden başlatıyorsa bunun sebebi windows un çökmesidir. XP cd si ile ya onarma yapın ya da format atın

ADEM-KAYA
12-09-2009, 17:04   |  #3  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

sorun hdd gibi görünüyor, geçmiş olsun..
format atmayı deneyin bakalım.

Mustafa@PC
12-09-2009, 17:43   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/mavi-ekran-reset-donma_t103367.html

İnceleyin.<

ADEM-KAYA
12-09-2009, 17:44   |  #5  
ADEM-KAYA avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
12,271 mesaj

evet inceleyin ve tekrar dönüş yapın...

reverant
13-09-2009, 00:44   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Arkadaşlar, verdiğiniz konuyu inceledim ama benim bilgisayar windows'u açmak için çıkan onay kutusunu bile göstermiyor. Asus Motherboard yazısı çıkıyor 3, 5 saniye sonra ekran kararıyor, tekrar aynı yazı çıkıyor; böyle devam edip gidiyor. Bilgisayarı son kullandığımda D diskinden bazı dosyaları virüslü olabilir diye silmiştim. Bu dosyaları kendim oluşturmamıştım; şüphelenip sildim. Acaba sistem dosyaları mı idiler de böyle oldu. Ne yapacağım bilmiyorum. Bilgisayarda 160 GP'lık da dosya var. Onarma cd'im de yok. Bu cd piyasada bulunur mu acaba? 

OnlyMann
13-09-2009, 00:50   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

hocam öncelikle makinanızın kapağını açıp fanların çalışıp çalışmadığına bakınız. gerekirse fanları temizleyip makinanın içinin ısısını kontrol ediniz. kabloalr işlemci fanını durduruyor olabilir. içini düzenleyip açmayı denemelisiniz.

bu arada makina üzerinde donanım (parça) ekleyip çıkartmışsanızda sorun yaratabilir.  

bios güncelleme işlemi yapıp yapmadığınızı da belirtirseniz.

reverant
13-09-2009, 00:59   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

Fanlarda problem yok sanırım ama yine de yarın bi bakacağım. Dün içini açtım temizledim. Pervaneleri biraz tozluydu ama böyle bir soruna neden olacağını zannetmiyorum. Bios güncellemesi hiç yapmadım; nasıl yapılacağını da hiç bilmiyorum. Forumlarda resimli anlatımı var ama açılmayan bilgisayarla bunu nasıl yapacağım?

OnlyMann
13-09-2009, 01:08   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

bu tür açılamama sorunu işlemcinin/donanımların ısınmasından olabileceği gibi diskte bağlantı sorunu (ters bağlama), donanımın hatalı montajı gibi nedenlerden olabilir. kasa açıkken makinayı açmayı denemelisiniz. dediğim gibi işlemci veya ekran kartı fanı duruyor olabilir veya gerektiği gibi soğutamıyor olabilir. kartların tam olarak takılıp takılmadığını da kontrol ediniz. eğer ekran kartı, ram vs parçaları çıkartıp takmışsanız ters takılmış olabilir bunu da gözlemlemelisiniz. disk kabloları da sorunlu ise yine açılamayabilir.

Güncel:
bios güncellemesini sormamın nedeni tam yapılamaması durumunda da açılma sorunu olabilir. yoksa güncellme yapınız anlamında değil.

Son Düzenleme: OnlyMann ~ 13 Eylül 2009 01:09
reverant
13-09-2009, 01:22   |  #10  
Taze Üye
6 mesaj

2 yıldır kullanıyorum hiç böyle sorun olmamıştı. Kasayı filan açıp da kurcalayacak kadar anlamıyorum; öyle bağlantı hatası filan olsun. Ama yarın açıp fanları kontrol edeceğim.

OnlyMann
13-09-2009, 01:25   |  #11  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

sonucu buraya yazarsanız başkaları da benzer sorunla karşılaşırsa çözüm olabilir.

reverant
13-09-2009, 01:28   |  #12  
Taze Üye
6 mesaj

Yazarım.

