Bilgisayar Açılmıyor?

Furkan Şehit
10-07-2012, 18:58   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
40 mesaj

Selamlar,

10 dakikadır araştırıyorum, umarım doğru yere açmışımdır konuyu.

Masaüstü pc'm var. Son zamanlarda sürekli donma yapıyordu. Donunca hiç birşey tepki vermiyor sadece reset atabiliyordum. Dün itibariyle hiç açılmamaya başladı. Kasanın yanını açıp ne olduğuna baktım. Power tuşuna bastığımda bir an enerji geliyor fanlara 1 saniye güç geliyor ve gidiyor. Sanki gücü hemen verip çekiyor gibiyim. Başka PSU denedim fakat sonuç aynı. Ben anakartın gittiğini düşünüyorum. Sizce neden olmuş olabilir. Pc çok lazım.Yardımlarınızı acil olarak bekliyorum.

Furkan Şehit
11-07-2012, 19:02   |  #2  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Yardım edebilecek yok mu? Konuyu yanlış yere açtıysam uyarın lütfen

TnDnmz
11-07-2012, 20:27   |  #3  
TnDnmz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 20
2,235 mesaj

Format...

Furkan Şehit
11-07-2012, 21:06   |  #4  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Cevap vericekseniz biraz düşünerek verin. Pc ye güç gitmiyor gibi powera basınca fanlar bir saniye dönüp duruyor zaten. Yani pc'ye güç gitmiyor. Sen format diyorsun..

TnDnmz
11-07-2012, 21:10   |  #5  
TnDnmz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 20
2,235 mesaj

Tam oem bileşenleri ve psu nuzu yazarmısınız.Ben okuma özürlüyüm sadece donma kısmını okudum.

Furkan Şehit
12-07-2012, 01:12   |  #6  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Psu 300 w'lık, başka psularlada denedim problem aynı. Oem bileşenleri derken pc özelliklerinden mi bahsediyorsunuz cahilliğime verin anlamadım :)

Speccy programıyla bakmıştım anakartın markası gözükmüyordu sanırım çok eski olduğundan kaynaklanıyormuş. 2 gb kingston ram var nvidia 7300 gs ekran kartı var.

Furkan Şehit
13-07-2012, 19:01   |  #7  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Yok mu yardım eden bekliyorum kaç gündür :(

mapavri53
13-07-2012, 19:58   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
358 mesaj

o ekran kartı için 300 watt yeterli tabii de

bence sorun psu değil çünkü başka psu larla denedim diyorsun.

tek adet ram mi yoksa 2 adet ram mi kullanıyorsun arkadaş.

sorun ranm lerden de kaynaklanıyor olabilir.

iki adet ramin varsa tekini çıkar öyle dene. yani ram lerle çıkarıp takarak tekrar kontrol et.belki ram lerin birin de sorun vardır.

deneyip cevap yazarsan yardımcı olabiliriz yine.

Kapalı Hesap (221406)
13-07-2012, 20:31   |  #9  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
841 mesaj

bilgisayarın yni ise servise götür veya aldığın yere başvur..

ısınmadanda olabilir / işlemci ısnır ve bu ısınmadan dolayı yanar veya ekran kartın ısınmıştır veya bozulmuştur, veya b u ısınma tamamiyle kasa içindeki genel havasızlıktan dolayı olabilir / veya  ekran kartı işlemci veya psu  ya  bağlı pervanlerin herhangi birinde çalışmayan veya tozdan pislikten dolayı oluşan donmalardan dolayı ısınma olabilir / ram' lardan biri yanmış olabilir  ''  ki  bu ram  leri başka bi blgisayarda kontrol edilebilir, ekran kartıda  uyum lu başka bir pc  de  denenebilir ve çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir , işlemcide aynı şekilde başka bi bilgisayarda denenebilir , psu  da aynı şkilde ,  

yani arkadaşım senin anlayacağın gibi bu açılmama durumu heran herşeyden olmuş olabilir,,

basit yoldan format at,, yani bildiğin format,,,, tepki vermiyorsa..

ilk önce eğer ben birşeyleri kırmayacağım diyorsan en azından kasayı aç ve içini güzelce temizle  ve kasayı kapatmadan ps  yi  aç  ve içinde çalışmayan pervane varmı   !!!  kontrol et,, psu  ekran kartı ve işlemciye ait en az 3 adet pervane vardır,, dönmeyen çalışmayan birisi varsa , bilki genel problem ordadır, mesela işlemcinin pervanesi çalışmıyorsa işlemci , problem işlemcide aranabilirr,  ve ya sen bu rada bozulmadan önce sürekli oyun oynuyorsan işlemci yanmışta olabilir, çoğu zaman reset atttırı işlemci ama bellide olmaz  , yanmışta olabilir,, 

iki adet ram  takılıysa  kasayı temizledikten sonra ram  lerden birini çıkarıp  diğeri ile, eğer işe yaramazsa  diğerini çıkarıp ötekini takmak şartı ile denenebilir,  yani genel mantık, deneme yanılma yaöntemiyle oacak, ve bu işlemleri yaparken donanım paröalarına uyumlu başka bir  pc  de şart, çünkü deneme yanlma yöntemiyle yapacasın icabında  !!!!

buda  olmaz diyorsan güvendiğin bir  bilgisayar servisine götür ve yaptır..

mapavri53
13-07-2012, 20:57   |  #10  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

bana ram ler miş gibi geliyor ama tabii bin tane nedeni çıkar valla.

denga
13-07-2012, 21:16   |  #11  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
98 mesaj

donma sorunu ile açarken vazgeçmesi sorunu arasında bağlantı olmayabilir. eski pc'ler yapar böyle illa bir sebebe ihtiyaçları yok. benim evde kullandığım emektar p4 de böyle mesela bazen kitlenince ne power tuşu ne reset tuşu çalışıyor fişten çekmek zorunda kalıyorum. açarken de power tuşuna tam ve ısrarlı basmazsan vaçgeçebiliyor.

mapavri53
13-07-2012, 21:21   |  #12  
Yıllanmış Üye
358 mesaj

iyide adam hiç açamıyorum şimdi diyor.

senin dediğin gibi olsa denga arkadaşım illa bir tutturur açmayı değilmi?

aslında aynı sorun bende de vardı.başta donmalarla başladı sonra arasıra açılmamalarla devam etti.en son makina hiç açılmıyordu artık.sorunum ram lerin bir tanesinden çıktı.ram leri değiştir dim sorun düzeldi

ama tabiim arkadaşın da yüzde yüz böyledir diyemem.

denga
13-07-2012, 22:02   |  #13  
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
98 mesaj

valla şimdi sen böyle deyince hatırladım da bi ara benim p4 de hiç açılmamıştı, herşeyi denedim sonra 4 ramlıydı 2 tanesini sökmüştüm düzelmişti, sonra diğer 2 sini geri taktım denemek için aynı şekilde devam ediyor uzun yıllardır. belki elektriksel bir bağlantı vardır aklımızın ermeyeceği illa donanım sorunu olmayabilir. o zaman arkadaşa benim önerim bütün parçaları yeniden söküp takması olacak...

Furkan Şehit
14-07-2012, 00:23   |  #14  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Arkadaşlar cevaplarınız için çok çok teşekkürler. İkinizede yardımcı olmaya çalışıyım.

Ben pcden hiç anlamayan biri değilim yani fan çalışmaması filan durumu yok, çünkü benim kasam açıkta duruyor her zaman içini görüyorum. 1 , 1.5 ay önce full temizlik yapmıştık pc hakkında bilgili biri ile. Fanların yağına kadar. Ve pc 2006'da alınmıştı. Yani garantisi yok doğal olarak

Benim sorunumu anlamışsınızdır umarım ben powera bastığımda, şöyle anlatıyım bi hınnn sesi geliyor 1,2 saniye sonra gidiyor. Yani siz pc nizi açmak için powera bastığınızda birden fişini çekersiniz ya öyle oluyor.

Ben ramleri hiç düşünmemiştim bu sorunu yaratabilir mi? Bu arada 2 adet 1 gb kingston ram var.

İşlemci yada ekran kartı yanmış olabilir demişsiniz, haklısınız aslında bende öyle düşünüyorum. Benim işlemcim felaket ısınan bi meret. Fakat bazı zamanlar yapıyor bunu yani ne zaman yapacağı belli olmuyor. Isı pastası filan herşey tam. Eskiden beri bu sorunla uğraşıyordum zaten. 106 dereceyi çok gördü işlemci. Düşünün artık..

Parçaları yerinden söküp takmak demişsin dostum fakat ben sökülebilecek herşeyi söküp taktım iç ayrıntılarına kadar :) Herşeyi kontrol ettim fakat görünürde birşey yok.

Ben ram olayını en kısa zamanda deneyeceğim sizde yardımcı olmaya devam ederseniz çok sevinirim.