reverant
14-09-2009, 14:28   |  #13  
Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: OnlyMann  
bu tür açılamama sorunu işlemcinin/donanımların ısınmasından olabileceği gibi diskte bağlantı sorunu (ters bağlama), donanımın hatalı montajı gibi nedenlerden olabilir. kasa açıkken makinayı açmayı denemelisiniz. dediğim gibi işlemci veya ekran kartı fanı duruyor olabilir veya gerektiği gibi soğutamıyor olabilir. kartların tam olarak takılıp takılmadığını da kontrol ediniz. eğer ekran kartı, ram vs parçaları çıkartıp takmışsanız ters takılmış olabilir bunu da gözlemlemelisiniz. disk kabloları da sorunlu ise yine açılamayabilir.
Hocam, dün kasayı açıp baktım fanlar çalışıyor ama etkili bir soğutma yapıyor mu, bilemiyorum. Başka hiçbir şeyle oynamadım. Disk kablolarında sorun olabilir mi acaba? Bu kabloları hiç bilmiyorum. Değişimlerini ben yapabilir miyim? Bilgisayar servislerinde filan olur mu bu kablolar? Bilgisayarın formatlanmasından korkuyorum. O kadar çalışmam var C diskinde hepsi gidecek.
Güncel:
bios güncellemesini sormamın nedeni tam yapılamaması durumunda da açılma sorunu olabilir. yoksa güncellme yapınız anlamında değil.
M.G.G
14-09-2009, 15:09   |  #14  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

Pc'yi büyük ihtimalle hazır aldınız ve Recovery dosyasını sildiniz  doğru mu tahmin ettim?

Büyük ihtimalle böyle bir klasör sildiniz:

Böyle bir şey ise yeni bir HDD alın ve bilgilerinizi unutunGöz kırpma
Saygılarımla

wrtf1
14-09-2009, 21:44   |  #15  
Yeni Üye
40 mesaj

arkadaşlar bızım bıraderın de casper p c anakart msı intel işlemci 3,2 nvıda 5200 ekran kartı 512hı level 512 de veritec ram var 533 ddr2 ram varher ne olduysa cafeden aldığı format cd si ile yukleme yaptıktan sonra
xp açılıp kapandı  daha sonra kendı orj vındows cd ile kurulum yaptık fakat yıne açılıp kapandı hatta hıç açılmama ya başladı  kı ramlerı çıkarıp taktık olmadı daha sora ekran kartını ve ramlerı çıkarıp taktık ve çalıştı  ancak 2 gun sonra bu sefer hıç açılmamaya başladı acaba sorun nedır  işlemci fanı ve ekran kartı fanı çalışıyor
butun kabloları kontrol ettık ama gene de açılmıyor sorun nedır acaba

reverant
14-09-2009, 22:20   |  #16  
Taze Üye
6 mesaj
Alıntı: M.G.G  
Pc'yi büyük ihtimalle hazır aldınız ve Recovery dosyasını sildiniz  doğru mu tahmin ettim?

Büyük ihtimalle böyle bir klasör sildiniz:

Böyle bir şey ise yeni bir HDD alın ve bilgilerinizi unutunGöz kırpma
Saygıları

Y a D diskinde bir dosya sildim ama recovery mi bilmiyorum. Yeni bir HDD'ye ne gerek var? Bilgisayarcıya götürsem yapamazlar mı?

M.G.G
15-09-2009, 10:23   |  #17  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj
Alıntı: reverant  
Y a D diskinde bir dosya sildim ama recovery mi bilmiyorum. Yeni bir HDD'ye ne gerek var? Bilgisayarcıya götürsem yapamazlar mı?
Bilgisayarcı belki HDD'yi alır ve toplama bir Pc'ye takar bilgileri atmak için sizden taşınabilir HDD ister.Bilgilerinizi Taşınabilir HDD'ye atar ve yeniden format atar.Belki çözüm budur ama yine 270-280 lira gider.En iyisi bu konuyu benden daha iyi bilen bir bilgisayarcıya danışınGöz kırpma

07alanyali
01-02-2010, 22:51   |  #18  
Taze Üye
14 mesaj

selam arkadaslar bende casper nırvana laptop var 
islemcı:intel core2 duo. p7350 2.00ghz
4gb ddr2 667mhz bellek
320 gb hd
1gb nvıdıa geforce g105m ekran kartı

bilgısayarımı aldıktan 2 ay sonra acılma sorunu olmaya basladı acma tusuna basıyorum fanlar calısıyor ısıklar falan hersey yanıyor fakat ekrana goruntu gelmıyor bazen ıse acar acmaz normal calısıyor ama bu son 2 haftadır sorun arttı. acılmadıgı zaman uzerınden tekrar kapatıp acmayı denemek zorunda kalıyorum lutfen yardım edın tesekkurler sımdıden