Son Düzenleme: Furkan Şehit ~ 14 Temmuz 2012 00:23
Furkan Şehit
14-07-2012, 00:34   |  #15  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Ramlere baktım fakat sorun devam ediyor, aynı.

cimbom92
14-07-2012, 01:25   |  #16  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
99 mesaj

Bılgısayarında anakarta takılı mını mıkrofonlar olur o acılıslarda bıp sesı verır her bıp sesısnın anlamı vardır.Eger boyle bır ımkanın varsa bu bıp seslerıne dıkkat et ve google da yaz arızanın yada hatanın yerını dırekt sana soyler.Yok anakartta mıkrofonum yok bıp sesı yok dıyorsan parcaları denemen lazım.benımde aklıma ılk ram gelıyor eger ramlerden bır tanesı yerıne tam oturmaz,bozulmus,ya da yuvasında sorun olusmussa bu dedıgın olur benımde basıma gelmıstı.Imakanın varsa ramlerını sagalam bır sıstemde dene sonra ramlerden bır tanesını once 1. yuvayaa tak ac bılg sonra 2. ye seklıde yuvaları test et.sonusta her hangı bır yada bırden fazla parcan gıtmıs olabllır ama genelde en kolay bozulan parca ramler ve ram yuvalrı oldugunudusundugum ıcın bu sekılde yazdım.cpu nu,hardıskını baska bılgısayrda denem sansın varsa onları da dene zaten gerıey anakart kalıyor.yanı oncelıkle ramler, ram yuvası sonra ıse cpu ve hdd denemenı onerırım sırası ıle bu sekılde yap cunku hdd yı denemek zor zahmetlıdır

cimbom92
14-07-2012, 01:28   |  #17  
Üye
99 mesaj

hdd kablosunu gevsek oldugu bır sıstemdede benzer bır udurm gordum hdd kablosnu nakart ustundekı ve hdd baglanan kısımlarını kontrol et hdd den verı gıtmezsede acılmaz.kısaca parcaları tek tek deneyeceksın kolay gelsın

Furkan Şehit
14-07-2012, 16:23   |  #18  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Üstad denedim seninde dediklerini fakat değişen birşey yok. Hdd bozulmuş olsa bu dediğim sorunu yapar mı ki? başka hdd ile deneyemedim

cimbom92
14-07-2012, 20:15   |  #19  
Üye
99 mesaj

ısın bası ıle ılgılı bır sou sorayım donma olayı ıle ılgılı.sıstem normal acılıp hıc bırsey yokken 2-3 dk sonra mı donuyordu?donma donanımsalsa bır parca asırı ısınmadan yanmıs olabılır ama bunu anlamanın en garantı yolu ıse parcalarını eger ımkanın varsa kendını yoksa bır bılgısayarcının teker teker saglam bır sıstemde denemesidir.hdd de denemenı onerırım cunku baska secenek gozukmuyor yada kısaca kendi sistemıne bosta bir hdd varsa tak calıstır bakalım

Son Düzenleme: cimbom92 ~ 14 Temmuz 2012 20:27
Batuhan Karsan 26
14-07-2012, 20:52   |  #20  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj
Alıntı: Furkan Şehit  
Ramlere baktım fakat sorun devam ediyor, aynı.

Ramlerin DDR2 ise ramleri sök.İlk 1 gbliği 1.slota ikinci 1 gbliği 3.slota tak.

Furkan Şehit
15-07-2012, 00:02   |  #21  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Cimbom hocam ilk başlarda bu durum yokken pc donuyordu fakat süresi belli değildi yani. Birden kafasına estikçe donuyordu. Açıldıktan yarım saat içinde donma yapıyordu ama hiç ellemesem bile.

Ramler ddr2 olması lazım. 2 adet slot var her türlü denedim olmadı.

Birşey sorucam yine, benim sorunum hdd'den olabilir mi? Bana saçma geliyor çünkü. Powera bastığımda sadece 1 saniye enerji geliyor gibi oluyor. Off tanıdık pc'ci de yok. Şimdi birine götürsem kazıklıcak adam arıyorlar zaten

cimbom92
15-07-2012, 00:57   |  #22  
Üye
99 mesaj

bılgısayar acılıyor sonraları donuyor bu ram kaynaklı olmayabılecegı anlamına gelıyro cunku ramlerde buyuk bır sorun olsa hıc acılmaz yada mavı ekran verır.Cpu yu yakmıs olabılırsın,anakrtı da ve belkıde hdd bozulmustur bu 3 parcya odaklan bır de sıstemını yazarmısın power supplydan baslayarakpower suppy anakrt ram,cpu ve gpu nu yazarsan ıyı olur

Furkan Şehit
15-07-2012, 18:45   |  #23  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Yeni pc aldım gerek kalmadı. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim

ProblemSolver
30-07-2016, 23:07   |  #24  
Taze Üye
1 mesaj

evet arkadaşım benim pc de öyle oluyo tıklıom 1 tur bie dönmüyo sanki sokanıyon da dönüyo elektronilçi şöyle dedi elki anakrtta yada bir yerde kısa devre vardır dedi anakartla kasa arasına karton koy dedi koydum 1 kere çalştı ama ekran gelmedi kapattım bidaha açamadım lütfen bulursan söyle bşka güç kaynağında mükemmel çalışıyo ama onda hd (harddisk) kablosu yok

Badsmokin
04-08-2016, 01:44   |  #25  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
368 mesaj

Bios çökmüş hocam resetleyip güncelleyin